Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Περίπτωση εντός σχεδίου με άδεια. Το κτίριο τοποθετείται σε άλλη θέση σε σχέση με το ΔΚ. Οι όροι δόμησης αλλάζουν (και το Δ). Τμήμα του κτιρίου με τους ισχύοντες όρους είναι εντός Δ ενώ με τους τότε (της άδειας) είναι εκτός Δ. 

 

Κατά τη γνώμη μου λύνεται με Πολεοδομική Παράβαση και όχι με Δ, πριν το αναφέρει κανείς, σύμφωνα με την §2 του άρθρου 18 ισχύει πως:

 

2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου.

 

Όμως το αν πρέπει να καταλογισθεί παράβαση Δ νομίζω πως δε ρυθμίζεται με την παραπάνω αλλά με την εγκύκλιο 3:

 

Μετά τα παραπάνω και δεδομένου ότι οι οικοδομικές άδειες εκδίδονται και οφείλουν να υλοποιούνται µε ακρίβεια οι εγκεκριμένες μελέτες τους, επισημαίνουμε ότι ο εντοπισμός των αυθαιρέτων κατασκευών ή των αυθαιρέτων αλλαγών χρήσης δεν γίνεται µε βάση τα εγκεκριµένα μεγέθη των οικοδομικών αδειών, αλλά µε τις εγκεκριμένες μελέτες τους. 

 

Με του τότε είχε άλλη θέση αλλά όχι Δ. Παρακαλώ τις απόψεις σας. Ευχαριστώ. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Με βάση ακριβώς αυτά που παρέθεσες θεωρώ ότι πρέπει να συγκρίνεις με το σημερινό Δ.

 

Αν το κτίριό σου ήταν στην προβλεπόμενη από την άδεια θέση θα θεωρούνταν νόμιμο παρόλο που σήμερα άλλαξε το Δ γιατί η θέση του είχε εγκριθεί.

 

Απο τη στιγμή όμως που είναι σε άλλη θέση προκύπτει σε κάθε περίπτωση αυθαιρεσία. Η φράση "με τις εγκεκριμένες μελέτες" έχει την έννοια ακριβώς ότι δε συγκρίνουμε απόλυτο μέγεθος εμβαδού αλλά και θεση. Δεν λέω δηλαδή είχα 100 τετραγωνικά στην άδεια έχω 110 άρα 110-100 έχω 10τμ αυθαίρετα αλλά βάζω το περίγραμμα της υφιστάμενης κατάστασης πάνω στο περίγραμμα της άδειας και ότι εξέχει καταρχάς είναι αυθαίρετο. Οι συντελεστές όμως με τους οποίους θα δηλωθεί αυτό το αυθαίρετο τμήμα που προέκυψε συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς που ισχύουν σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση, όπως αναφέρεις οι σημερινοί όροι έχουν να κάνουν με τους συντελεστές. 

Αν ήταν στη νόμιμη θέση όλα καλά, όπως τα λες, εφόσον δεν είναι όμως παίρνουμε τις μελέτες (διάγραμμα κάλυψης) εν προκειμένω ώστε να εντοπίσουμε τις παραβάσεις. Σύμφωνα με το Δ.Κ. δεν είναι εντός Δ αλλά σε άλλη θέση άρα Πολεοδομική Παράβαση. Αν ήταν εντός 1 μέτρα για παράδειγμα το ποσοστό υπέρβασης (πάνω ή κάτω από 20%) θα το έβρισκα συγκρίνοντας με το σημερινό Δ.

 

Τι να πω... 

Link to comment
Share on other sites

"συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν"

 

Το Δ είναι ένας περιορισμός δόμησης και προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να ελέγξεις με βάση το Δ που ισχύει σήμερα. Και επομένως η επιφάνεια εντός Δ πρέπει να υπολογιστεί όχι με αναλυτικό αλλά ΥΔ ΥΚ και συντελεστής πλάγιας απόστασης. Από κει και πέρα είναι δική σου απόφαση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου αυτα ισχύουν για τους συντελεστές των τετραγωνίδιων.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

το κλείσιμο υμιηπαίθριων σε απλή κατοικία θεωρείται και αλλαγή χρήσης;

πρέπει να τσεκάρω την επιλογή στο φύλο καταγραφής;

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Το κουτάκι αλλαγής χρήσης επιλέγεται σε πολύ συγκεκριμένη περίπτωση (αλλαγή χρήσης σε εκτός σχεδίου όταν υπερβαίνεις την επιτρεπόμενη για τη χρήση δόμηση)

Στην περίπτωση σου, το κλείσιμο ημιυπαιθρίων δηλώνεται ως υπέρβαση δόμησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αποθήκη σε Α όροφο  βιοτεχνικού κτιρίου  έχει γίνει  γραφεία

 

σκέφτομαι

1. αν έχει μετρήσει στον Σ.Δ  (η άδεια είναι του 74 επομένως πιθανότατα είναι με Σ.Δ)    να   δηλώσω   με  αναλυτικό

2. αν δεν έχει μετρήσει στον Σ.Δ    Υ,Δ  Κ.Χ  

Link to comment
Share on other sites

αποθήκη σε Α όροφο  βιοτεχνικού κτιρίου  έχει γίνει  γραφεία

 

σκέφτομαι

1. αν έχει μετρήσει στον Σ.Δ  (η άδεια είναι του 74 επομένως πιθανότατα είναι με Σ.Δ)    να   δηλώσω   με  αναλυτικό

2. αν δεν έχει μετρήσει στον Σ.Δ    Υ,Δ  Κ.Χ  

 

Συμφωνώ. Κι εγώ έτσι θα το αντιμετώπιζα.

 

p.s.Το κτίριό σου είναι ακόμα βιοτεχνικό έτσι; Μην έχει τιποτα αλλαγή χρήσης εκτός σχεδίου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.