Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Δίνεται "συγχωροχάρτι" δηλαδή στα λάθη του 4014?Λόγω μπ@χ@λου?Συγγνώμη, εννοώ λόγω ελλιπών διευκρινίσεων...Σε ενδεχόμενο μελλοντικό έλεγχο (από ποιον και γιατί δεν ξέρω) υπάρχει περίπτωση ανάκλησης της δήλωσης? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 περιεργες περιπτωσεις.................(!#@!$@!%$!)

 

1)  Σε οροφο εμπορικου κεντρου και ενω στην οικοδομικη αδεια ειναι μπετονενια περγκολα, στην πραγματικοτητα =  ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ.

Αναφερεται δηλαδη στην συσταση σαν "ΠΡΟΣΘΕΤΟΣ ΧΩΡΟΣ, ταδε μ2, με ταδε χιλιοστα"

Για να επιλεξω κατηγορια, τι διαιρεση θα κανω?    μ2αυθαιρεσιων/ ???   (ή την βαζω ΚΑΤ.5 και τελειωνω αιτιολογοντας στην τεχνικη εκθεση τι εχει γινει?)

 

 

2) Καταστημα σε εμπορικο κεντρο εχει κανει αυθαιρετο παταρι (οσο και η επιφανεια του νομιμου καταστηματος), το οποιο ομως ειναι σε σταθμη ΗΜΙΟΡΟΦΟΥ και εχει ανεξαρτητη εισοδο και ΔΕΝ επικοινωνει με το απο κατω καταστημα.  Ταυτοχρονα δε, δεν εχει δικα του χιλιοστα ιδιοκτησιας.

Το λεω αυτο γιατι θυμαμαι οτι καποια εγκυκλιος λεει οτι δεν μπορω να βαλω μειωτικο 50% σε ενα παταρι το οποιο εχει δικη του ανεξαρτητη εισοδο.....

Αρα εδω εχω 2 προβληματα.

ι) Επιλογη κατηγοριας

ιι) Πως θα υπολογισω ποσοστο υπερβασης δομησης αφου δεν εχει χιλιοστα?

Θα προσπερασω αυτο που λεει η εγκυκλιος, θα βαλω τα χιλιοστα του απο κατω καταστηματος και απλα δεν θα βαλω μειωτικο 50%?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για το πώς θα πρέπει να υπολογιστεί το πρόστιμο για pilotis σε αυθαίρετο κτίσμα χωρίς άδεια.

 

Πρόκειται για κατοικία 120 τμ η οποία βρίσκεται στον πρώτο όροφο και στο ισόγειο υπάρχει ανοιχτή pilotis (χώρος στάθμευσης) και η μόνο είσοδος προς το κλιμακοστάσιο.

 

Η γνώμη μου είναι ότι - εφόσον είναι ανοιχτή - η pilotis θα πρέπει να υπολογιστεί με βάση τον αναλυτικό προϋπολογισμό (=500€), όπως υπολογίζονται τα υπόστεγα, οι Η.Χ. κλπ. Συμφωνούμε;

 

Το κλιμακοστάσιο στο ισόγειο μπορεί να υπολογιστεί με μειωμένο συντελεστή ως ισόγειος βοηθητικός χώρος (βάσει ορισμού του κτιριοδομικού);

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για να επιλεξω κατηγορια, τι διαιρεση θα κανω?    μ2αυθαιρεσιων/ ???   (ή την βαζω ΚΑΤ.5 και τελειωνω αιτιολογοντας στην τεχνικη εκθεση τι εχει γινει?)

Στον παρονομαστή βάζεις χιλιοστά * εγκεκριμένα, για την κατηγορία δεν θα έβαζα απαραίτητα 5, θα έβλεπα και για 4 ή ακόμα και για 2; (δε μιλάς για χρονολογία)

 

2) Καταστημα σε εμπορικο κεντρο εχει κανει αυθαιρετο παταρι (οσο και η επιφανεια του νομιμου καταστηματος), το οποιο ομως ειναι σε σταθμη ΗΜΙΟΡΟΦΟΥ και εχει ανεξαρτητη εισοδο και ΔΕΝ επικοινωνει με το απο κατω καταστημα.  Ταυτοχρονα δε, δεν εχει δικα του χιλιοστα ιδιοκτησιας.

Έχω παρόμοια περίπτωση και σκέφτομαι να το βάλω σαν ΥΔ ΚΧ αφού όπως λες και εσύ έχει ανεξάρτητη είσοδο.

 

ι) Επιλογη κατηγοριας ->

ιι) Πως θα υπολογισω ποσοστο υπερβασης δομησης αφου δεν εχει χιλιοστα?

Υπάρχουνε 2 απόψεις για τους χώρους άνευ χιλιοστών. Είτε το βάζεις σαν ΥΔ > 200% και κατηγ. 5 δηλαδή το πιο δυσμενές είτε στον παρονομαστή δεν υπεισέρχονται καθόλου χιλιοστά.

Δηλ. για να βρεις την υπέρβαση διαιρείς αυθαίρετα/επιτρεπόμενα και για να βρεις κατηγορία αυθαίρετα/εγκεκριμένα και μετά ελέγχεις για κατηγορία κανονικά.

