Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β] Αναλυτικός προϋπολογισμός και τιμές μονάδος


Recommended Posts

Καλησπέρα ,

1)  Όταν  έχω  ανοίγματα  της  Ο.Α.  που  δεν  πραγματοποιήθηκαν (πόρτες , παράθυρα , , μπαλκονόπορτες)   , τα βάζω με αναλυτικό  και υπολογίζω τα τ.μ.   τους , αυτά που θα έπρεπε να κατασκευαστούν ; ( δηλ.  τούβλα  , επιχρίσματα , χρωματισμούς ;;;; ) 

2)  Στον πίνακα του αναλυτικού δεν υπάρχει επιλογή για πόρτες , παράθυρα   και μπαλκονόπορτες αλουμινίου  μόνο για σιδερένιες!!   Πως να τα δηλώσω ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,  kilertomato , θα μπορούσες  να μου δώσεις μια διευκρίνηση ακόμα ;

1.  Το   8.15    είναι μόνο για παράθυρα , σωστά ;

2   Το   8.16   ( Συρόμ η σταθερ. σκούρα με πλαστικό ) είναι η πόρτα  ; και 

3   Το   8 .17  ( Ανοιγ. περιστρ. κουφώματα ) είναι οι μπαλκονόπορτες ; 

Link to comment
Share on other sites

σκουρα ειναι το πατζουρι μονο.... ανοιγ. περιστροφ ειναι οι πορτες, γενικα μπορεις να χρησιμοποιησεις καπως συνδυαστικα ή ελεύθερα το καθενα , δεν νομίζω οτι θα το αμφισβητήσει κανείς

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ ,  kilertomato αλλά  ρωτάω γιατί είμαι νέος  δεν έχω κάνει πάλι αναλυτικό και δεν θέλω να έχω προβλήματα  με τον ελεγκτή !! 

 

 -Συνεπώς   8.15 παράθυρα     και    8.16 πόρτες  και  μπαλκονόπορτες !!!

 και  κάτι  ακόμα , 

 

 -Ένα   bbq  με τσίγκια  (2,0 χ 2,6 )   και  ένα συντριβάνι που το κατασκεύασε ο ίδιος τα υπολογίζω με αναλυτικό και τα βάζω

  28.01 Περιβάλλον χώρος     με αποκοπή ;  

 

-Αλήθεια   σε πόσο χρονικό διάστημα περνά ο ελεγκτής σε (1 - 2 χρόνια) ;  (Εξαρτάται από το πότε θα ανεβάσω όλα τα έγγραφα  στο σύστημα !!) Για να ξέρω  αν  με ρωτήσει ο πελάτης ; 

 

-Πόσο χρόνο έχω για να ανεβάσω  όλα  τα έγγραφα στο  σύστημα 

 Σ ευχαριστώ  πολύ !!

Edited by DIM69
Link to comment
Share on other sites

δεν περναει ελεγκτης απο οσο γνωριζω..εχεις καποιο λογο να τον καλεσεις;

για τοbbq  και το συντριβανι κανε μια εκτιμηση

για το χρονο των δικαιολογητικων αν θυμαμαι καλά είναι 18μήνες μετα τη λήξη του νόμου

Link to comment
Share on other sites

  -Δεν  " ελεγχόμαστε " μελλοντικά  από κάποιον ελεγκτή για το αν έχουμε κάνει σωστά την "τακτοποίηση" η αν έχουμε "αποκρύψει " κάτι !!!  ( για την ορθότητα της δήλωσης μας ) 

Ρωτάω γιατί δεν ξέρω!! 

  -για το bbq και το συντριβάνι τα υπολογίζω εγώ και το ποσό που θα βγάλω το βάζω  στο πεδίο     

 28.01     Περιβάλλον χώρος         με αποκοπή   στον πίνακα του  αναλυτικού ,  Σωστά ;

 Γιατί απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει πεδίο για να τα δηλώσω στον αναλυτικό!!

Edited by DIM69
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν χρειάζεται τόση λεπτομέρεια στο να κάνεις αναλυτικούς προυπολογισμούς. Κανείς δεν θα καθίσει να ελέγξει κάτι τέτοιο και δεν θα μπορεί να το κάνει. Μια χονδροείδη επιμέτρηση μπορείς να κάνεις και σε όσα δεν υπάρχουν τιμές μπορείς να βάλεις και τιμή πιάτσας. Στην τακτοποίηση αυθαιρέτων να αναλώσεις το χρόνο σου στη σωστή κατά το δυνατόν αποτύπωση, στην ορθή χρήση συντελεστών προστίμου, στη σωστή τιμή ζώνης και μεγάλη προσοχή στις συναινέσεις σε περίπτωση συνιδιοκτησίας. Το να ξεφύγει μια κατασκευή αναλυτικού είναι θέμα πολύ μικρής σημασίας έως ελάχιστης. Αρκεί να αναλογιστείς ότι έχεις περιθώριο 15.000 Ευρώ για μια μόνο λοιπή παράβαση. Το να μην πάρεις όμως συναίνεση σε αυθαίρετη κατασκευή εντός κοινόχρηστου χώρου, σε ακίνητο που έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία, είναι παράνομο και επικίνδυνο.

 

Μια παράκληση μιας που είσαι νέος και στη δουλειά και στο φόρουμ. Μη γεμίζεις το φόρουμ με ερωτήματα. Μάζεψέ τα όσο μπορείς και δημοσίευσε τα σε ένα ώστε οι απαντήσεις να είναι συγκεντρωμένες. Έτσι βοηθάμε και άλλους συναδέλφους που διαβάζουν και έχουν ανάγκη από τις απαντήσεις μας.  Ευχαριστώ για τη συνεργασία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Στις συνήθεις περιπτώσεις που ένας τοίχος έχει επιμηκυνθεί κατά 0,50μ (παράδειγμα) προκαλώντας αντίστοιχη υπέρβαση δόμησης, ενώ κατά την επιμήκυνση έχει μεγεθυνθεί αντίστοιχα και κατά 0,50μ το κούφωμα που ήταν τοποθετημένο στη σωστή εγκεκριμένη θέση, πέραν της υπέρβασης δόμησης τιμωρείτε και τη μεγέθυνση του κουφώματος με αναλυτικό?

 

Ή θεωρούμε ότι περιλαμβάνεται αυτή στην παράβαση της ΥΔ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.