Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

εάν έχουμε κτίσμα σε ένα οικόπεδο που είναι πριν το 75 ένα τμήμα του, άλλο τμήματα του από 83-2003 και κάποιες πολεοδομικές παραβάσεις......τότε σε μία δηλωση κάνω 2 φυλλα καταγραφήσ και βαζω και τον αριθμο των πολεοδμικων;;;;;;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να είναι κάτι στην ΚΑΤ5, πρέπει να μην μπορεί να μπει στις προηγούμενες 4.

Έτσι νομίζω είναι το ορθό.

 

κατ1: προ 75, αποκλειστική χρήση κατοικία

κατ2: προ 1893

κατ3: μικροπαραβάσεις

κατ4: ΥΔ<40%, ΥΚ<40%, ΥΥ<20% των μεγεθών της άδειας, εκτός προκηπίου, εκ των ελέγχων προκύπτει ότι πρέπει να υπάρχει άδεια.

αν ειναι εντος προκηπιου <<δεν συμπεριλαμβανονται στη παρουσα περιπτωση κ δεν εξαιρουνται οριστικα της κατεδαφισης>>

μηπως εννοει οτι   πανε κατηγορια 4 αλλα δεν εξαιρουνται?

μηπως δηλ το <<δεν συμπεριλαμβανονται στη παρουσα περιπτωση>> εννοει ακριβως το πιο πανω εδαφιο που λεει  <<οι ανωτερω αυθαιρετες κατασκευεςνεξαιρουνται της κατεδαφισης οριστικα μετα την συμπληρωση της Η.Τ. του κτιριου>>?

Link to comment
Share on other sites

βγαζω αδεια κατεδαφισης για κτιριο που ειχε αυθαιρετες κατασκευες και το προστιμο εξοφληθηκε...

 

κανονικα ειναι κατ 5...

 

το προβλημα μου ειναι μεσα στο 2014 θα το κατεδαφισω....

 

τι ελεγκτη δομησης και τι συντελεστη δομησης να πω στον ιδιοκτητη?

 

μηπως να γραψω οτι παει για αδεια κατεδαφισης στη τεχικη εκθεση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  συνάδελφοι , θα ήθελα την γνώμη σας, το  πρόβλημα μας έχει ως εξής:

Ναυτικός Όμιλος εδρεύει ,σε παραχωρημένο τμήμα οικόπεδου  από των  Δήμο  40 τμ σε εκτός σχεδίου περιοχή,  1) αγόρασε ένα container  για χρήση γραφεία του ομίλου , γίνετε καταγγελία  και το φύλλο καταγραφής της πολεοδομίας του αποδίδει πρόστιμο ανέγερσης και διατηρήσεις !!!!!, συν τα περιφερικά δηλ

2 ) μια pergola ,3) περιτοίχιση,4) μια αποθήκη 5.00 τμ , 5) και τη διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου.

 

Η δική μου απορία είναι η εξής, ας πούμε ότι τα περιφερικά παίρνανε με  το  Άρθρου 9  Γ. Κατηγορία 3 παρ ιη) του 4178

 

Το container διαστάσεων 4.96χ2.60= 12.90 τμ έγγιστα, που είναι κινητή κατασκευή και το έχουν εδράσει επάνω σε κράσπεδα και δεν έχει καμία εγκατάσταση μέσα, δηλ δεν είναι ηλεκτροδοτημένο δεν έχει νερό και δεν έχει και αποχέτευση, σε πια κατηγορία εντάσσεται?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότα ως να ήταν κτίσμα (για τον υπολογισμό του προστίμου του 4178), δηλαδή, ΥΔΚΧ, χωρίς ΟΑ.

Προσοχή η περιτοίχιση δεν είναι κατηγορία 3....

Link to comment
Share on other sites

Η υπέρβαση περιτοίχισης ύψους έως 1,00 μέτρο είναι κατηγορία 3.

Η δημιουργία περιτοίχισης είναι "λοιπή παράβαση" το πρόστιμο της οποίας υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Προσωπικώς θα τα έβαζα όλα ως 1 λοιπή παράβαση (αχταρμάς με προϋπολογισμό έως 15.000 ευρώ)...

Οι μάγκες όμως του ΤΕΕ και του ΥΠΕΚΑ λένε ότι, όσες αυθαιρεσίες ανήκουν στην κατηγορία 3 δεν μπορούν να πάνε ως λοιπές παραβάσεις!!!! Συμπέρασμα κατά την προσωπική μου άποψη αυθαίρετο, μη στηριζόμενο στο νόμο και στερούμενο νομικής βάσης.....

Αν το κάνεις όπως θα το έκανα εγώ έχεις μόνο ένα 500άρικο.

Αν όχι ......

Link to comment
Share on other sites

  Συνάδελφε ευχαριστώ,  

και έμενα η αρχική σκέψη μου αυτή ήταν να τα περάσω όλα στα 14.999 €  και να τελειώνει εκεί το θέμα 

αλλά τους την έπεσε η πολεοδομία πριν από 5 χρόνια και τους έκανε φύλλο καταγραφής + την απόδοση προστίμων ,καί γι αυτό έχω μια αμφιβολία όταν στείλω τα έγγραφα για την διαγραφή των προστίμων μην με σκαλώσουν σ αυτό………..(στη περιτοίχιση)..η εκτος αν την γκρεμίσω και τελος

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εύκολο να την εξαφανίσεις!!! Κι αν το κάνεις, δεν θα είναι ...τέλος!

Απλώς με πλήρη σαφήνεια και λεπτομέρεια να περιγράψεις όλα τα δεδομένα σου (στηριζόμενος κυρίως στο πως αυτά έχουν γραφεί από τους ελεγκτές που έκαναν αυτοψία) και θα ξεμπλέξεις εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.