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι - εφόσον είναι ανοιχτή - η pilotis θα πρέπει να υπολογιστεί με βάση τον αναλυτικό προϋπολογισμό (=500€), όπως υπολογίζονται τα υπόστεγα, οι Η.Χ. κλπ. Συμφωνούμε;

H pilotis παει με αναλυτικο.δες εγκ 4. το 35

Link to comment
Share on other sites

 

Για να επιλεξω κατηγορια, τι διαιρεση θα κανω?    μ2αυθαιρεσιων/ ???   (ή την βαζω ΚΑΤ.5 και τελειωνω αιτιολογοντας στην τεχνικη εκθεση τι εχει γινει?)

Στον παρονομαστή βάζεις χιλιοστά * εγκεκριμένα, για την κατηγορία δεν θα έβαζα απαραίτητα 5, θα έβλεπα και για 4 ή ακόμα και για 2; (δε μιλάς για χρονολογία)

 

2) Καταστημα σε εμπορικο κεντρο εχει κανει αυθαιρετο παταρι (οσο και η επιφανεια του νομιμου καταστηματος), το οποιο ομως ειναι σε σταθμη ΗΜΙΟΡΟΦΟΥ και εχει ανεξαρτητη εισοδο και ΔΕΝ επικοινωνει με το απο κατω καταστημα.  Ταυτοχρονα δε, δεν εχει δικα του χιλιοστα ιδιοκτησιας.

Έχω παρόμοια περίπτωση και σκέφτομαι να το βάλω σαν ΥΔ ΚΧ αφού όπως λες και εσύ έχει ανεξάρτητη είσοδο.

 

ι) Επιλογη κατηγοριας ->

ιι) Πως θα υπολογισω ποσοστο υπερβασης δομησης αφου δεν εχει χιλιοστα?

Υπάρχουνε 2 απόψεις για τους χώρους άνευ χιλιοστών. Είτε το βάζεις σαν ΥΔ > 200% και κατηγ. 5 δηλαδή το πιο δυσμενές είτε στον παρονομαστή δεν υπεισέρχονται καθόλου χιλιοστά.

Δηλ. για να βρεις την υπέρβαση διαιρείς αυθαίρετα/επιτρεπόμενα και για να βρεις κατηγορία αυθαίρετα/εγκεκριμένα και μετά ελέγχεις για κατηγορία κανονικά.

 

 

 

 

1) Παλαιοτητα δεν εχω για Κατ.2  Ειμαι 5 ή 4

Πως θα διαλεξω ομως 4 οταν στην αδεια αυτα τα μ2 ηταν ΟΛΑ εκτος Σ.Δ.? 

 

2) Οκ. συμφωνουμε.

 

3) Αν δεν βαλω χιλιοστα στον παρανομαστη τοτε θα ειναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ υπερ μου το ποσοστο υπερβασης...

Νομιζω οτι το σωστο ειναι το ΚΑΤ.5 + >200%

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι θα ήθελα την βοήθεια σας. Σε οικόπεδο εντος BI.ΠΑ έχει κατασκευαστεί εργοστάσιο συνολικού εμβαδού 4000τ.μ από οπλισμένο σκυρόδεμα. Στην οικοδομική άδεια προβλέπεται  ότι τα 3000 τ.μ θα είναι από  οπλισμένο σκυρόδεμα και τα υπόλοιπα 1000 τ.μ από βιδωτή κατασκευή (βιομηχανική αποθήκη). Κάλυψη 30%+ 10% βιδωτή.

 

Α)Υπολογίζω τα 1000 τ.μ  που κατασκευάστηκαν από βιδωτή κατασκευή σε οπλισμένο με αναλυτικό?

Β)Υπολογίζω τα 1000 τ.μ ως αυθαίρετα διότι παίρνεις 10% κάλυψη μόνο εάν είναι βιδωτή κατασκευή ?

 

Μάλλον πρός την Β λύση είμαι κοντά.

 

Ποια είναι η γνωμη σάς?

Ευχαριστώ

Edited by amos
Link to comment
Share on other sites

Περίεργη περίπτωση και θέλει επίσημη απάντηση από ΔΟΚΚ....

 

Δεν έχεις υπέρβαση.... Αλλαγή φέροντος οργανισμού έχεις... Η βιδωτή έχει μετρήσει στην δόμηση φαντάζομαι.

 

Για μένα δεν υπάρχουν έμμεσες αυθαιρεσίες. Δηλαδή είναι αυθαίρετο σε κάλυψη και δόμηση επειδή....δεν εφάρμοσα σωστά τον κανονισμό και κέρδισα κάλυψη. Επίσης ελέγχεις με ΝΟΚ2012. Ισχύουν αυτά σήμερα ?

 

Μάλλον προς αναλυτικό σε βλέπω με αλλαγή φέροντος. Αλλά δεν είμαι όμως καθόλου σίγουρος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και πως να συντάξεις ένα τέτοιο αναλυτικό;;; 

 

Να βάλεις αυτά που έγιναν ή αυτά που δεν έγιναν ή να αφαιρέσεις αυτά που δεν έγιναν από αυτά που έπρεπε να γίνουν; 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.