Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Οκ Ιασονα.....απλά λέω ότι δεν το βρίσκω κάπου στον νόμο αυτό που λες. Λογικά έχεις δίκαιο αλλιώς θα μπλέκαμε και τα Μ2 των Ο.Ι. στο ίδιο Φ.Κ. και θα γινόταν της τρελής...

 

Έχω και άλλες ερωτήσεις.

 

1) Τμήμα κοινόχρηστου λεβητοστάσιου πολυκατοικίας μετατρέπεται σε αποθήκη. Με αναλυτικό ή ΥΔΒΧ ? Ή μήπως μπορώ να διαλέξω όποιο θέλω από τα δύο ? Νομίζω ότι πιο πιθανή είναι η ΥΔΒΧ δεδομένου ότι το λεβητοστάσιο δεν ξέρω αν θεωρείται χώρος βοηθητικής χρήσης (που μετατρέπεται σε άλλη βοηθητική χρήση - αποθήκη).

 

2) Χώρος ελιγμών πάρκινγκ υπογείου μετατρέπεται σε αποθήκη. Αυτό 99% πάει σαν υπέρβαση δόμησης Β.Χ αλλά θέλω μία επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο υπάρχει θέμα "ιδιοκτησιακό". Δηλαδή, η αποθήκες ποιού είναι πλέον, ή μήπως συνεχίζουν και είναι κοινόχρηστες;;;

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτησιακό υπάρχει σίγουρα, εκτός αν έχουν δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης βάση κάποιου μάγου συμβολαιογράφου

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ...ψάξιμο και γι' αυτό το λόγο δεν είχα απαντήσει.... Ας το ψάξει κι ας μας πει ο συνάδελφος nik

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, να θέσω ένα θέμα που με προβληματίζει.

Εχω οικοδομή (τετραόροφο) η οποία προέκυψε ως προσθήκη 2 ορόφων, ένα οροφοδιαμέρισμα και μια μεζονέτα, σε υπάρχον ισόγειο (άδεια του 1987).

Η μεζονέτα βρισκόταν σε ημιτελή φάση (στους σοβάδες), για πολλά χρόνια και ως ημιτελής μεταβιβάστηκε το 1998. Ο νέος ιδιοκτήτης ολοκλήρωσε την κατασκευή χωρίς να βγάλει νέα άδεια (η άδεια είχε λήξει) και την χρησιμοποιεί έκτοτε με ρεύμα που παίρνει από το υπόλοιπο ακίνητο(οικογενειακή πολυκατοικία). Τώρα θέλει να νομιμοποιήσει την κατασκευή και να πάρει ρεύμα.

Ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ, είναι να δηλώσω την αποπεράτωση με αναλυτικό και κάποιες άλλες υπερβάσεις δόμησης που έχει με την αντίστοιχη κατηγορία (Υ.Δ.Κ.Χ. και υπέρβαση κάλυψης). Υπάρχει κάποια άλλη ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

πελατης μου εχει 2 οριζοντιες ιδιοκτησιες, τον Α και το Β οροφο κατασκευασμενα προ του 1975.

Στον Α οροφο εχει μεγαλυτερους εξωστες

και στο Β οροφο εχει μεγαλυτερους εξωστες και Υ.Δ. κατασκευασμενα ολα προ του 1975.

 

Μπορουν να μπουν σε μια δηλωση ολα, σε ξεχωριστο φυλλο καταγραφης ο καθε οροφος?

Μπορω στον αναλυτικο να συμπεριλάβω τις βεραντες του Α και του Β οροφου μαζι

ή χρειαζεται ξεχωριστος αναλυτικος για τις βεραντες καθε οροφου?

ή

τελικα πρεπει να γινει ξεχωριστη δηλωση για καθε οροφο?

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

εφοσον οι ανοιχτοί εξώστες, υφίστανται προ του ν. 1577/85 και αρα υπάγονται στο εδάφιο δ της κατηγορίας 3 του άρθρου 9 του ν. 4178/2013, δεδομένου ότι δεν ίσχυε περιορισμός της επιφάνειας τους από τις τότε ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, με αποτέλεσμα να μην προκύπτει υπέρβαση της επιφάνειάς τους. (Εγκύκλιος 3/1-10-2013, Παράρτημα 1, ΣΤ, 29).

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν να δηλωθουν ως κατηγορια 3. Καλα ως εδω.

Μπορουμε ομως με μια κατηγορια 3 να συμπεριλαβουμε τους εξωστες του Α και του Β οροφου μαζι ή πρεπει ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

αφού όλες οι κατασκευές είναι προ 75 γιατί θέλεις να τα βάλεις κατηγορία 3.

Θα μπουν όλα κατηγορία 1 (προ 9/6/75) και για εποπτικούς λόγους θα χωρίζεις τα φ.κ.

Ότι και να βάλεις ως προ 75, 500 ευρώ θα βγαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.