Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Οτι δεν αναφέρεται ρητά θεωρώ οτι επιτρέπεται ..Πρέπει να δίνω και μια απάντηση στους πελάτες μου.Εκτός και αν βγεί μετά από κάνα 6μηνο διευκρινιστική 

 

Ακριβώς το ίδιο θεωρώ και εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά τις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις, όπως ακριβώς τις βάζαμε στον 4014, οι οποίες ΔΕΝ εντάσσονται σε κατηγορία 3 καθώς δεν περιγράφονται σε αυτές, μπορούμε να τις πάμε κατηγορία 4?

Π.χ. αλλαγή στις όψεις του κτιρίου (π.χ. ανοίγματα μεγαλύτερα από 10% ή προσθήκη σταθερών διακοσμητικών στοιχείων σε αυτές), οι οποίες μας δίνουν υπέρβαση δόμησης = 0 < 40% (και ομοίως για τα υπόλοιπα πολεοδομικά μεγέθη με τα αντίστοιχα ποσοστά), μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία αυτή, ή αυτή η κατηγορία είναι μόνο για αυθαιρεσίες που δίνουν > 0 ?

Η κατηγορία 5 σίγουρα κάνει, καθώς είναι αυθαιρεσία που δεν περιγράφεται από τις άλλες κατηγορίες 1-4, αλλά έχουμε τακτοποίηση μόνο για 30 χρόνια (χώρια και ελεγκτή δόμησης  + τράπεζα γης = έξτρα έξοδο για τον ιδιοκτήτη)..

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

Εάν καλύπτουν τις απαιτήσεις της ΚΑΤ. 4, τότε ναι τις λοιπές παραβάσεις (αναλυτικό) μπορείς να τις πας.

Link to comment
Share on other sites

εξακολουθω να εχω το ερωτημα

 

για να ειναι κατι ΚΑΤ 5    ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ

 

ΚΑΙ ναχει υπερβαση ΔΟΜΗΣΗΣ

ΚΑΙ ναχει υπερβαση καλυψης

ΚΑΙ ναχει υπερβαση υψους

 

ενω ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ

 

ΚΑΤ 5 a priori  η αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο παμε ΚΑΤ 4 ?

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι κάτι στην ΚΑΤ5, πρέπει να μην μπορεί να μπει στις προηγούμενες 4.

Έτσι νομίζω είναι το ορθό.

 

κατ1: προ 75, αποκλειστική χρήση κατοικία

κατ2: προ 1893

κατ3: μικροπαραβάσεις

κατ4: ΥΔ<40%, ΥΚ<40%, ΥΥ<20% των μεγεθών της άδειας, εκτός προκηπίου, εκ των ελέγχων προκύπτει ότι πρέπει να υπάρχει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι κάτι στην ΚΑΤ5, πρέπει να μην μπορεί να μπει στις προηγούμενες 4.

Έτσι νομίζω είναι το ορθό.

 

κατ1: προ 75, αποκλειστική χρήση κατοικία

κατ2: προ 1893

κατ3: μικροπαραβάσεις

κατ4: ΥΔ<40%, ΥΚ<40%, ΥΥ<20% των μεγεθών της άδειας, εκτός προκηπίου, εκ των ελέγχων προκύπτει ότι πρέπει να υπάρχει άδεια.

και τα 3 ΜΑΖΙ  η αρκει το ενα να υπερβει για να παει ΚΑΤ 5 ?

 

μου κανει λιγο παραξενο ειδικα για το υψος.....δλδ δεν θαχει .ΥΔ ουτε ΥΚ και επειδη το σηκωσε παραπανω απο  60 εκ (υψος οροφου 3 μετρα)

θα παει κατ 5?

τι Σ.Δ να αγορασει αυριο μεθαυριο αυτος απο τραπεζα γης?

Link to comment
Share on other sites

...και φαντάσου να είναι οριζόντια ιδιοκτησία (π.χ. διαμέρισμα 4ου ορόφου)!!!!!!

Που δεν υπάρχει "πολεοδομικό μέγεθος επιτρεπόμενου ύψους οριζόντιας ιδιοκτησίας"!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτό θα πρέπει να ξεκαθαρίσει.

Κάλυψη και ύψος ΔΕΝ μπορούν να πάνε βάσει χιλιοστών.

Το θέμα έχει τεθεί, προφορική απάντηση ήταν ότι για το ύψος και την κάλυψη θα χρησιμοποιούμε τα του οικοπέδου (με ότι παραλλαγές μπορεί να υπάρξουν για κάθετες, αυτοτελή κτίρια κτλ)

αλλά αυτό θα πρέπει να ανακοινωθεί και επισήμως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Να ρωτήσω κατι; Από πότε θα ανοίξει το σύστημα για να μπορούμε να ανεβάζουμε τα δικαιολογητικά και τα σχέδια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.