Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Εγώ το πιθανότερο που βλέπω είναι πρώτα να ολοκληρωθεί η δήλωση 4178 και στη συνέχεια υποβολή φακέλλου έκδοσης ΟΑ στην οικεία πολεοδομία για "Διαχωρισμό ενός διαμερίσματος σε δύο" (extra χρήμα δηλαδή).

 

Αυτη ηταν η αρχικη μου σκεψη.

Εκει κανεις εμπειρια απο εκδοση αδειας διαχωρισμου σε ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟΥΣ χωρους?  (ρωταω μηπως υπαρχει κανα αναθεματισμενο εγγραφο που δεν το επιτρεπει...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άδεια του 2001 , Δ΄ όροφος (τελευταίος) 2 διαμερίσματα. Αναθεώρηση αδείας μισό χρόνο μετά ενοποίησης των διαμερισμάτων σε ένα. Στον φάκελο της Αναθεώρησης το ΙΔΙΟ διάγραμμα κάλυψης με την άδεια.

Στο διάγραμμα κάλυψης

-κάποιες διαστάσεις για τον υπολογισμό του Σ.Δ διαφέρουν από τα σχέδια.

- αν δεν κάνω λάθος με ΓΟΚ85 δεν μέτραγε στον ΣΔ το καθαρό της κλίμακας (δεν έχει δώμα) . Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει μετρηθεί στον ΣΔ όλο το κλιμακοστάσιο (με τον διάδρομο, το πλατύσκαλο, τους τοίχους και τον ανελκυστήρα). Τα τετραγωνικά αυτά, με την αναθεώρηση έχουν ενταχθεί στα τετραγωνικά της κατοικίας (12 μέτρα). (είσοδος από κλιμακοστάσιο χωρίς πλατύσκαλο και ανελκυστήρα μέσα στην κατοικία)

Η αρχική δουλειά μου ήταν να εντάξω στον νόμο αυθαιρεσίες της κατηγορίας,  επέκταση εξώστη ενός μέτρου και υπέρβαση δόμησης της κατοικίας στο πρόβολο στην πίσω όψη (0.40 μ.).

Προφανώς έχει γίνει λάθος στην άδεια. Τι να κάνω ;  να προχωρήσω την διαδικασία παίρνοντας τα δεδομένα της κάτοψης του ορόφου της αναθεώρησης και τα δηλωθέντα μέτρα του διαγράμματος και να εντάξω αυτά που ήταν να κάνω από την αρχή ή  να μπω στην διαδικασία να υπολογίσω τι μέτραγε, με ΓΟΚ85, στον ΣΔ και να αφαιρέσω τα μέτρα του διαγράμματος:

Συγγνώμη για το ποίημα αλλά προσπαθώ να βγάλω άκρη. Η ….πολεοδομία… μου είπε να το πάρω ως έχει η άδεια ….. δεν είναι δικιά μου δουλειά το τι έγινε με την άδεια…. και ότι είναι στο χέρι μου τι ρίσκο να πάρω J    

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει για την επικρατούσα χρήση? Μπορώ να βάλω ότι να ναι χωρίς να έχει σημασία? Πχ. μόνιμη κατοικία άσχετα αν είναι μόνο οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει για την επικρατούσα χρήση? Μπορώ να βάλω ότι να ναι χωρίς να έχει σημασία? Πχ. μόνιμη κατοικία άσχετα αν είναι μόνο οικόπεδο?

Τι εννοεις   αν είναι μόνο οικόπεδο?

δεν υπαρχει κτισμα κ εχεις πχ παραβαση περιφραξη?

τοτε  το αφηνεις ως εχει  το ιδιο κ για εκδοση βεβαιωσης

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Mόλις έκανα τη......μ@μ@κ--. Ολοκλήρωσα υπαγωγή με διάθεση σχεδίων για να κάνει συμβόλαια ο ιδιοκτήτης, σε αυθαίρετη προσθήκη 10μ2 σε προυπάρχον  του '55. Το έβαλα λοιπόν ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5, ενώ ο μ------ μπορούσα να βάλω κατ.5  .Αυτός τη βδομάδα κάνει συμβόλαια με συνοδευτικό το 5δυλλο μου κατ.5 Κοινώς τώρα αρχίζουν τα όργανα. Τώρα τι κάνω??ΣΟΟΟΟΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!Μήπως έχει αλουστεί τίποτα για αιτήσεις επαναφοράς λέω εγώ τώρα που την έκανα???

