Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Οικια αυθαιρετη προς του 75 κ με προσθηκη προ του 83 με αδεια απτην κοινοτητα το 81 αλλα με παραβιαση αποστασεων Δ τί μπορώ να κάνω συνάδελφοι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εντός σχεδίου διαμέρισμα πολυκατοικίας με οικ.αδεια 1969

α παράβαση: Έχω μικρότερο διαμέρισμα από τα σχέδια της αδείας.

β παράβαση: Έχω αυθαίρετες βεράντες μαζί με κλείσιμο μικρού Η/Χ (2τ.μ.) επί αυτών.

Τι βάζω ως υπολογισμό προστίμου;

-ΣΕ περίπτωση που δεν μπορώ να αποδείξω ότι είναι προ 1975.Διαμερισματωση (500€) + αναλυτικό για βεράντες (500€) + Η/Χ (80€) = 1080€ ;

-Σε περίπτωση που το αποδείξω. 500€;

Link to comment
Share on other sites

Εντός σχεδίου διαμέρισμα πολυκατοικίας με οικ.αδεια 1969

α παράβαση: Έχω μικρότερο διαμέρισμα από τα σχέδια της αδείας.

β παράβαση: Έχω αυθαίρετες βεράντες μαζί με κλείσιμο μικρού Η/Χ (2τ.μ.) επί αυτών.

Τι βάζω ως υπολογισμό προστίμου;

-ΣΕ περίπτωση που δεν μπορώ να αποδείξω ότι είναι προ 1975.Διαμερισματωση (500€) + αναλυτικό για βεράντες (500€) + Η/Χ (80€) = 1080€ ;

-Σε περίπτωση που το αποδείξω. 500€;

Η διαμερισμάτωση πάει σαν παράβαση όταν δεν υπάρχει καμία άλλη παράβαση.Όταν υπάρχουν και άλλες παραβάσεις πάει σαν λοιπή και ίσως μπορούσες να την συνυπολογίσεις με τις βεράντες.

Link to comment
Share on other sites

Η διαμερισμάτωση πάει σαν παράβαση όταν δεν υπάρχει καμία άλλη παράβαση.Όταν υπάρχουν και άλλες παραβάσεις πάει σαν λοιπή και ίσως μπορούσες να την συνυπολογίσεις με τις βεράντες.

Αν δηλαδη δεν αποδειξω οτι εγιναν ολα προ 75, τοτε επειδη η διαμερισματωση πηγαινει μονη της (πως το τεκμηριωνω αυτο,το λεει καπου στο νομο;  ) μπορω να την βαλω με τον αναλυτικο βερνατες(500€) και με τον ΗΧ (80€). Ευχαριστω πολυ.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Είτε ως "διαφορετική διαμερισμάτωση", είτε ως "μια παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό - διαφορετική διαμερισμάτωση" είναι (δηλώνεται) πάντα ως "μοναδική" παράβαση, το πρόστιμο της οποίας είναι 500 ευρώ και ποτέ δεν συμψηφίζεται με άλλες αυθαιρεσίες (που δηλώνονται με αναλυτικό)!!! Προσοχή!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντός σχεδίου διαμέρισμα πολυκατοικίας με οικ.αδεια 1969

α παράβαση: Έχω μικρότερο διαμέρισμα από τα σχέδια της αδείας.

β παράβαση: Έχω αυθαίρετες βεράντες μαζί με κλείσιμο μικρού Η/Χ (2τ.μ.) επί αυτών.

Τι βάζω ως υπολογισμό προστίμου;

-ΣΕ περίπτωση που δεν μπορώ να αποδείξω ότι είναι προ 1975.Διαμερισματωση (500€) + αναλυτικό για βεράντες (500€) + Η/Χ (80€) = 1080€ ;

-Σε περίπτωση που το αποδείξω. 500€;

 

ενα διαμερισμα μπορει να ειναι μικροτερο για δυο λογους

 

- ειτε γιατι μειωθηκε ολοκληρο το κτιριο προς "εκεινη την πλευρα"  αλλά  τα αλλα  διαμερισματα  δεν αλλαξαν

αρα δεν εχεις αυθαιρεσια

 

- ειτε γιατι ενα μικρυνε και το αλλο μεγαλωσε ...που ειναι και το συνηθες...και αυτο ειναι διαμερισματωση

 

 

συν  οσα προανεφερε ο ιασονας

 

"Είτε ως "διαφορετική διαμερισμάτωση", είτε ως "μια παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό - διαφορετική διαμερισμάτωση" είναι (δηλώνεται) πάντα ως "μοναδική" παράβαση, το πρόστιμο της οποίας είναι 500 ευρώ και ποτέ δεν συμψηφίζεται με άλλες αυθαιρεσίες (που δηλώνονται με αναλυτικό)!!! Προσοχή!!!"

Link to comment
Share on other sites

ενα διαμερισμα μπορει να ειναι μικροτερο για δυο λογους

 

- ειτε γιατι μειωθηκε ολοκληρο το κτιριο προς "εκεινη την πλευρα"  αλλά  τα αλλα  διαμερισματα  δεν αλλαξαν

αρα δεν εχεις αυθαιρεσια

 

- ειτε γιατι ενα μικρυνε και το αλλο μεγαλωσε ...που ειναι και το συνηθες...και αυτο ειναι διαμερισματωση

 

 

συν  οσα προανεφερε ο ιασονας

 

"Είτε ως "διαφορετική διαμερισμάτωση", είτε ως "μια παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό - διαφορετική διαμερισμάτωση" είναι (δηλώνεται) πάντα ως "μοναδική" παράβαση, το πρόστιμο της οποίας είναι 500 ευρώ και ποτέ δεν συμψηφίζεται με άλλες αυθαιρεσίες (που δηλώνονται με αναλυτικό)!!! Προσοχή!!!"

Μειωθηκε το διαμερισμα και εγινε μικροτερο. Αρα διαφορετικη διαμερισματωση.

 

Αν καταλαβα τα παραπανω του Ιασωνα...

...η διαμερισματωση ειναι "μονοδικη "παραβαση αλλα ναι μεν δεν συμψηφισεται με αλλες αυθαιρεσιες αλλα μπορουν να μπουν σε μια δηλωση με διαφορετικα φυλλα καταγραφης, ωστε να εχω το τελικο προστιμο......διαμερισματωση (500€)+μια αναλυτικη παραβαση βεραντες(500€)+ΗΧ (80€) = Συνολο 1080€. Σωστα;

(και ολα αυτα αν δεν ειναι προ 75..........αν όμως ειναι προ 75, τοτε πανε ολα ενα 500αρικο)Σωστα;

Edited by gio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Πάντα η διαμερισμάτωση λογίζεται ως ξεχωριστή παράβαση. Αν συνυπάρχουν και άλλες παραβάσεις δεν επιλέγεις διαμερισμάτωση στην πλατφόρμα, αλλά ανοίγεις ένα ΦΚ γραφείς περιγραφή "ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ" και βάζεις μια λοιπή παράβαση.

Η άλλη λοιπή παράβαση για τον ΗΧ+εξώστες που λες. (500+500). Τα 80 από που προέκυψαν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.