Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Πάρε κι εσύ μια "διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου" (ισογείου) μπορείς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα_Πολ.

 

Αν θυμάμαι καλά από τη νομοθεσία οι στεγασμένοι χώροι στάθμευσης δεν μετρούσαν στη δόμηση παρά μόνο στη κάλυψη. Η επέκταση της κατοικίας εντός του εγκεκριμένου χώρου στάθμευσης θα "χρεωθεί" με ΥΔ χωρίς Υ.Κ. για τα τετραγωνικά που έχει επεκταθεί.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εχει μετρήσει κανονικα και κάλυψη και δόμηση.Είναι κλειστό από όλες τις πλευρες. Πρέπει να βάλω δηλαδή διαφορετική διαμερισμάτωση συν επιπλέον υπερβαση δόμησης και κάλυψης για τετραγωνικά της επιπλέον δόμησης (εχω διαφορα 3,86 σε σχέση με τα εγκεκριμένα της άδειας);

Edited by Χριστίνα_Πολ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω την εξής αμφιβολία:

 

Σε κτίριο το οποίο έχει κατασκευαστεί μεταλλική κλίμακα στον ακάλυπτο.

Σύμφωνα με τον ΝΟΚ δεν προσμετράται στην δόμηση, άρα δεν έχω τ.μ. δόμησης, άρα δεν αποτελεί Υ.Δ. κυρίων/βοηθ. χώρων, άρα το δηλώνω με αναλυτικό του άρθρου 18/παρ.5

Από την άλλη έχει υπέρβαση κάλυψης (αφου προσμετράται στην κάλυψη), επομένως πρέπει να το δηλώση σαν υπέρβαση δόμησης κυρίων χώρων? Άλλα με τι ποσοστό υπέρβασης δόμησης αφού τα επιπλέον τ.μ. δόμησης είναι 0,00τ.μ.?

 

Εσείς πως δηλώνετε αυτές τις περιπτώσεις

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναγκαία η μεταλλική σκάλα για επικοινωνία με το κτήριο; Τότε δε μετρούσε κατά ΓΟΚ στην κάλυψη.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεδομένου ότι συγκρίνω τα μεγέθη με τα σημερινά επιτρεπόμενα, δεν πρέπει να ελέγχθεί αν μετράει κατά ΝΟΚ που ισχύει σήμερα;

Είναι σκάλα που πηγαίνει από τον ακάλυπτο στο δώμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εξετάζεις τι είδους παραβάσεις εχεις κατά ΓΟΚ. Παίρνεις τα ποσοστά κατά ΝΟΚ όμως.

Εδώ έχεις μεταλλική σκάλα που μετράει στην καλυψη γιατι δεν ειναι απαραίτητη για το ακίνητο.

 

Είναι όμως με αναλυτικό και έτσι δε βάζεις ΥΚ λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ thodoris4 και εγώ με αναλυτικό λέω να το βάλω, απλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι είναι το σωστό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.