Link to comment
Share on other sites

Mόλις έκανα τη......μ@μ@κ--. Ολοκλήρωσα υπαγωγή με διάθεση σχεδίων για να κάνει συμβόλαια ο ιδιοκτήτης, σε αυθαίρετη προσθήκη 10μ2 σε προυπάρχον  του '55. Το έβαλα λοιπόν ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5, ενώ ο μ------ μπορούσα να βάλω κατ.5  .Αυτός τη βδομάδα κάνει συμβόλαια με συνοδευτικό το 5δυλλο μου κατ.5 Κοινώς τώρα αρχίζουν τα όργανα. Τώρα τι κάνω??ΣΟΟΟΟΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!Μήπως έχει αλουστεί τίποτα για αιτήσεις επαναφοράς λέω εγώ τώρα που την έκανα???

κάνεις γραπτή αίτηση και σου ανοιγουν την δήλωση. Δες στα download έχει ανεβεί πρόσφατα η μορφή της αίτησης που απαιτειται

Link to comment
Share on other sites

Mόλις έκανα τη......μ@μ@κ--. Ολοκλήρωσα υπαγωγή με διάθεση σχεδίων για να κάνει συμβόλαια ο ιδιοκτήτης, σε αυθαίρετη προσθήκη 10μ2 σε προυπάρχον  του '55. Το έβαλα λοιπόν ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5, ενώ ο μ------ μπορούσα να βάλω κατ.5  .Αυτός τη βδομάδα κάνει συμβόλαια με συνοδευτικό το 5δυλλο μου κατ.5 Κοινώς τώρα αρχίζουν τα όργανα. Τώρα τι κάνω??ΣΟΟΟΟΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!Μήπως έχει αλουστεί τίποτα για αιτήσεις επαναφοράς λέω εγώ τώρα που την έκανα???

δεν πολυκαταλαβα ,μαλλον εννοεις μπορουσες 4

αν δεν εχει πληρωσει το προστιμο αστην ανενεργη ,κανε νεα σωστη   κ νεο 5σελιδο

 

ααα τωρα ειδα το πιο πανω ποστ  οποτε ακυρο

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι είναι ένα αγροτεμάχιο χωρίς περίφραξη και χωρίς χτίσμα πάνω. Τελείως άδειο. Δεν έχει καμία παράβαση και θέλω να βγάλω βεβαίωση γιατι τη ζήτησε ο δικηγόρος του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι είναι ένα αγροτεμάχιο χωρίς περίφραξη και χωρίς χτίσμα πάνω. Τελείως άδειο. Δεν έχει καμία παράβαση και θέλω να βγάλω βεβαίωση γιατι τη ζήτησε ο δικηγόρος του ιδιοκτήτη.

δεν το πειραζεις  το αφηνεις ως εχει

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει για την επικρατούσα χρήση? Μπορώ να βάλω ότι να ναι χωρίς να έχει σημασία? Πχ. μόνιμη κατοικία άσχετα αν είναι μόνο οικόπεδο?

 

 

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι αρχιτέκτονας και μου ζητήθηκε βεβαίωση για 2 οικόπεδα που να λέει ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετα κτίσματα. Εγώ πήγα και είδα τα οικόπεδα και όντως είναι εντάξει. Επικοινώνησα με το ΤΕΕ και μου είπαν ότι η διαδικασία είνια η εξής: περνάω τα στοιχεία στη σελίδα του ΤΕΕ στη δήλωση 4178, εντοπίζω γεωγραφικά τα οικόπεδα (εδώ γελάμε γιατί στο χωριό που βρίσκονται άντε να τα βρεις), γράφω καμία παράβαση και μετά μου βγάζει 3 επιλογές και επιλέγω την τρίτη που λέει περί αδομήτου. Εγώ προσπάθησα να τα κάνω όλα αυτά αλλά μια και δεν έχω ξαναασχοληθεί με το θέμα έχω απορίες. Πχ τι γράφω σε όλες εκείνες τις επιλογές που μου βγάζει όπως : επικτρατούσα χρήση (μόνο επιλογές για κατοικίες έχει) δεν περαζεις τις επιλογες,μονο αν ειναι εντος η εκτος κ το κουτακι χωρις ΟΑ 

και που είναι η επιλογξ περί αδομήτου ???Στη ιδια την βεβαιωση  στη τριτη επιλογη

κτλ κτλ,

Μπορεί κάποιος να μου πει πώς το συμπληρώνουμε ?!!!

Για έκδοση βεβαίωσης περί μή αυθαιρεσιών σε ισόγειο κατάστημα πληρώνουμε ανταποδοτικό τέλος ? οχιΣε προσπάθεια να υποβάλω την δήλωση μου εμφανίζει πρόστιμο = 0 (φυσιολογικό) ναικαι ανταποδοικό τέλος = 0 (φυσιολογικό?)ναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.