Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Kαλημέρα,

έχω να δηλώσω σε κάποιο κατάστημα κάποιες αυθαιρεσίες, έχω μια 1 λοιπή παράβαση και πατάρι. Επιπλέον έχω και διαμερισμάτωση. Όταν δηλώνω την διαμερισμάτωση στο φύλλο καταγραφής μου λέει επειδή έχω και άλλες αυθερεσίες πρέπει να δηλωθεί σαν 1 λοιπή παράβαση. Μπορώ τις 2 λοιπές παραβάσεις να τις κάνω 1 παράβαση (να κάνω με αναλυτικό); Νομίζω δεν γίνεται αλλά θα ήθελα την γνώμη σας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Η διαμερισμάτωση δηλώνεται ως μια ξεχωριστή λοιπή παράβαση όταν υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες.

Συνολικά θα βάλεις 2 παραβάσεις λοιπόν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, για τον καθορισμό της επιλογής <50% επιτρ. δόμησης, μεταξύ 50% και 100% της επιτρ. δόμησης κλπ συνυπολογίζονται και οι τακτοποιήσεις με παλαιότερους νόμους π.χ. 3843/10? Για παράδειγμα αν έχουμε οριζόντια ιδιοκτησία με υπέρβαση δόμησης 30 τμ, με τακτοποιημένους ΗΧ με τον 3843/10 άλλα 30 τμ και επιτρεπόμενη δόμηση 100 τμ, τότε η σχετική επιλογή θα είναι <50% της επιτρεπόμενης δόμησης (30/100=30%) ή μεταξύ 50% και 100% (30+30/100=60%)?  ευχαριστώ

 

ΥΓ: για τον υπολογισμό της κατηγορίας (4 ή 5) στο άρθρο 9 αναφέρεται ότι αθροίζονται και οι τακτοποιημένες με παλαιότερους νόμους υπερβάσεις, αλλά στο Άρθρο 18 δε βρήκα κάτι να το ξεκαθαρίζει.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό του συντελεστή προσαύξησης λόγω υπέρβασης δόμησης δεν υπολογίζονται οι τακτοποιημένοι χώροι.  Στο παράδειγμά σου, ο συντελεστής θα προκύψει βάσει του κλάσματος 30/100=30%

Για την κατηγορία, οι τακτοποιημένοι χώροι (δες στο αντίστοιχο εδάφιο του άρθρου 8 κατηγορία 4) προσμετρούν στην εύρεση κατηγορίας. Στο παράδειγμά σου η κατηγορία προκύπτει από το κλάσμα (30+30)/100=60%>40% και θα είναι η κατηγορία 5, εφόσον συζητάμε για άδεια μετά το 1983.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Σε εκτος σχεδιου περιοχη εχω ενα βιοτεχνικο χωρο (ενα μονοχωρο μεταλλικο κτίριο 220τ.μ. με τροχαλιες στην οροφη) χωρις αδεια που σημερα λειτουργει σαν αποθηκη καποιας εταιρίας η οποια το νοικιαζει.

1.Σε ποια κατηγορια χρησης ανηκει το ακινητο; (το δεσμευω για παντα ως προς τη χρηση με την δηλωση στον 4178?)

2.Χρειαζεται στατικη επαρκεια;

3.Χρειαζεται ηλεκτρομηχανολογικο ελεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

Θα το βάλεις αποθήκη (χρήση υπηρεσίες για την τακτοποίηση). Η χρήση δεν απαιτεί Μ.Σ.Ε, παρά μόνο ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α.  Τ.Ε ηλεκτρολογικών σύμφωνα με την παρ. 9 του άρθρου 11, ν. 4178/13.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

Θα το βάλεις αποθήκη (χρήση υπηρεσίες για την τακτοποίηση). Η χρήση δεν απαιτεί Μ.Σ.Ε, παρά μόνο ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α.  Τ.Ε ηλεκτρολογικών σύμφωνα με την παρ. 9 του άρθρου 11, ν. 4178/13.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.