Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Η παραβίαση της υποχρεωτικής απόστασης από άξονα οδού θεωρείται για τον 4178 παραβίαση πλάγιων αποστάσεων 

ή πρασιάς?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμένα σήμερα, το ερώτημα μου περιστρέφεται στον υπολογισμό αυθαιρεσιών σε ημι-υπογειο...και εξηγώ :

 

Ημιυπόγειο 100 τ.μ. (σε πολυκατοικια 1200 τ.μ.), που δεν εχει μετρήσει στη δόμηση σε άδεια του 1980, έχει γίνει 4 κατοικίες. 

- Έχω υπερβαση δόμησης.

- Δεν έχω αλλαγη χρησης.

- Δεν εχω διαμερισμάτωση.

- Δεν έχω μειωτικό συντεστή.

- Έλεγξα και δεν εχω υπερβαση καλυψης.

- Υπερβαση υψους δε μπορώ να αποφανθώ, καθότι δε βρήκα σχέδιο οψης ή τομής της άδειας, και στο διαγραμμα καλυψης αναφέρει οτι ο δρόμος δεν είχε διανοιχθεί όταν βγηκε η αδεια. Το ακίνητο βρίσκεται σε διασταυρωση δρομων, οπου ο ενας δρομος ειχε διανοιχθει, αλλά ο άλλος (στον οποιο εχει προσοψη η Ο.Ι μου) δεν είχε διανοιχθει τοτε.

- Καταληψη κοινοχρηστου χωρου της πολυκατοικιας (π.χ. διαδρομου), δε μπορω να αποφανθώ, καθότι δε βρήκα σχέδιο κάτοψης της αδειας.

- Πιθανή αλλαγή ανοιγμανων οψεως και αυθαιρετοι εξωστες, θα πάνε με ως παραβαση με αναλυτικο.

 

Παρατηρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά αν μπορεί κάποιος συνάδελφος μία επιβεβαίωση.

 

Σε κτίριο που είχε τακτοποιηθεί με αλλαγή χρήσης υπόγειο με τον ν.3843, στην πράξη κατασκευάστηκε μεγαλύτερο.

 

Με τον ν4178 τακτοποιούνται τα επιπλέον τμ που δεν είχαν τακτοποιηθεί με τον ν.3843 με υπέρβαση δόμησης και κάλυψης.

 

Για την επιλογή κατηγορίας, προσθέτω και τα τμ του 3843 (και πάει κατηγορία 5).

 

Όμως, στην επιλογή Υπέρβαση Δόμησης στο Φύλλο καταγραφής του 4178, συγκρίνω: (τμ δήλωσης 4178 / επιτρ. δόμηση από άδεια). (Δεν έχει σύσταση Ο.Ι.)

Δεν μπλέκω με τα τακτοποιημένα του 3843, στο ποσοστό υπέρβασης δόμησης, σωστά;

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την παρακάτω απορία μου: 

 

Έχω μια Ο.Ι. Γ΄Ορόφου Με άδεια είναι του 1999.

 

1. Στην Ο.Ι. έχω κλείσιμο Η/Υ χώρου 2.τ.μ. άρα και αυτό λογικά πρέπει να μπει μόνο του σε ένα φυλλο καταγραφής και να πάει σε Υ.Δ με κατηγορία 4. 

 

2. Έχω και κατασκευή τζακιού στο εσωτερικό της Ο.Ι. Άρα αυτή η παράβαση πρέπει να πάει με κατηορία 3 αν δεν κάνω λάθος σε νέο φύλλο καταγραφής ή πάει σαν μια λοιπή παράβαση και την βάζω στο ίδιο φύλλο με τον ημιυπάιθριο? 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο ημιυπαίθριος χώρος [Η.Χ και όχι Η/Υ που σημαίνει ηλεκτρονικός υπολογιστής] θα λάβει Υ.Δ κ.χ για τα 2 τ.μ. Η κατηγορία 3 μιλάει για εστίες σε ακάλυπτο οπότε θα το υπάγεις με αναλυτικό ως μια λοιπή παράβαση. Για εποπτικούς λόγους μπορείς να την καταχωρήσεις σε διαφορετικό Φ.Κ ή στο ίδιο Φ.Κ  κατηγορίας 4.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο ημιυπαίθριος χώρος [Η.Χ και όχι Η/Υ που σημαίνει ηλεκτρονικός υπολογιστής] θα λάβει Υ.Δ κ.χ για τα 2 τ.μ. Η κατηγορία 3 μιλάει για εστίες σε ακάλυπτο οπότε θα το υπάγεις με αναλυτικό ως μια λοιπή παράβαση. Για εποπτικούς λόγους μπορείς να την καταχωρήσεις σε διαφορετικό Φ.Κ ή στο ίδιο Φ.Κ  κατηγορίας 4.

Σε ανάλογη περίπτωση (τζάκι εντός κατοικίας (ΟΙ) , αλλά φυσικά καμινάδα στο κοινόχρηστο δώμα), αλλά χωρίς καμία άλλη αυθαιρεσία μπορεί να δοθεί Βεβαίωση , αφού η ύπαρξη του τζακιού δεν επηρεάζει κάλυψη-δόμηση-ύψος και να περιγραφεί όμως στην Τεχν. Έκθεση ότι υπάρχει αυθαιρεσία που πρέπει να τακτοποιηθεί. Ορθά ?>??

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Μιλάμε για αυθαιρεσίες που δεν αυξάνουν τη  δόμηση, κάλυψη, το ύψος και δεν διαφοροποιούν την εγκεκριμένη χρήση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Θέλω να τακτοποιήσω αυθαίρετες κατασκευές σε αγροτεμάχιο που, σήμερα μετά από έρευνα, βρίσκεται κατά 800 τ.μ. εκτός οικισμού και 7 τ.μ. εντός οικισμού με πρόσοψη σε επαρχιακό δρόμο(οικοδομήσιμο). Το ακίνητο έχει άδεια η οποία εκδόθηκε το 1976 σαν οικόπεδο εντός οικισμού υφιστάμενου πρό του 1923 με βεβαίωση της κοινότητας.

Τα κτίσματα -νόμιμα και αυθαίρετα- βρίσκονται στο κομμάτι του αγροτεμαχίου εκτός του οικισμού. Η ερώτηση είναι:

Το δηλώνω σαν εκτός σχεδίου με την αντίστοιχη τιμή ζώνης ή σαν εντός όπως αναγράφεται στο τοπογραφικό της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.