Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

[2] 

- τι ειδους "συνενωση" εγινε?

- τι ελεγε η αδεια?

- τι τα συμβολαια

- ποιος ειναι ιδιοκτητης?

Ιδιοκτήτης είναι ένας, έγινε κατάληψη κοινόχρηστου χώρου και έγινε μια είσοδος. (ο κοινοχρηστος χώρος θα ρυθμιστεί με συναίνεση)

Η άδεια και τα συμβόλαιο τα δείχνουν δύο ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

με αδεια δυο διαμερισματα  και συμβολαια σαν  δυο, ξεχωριστα

σημαινει οτι εχεις δυο  ΟΙ και δυο ΚΑΕΚ.

αυτο που εχεις ειναι μια κατεδαφιση μεσοτοιχιας.

την τακτοποιεις [συν  τα υπολοιπα]

και μετα κανεις τροποποιηση της συστασης

για να εχεις εναν χωρο και ενα ΚΑΕΚ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ωραία τα λες Δημήτρη, αλλά εγώ θέλω να τα αφήσω 2 διαμερίσματα (όπως είναι), για να τα χωρίσω μελλοντικά. Το ερώτημα μου είναι:

1) μπορώ να τα αφήσω έτσι ή είναι αυθαιρεσία; είναι διαφορετική διαμερισμάτωση;

2)μπορεί να μην ρυθμιστεί;

Link to comment
Share on other sites

κανεις μονον αυτο

 

"με αδεια δυο διαμερισματα  και συμβολαια σαν  δυο, ξεχωριστα

σημαινει οτι εχεις δυο  ΟΙ και δυο ΚΑΕΚ.

αυτο που εχεις ειναι μια κατεδαφιση μεσοτοιχιας.

την τακτοποιεις [συν  τα υπολοιπα]"

 

Απλα "αυριο" θα ζητησεις με αδεια την ανεγερση της μεσοτοιχιας

 

[και θα χρειαστεις και μια καινουργια εξωπορτα....] :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας:

 

1) Μετακίνηση φωταγωγού 40 cm σε σχέση με την άδεια, χωρίς να μειωθούν τα τμ είναι αυθαιρεσία και  πως δηλώνετε;

 

2) Η συνένωση διαμερισμάτων σε ένα, χωρίς μεταβολές στα μηχανολογικά, είναι διαφορετική διαμερισμάτωση; Είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί; Μπορεί να δηλωθεί στο μέλλον;

 

Ευχαριστώ

κάποια άποψη για το 1)

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα μια απάντησή όσον άφορά τον υπολογισμό προστίμου σε αυθαίρετη αλλαγή χρήσης οριζ. ιδιοκτησίας σε υπόγειο.
Σε αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από ΒΧ (αποθήκη) σε ΚΧ (γραφεια) σε υπόγειο, στον συγκεκριμένο χώρο πέραν των γραφείων που κατασκευαστηκαν, έγιναν και 2 χώροι WC (ανδρών-γυναικών) για το προσωπικό. Πρόκειται για πώληση του ακινήτού και ο Μηχανικός του αγοραστή μου ζήτησε, πέραν της υπέρβασης δόμησης από ΒΧ σε ΚΧ με μειωτικό συντελεστή (λόγω υπογείου), να καταγράψω και μια (1) λοιπή παράβαση για εγκατάσταση υγρών χώρων!! στο υπόγειο. Δεν αρκεί η καταγραφή της υπέρβασης δόμησης (κατηγορία 4) η οποία εμπεριέχει και βοηθητικούς χώρους (Wc, χώρο για κουζινάκι, κλπ), οι οποίοι δηλώνονται ώς κύριοι χώροι (με μειωτικό συντελεστή) έτσι κι αλλιώς; Δηλαδή, σε κάθε μετατροπή βοηθητικού χώρου σε κύριο χώρο, θα πρέπει να καταγράφω και παράβαση άρθρου 18 για υδραυλικές εγκαταστάσεις;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εγώ θα το πήγαινα μόνο ως υπέρβαση δόμησης μειωτικού συντελεστή γιατί νομίζω πως τέτοιου είδους (wc) εγκαταστάσεις μπορούν να εννοηθούν σε μια αλλαγή χρήσης βοηθητικού σε κύριου χώρου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

simonan74:

Αν τα w.c έχουν κατασκευαστεί εντός της ιδιοκτησίας που τακτοποιείται με την αλλαγή χρήσης, δεν έχεις να προσθέσεις τίποτε άλλο. Θα μπορούσες κάλλιστα να θεωρήσεις ότι έχεις αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης, η οποία σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4178/13 δεν αποτελεί αυθαιρεσία.

Αν όμως μιλάμε για επέκταση, εκτός περιγράμματος οριζόντιας ιδιοκτησίας τότε απαιτείται άλλη αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να ρωτήσω κατι για τακτοποίηση αυθαιρέτου σε παραλιακή ζώνη δηλ. ο ιδιοκτήτης το χρησιμοποιεί μόνο 3 μήνες το καλοκαίρι. Καπου ειχα διαβάσει για το θεμα αυτο αλλα δεν το βρισκω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.