Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

 

και γι αυτους που είναι περιφέρεια πώς θα υπάρχει ενημέρωση?υπάρχει περίπτωση για οn line μετάδοση?.....ίσως κάποιες σημειώσεις τις επόμενες μέρες?....... ή απλά στο έλεος του Θεού όπως είμαστε σε αυτή την φάση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα το στείλω ναι.

Καλή ιδέα.

 

"συμφωνείται με τα γραφόμενα εν είδει Βίβλου του παραρτήματος Δυτικής Μακεδονίας;"

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατιέμαι φίλοι μου..........

 

Τρία πουλάκια κάθονται κι αρμενίζουν.....

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά... ΒΑΡΙΕΜΑΙ να γράψω ένα κάρο απορίες και αδιευκρίνιστα πράγματα που χρήζουν... χρησμό, ώστε να μου τα απαντήσουν ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ο... Καλαφάτης!!!!

 

Αλήθεια... εκτός από να βγάλει έναν λόγο λέγοντας ΜΠΟΥΡΔΕΣ, ο Καλαφάτης θα μας μιλήσει και θα μας λύσει τις απορίες για τα αυθαίρετα?

Μάλλον έρχεται επειδή είδε φως...

 

Το ζητούμενο είναι ΟΛΕΣ αυτές οι απορίες να συγκεντρωθούν και να σταλθούν ΣΤΟ ΥΠΕΚΑ, ώστε να βγουν ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΙ που να αποσαφηνίζουν την κατάσταση.

Δεν λέω, καλή και χρήσιμη η ενημερωτική εκδήλωση και ότι άλλο προσπαθεί ο καθένας, αλλά στο τέλος ΕΓΩ θα υπογράψω βασισμένος στον προφορικό τους λόγο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα στο γυρίσουν σε προσωρινή υπαγωγή, κάνεις τις διορθώσεις και το υποβάλεις ξανά. (Εγώ είχα υποβάλει οριστικά κατά λάθος μια δήλωση, χωρίς να έχει αποπληρωθεί το πρόστιμο.)

 

Όταν θα φτιάξουν το σύστημα να δέχεται online αιτήσεις (όπως ήταν στον 4014) θα μπορούμε να το κάνουμε από κει. Προς το παρόν, μέσω e-mail.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα στο γυρίσουν σε προσωρινή υπαγωγή, κάνεις τις διορθώσεις και το υποβάλεις ξανά. (Εγώ είχα υποβάλει οριστικά κατά λάθος μια δήλωση, χωρίς να έχει αποπληρωθεί το πρόστιμο.)

 

Όταν θα φτιάξουν το σύστημα να δέχεται online αιτήσεις (όπως ήταν στον 4014) θα μπορούμε να το κάνουμε από κει. Προς το παρόν, μέσω e-mail.

Και παλι σ ευχαριστω πολυ....Θα περιμενω να μου απαντησουν και θα σου πω αν εγινε η οχι..Να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μπει η υπαγωγή σε δόσεις τότε:

 

1) Μπορεί να πάει στην Τράπεζα της πρώτες μέρες και με κάθε χαρτί της δόσης ξεχωριστά να πληρώσει το 30% του προστίμου;

2) Στο 30% συμπεριλαμβάενται και το παράβολο;

3) Μετά αυτόματα ανοίγει η επιλογή για έκδοση βεβαίωσης;

4) Αυτόματα μετά αναπροσαρμόζονται οι δόσεις με την έκπτωση του 10%;

 

Δε μου είχε τύχει στον 4014 και δεν έχω ξανακάνει τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μπει η υπαγωγή σε δόσεις τότε:

 

1) Μπορεί να πάει στην Τράπεζα της πρώτες μέρες και με κάθε χαρτί της δόσης ξεχωριστά να πληρώσει το 30% του προστίμου;

2) Στο 30% συμπεριλαμβάενται και το παράβολο;

3) Μετά αυτόματα ανοίγει η επιλογή για έκδοση βεβαίωσης;

4) Αυτόματα μετά αναπροσαρμόζονται οι δόσεις με την έκπτωση του 10%;

 

Δε μου είχε τύχει στον 4014 και δεν έχω ξανακάνει τη διαδικασία.

 

τον Μάιο που χρειάστηκε να κάνω τη διαδικασία ίσχυαν τα εξής...

Η πλατφόρμα του ΤΕΕ δεν υπολόγιζε ότι είχε ήδη πληρωθεί το 30% του προστίμου.

Στο 30% συνυπολογίζεται και το παράβολο.

Μπορεί στην τράπεζα (ή και με e-banking) ο ιδιοκτήτης να πληρώσει όσες δόσεις θέλει μαζεμένες (ο δικός μου πλήρωσε καμιά 30ριά).

Έστειλα email στο ΤΕΕ για να ρωτήσω τι γίνεται με την έκπτωση του 10% και μου απάντησαν ότι να πληρώσω λιγότερες δόσεις κατά 10% και να στείλω μήνυμα στον διαχειριστή.

Όσον αφορά τη βεβαίωση για μεταβίβαση...

σε παλαιότερη ερώτηση μου είχαν πει να δημιουργήσω νέο φάκελλο με τον πελάτη σα να μην έχει καμιά αυθαιρεσία

και στην τεχνική μου έκθεση να αναφέρω ότι εχει πληρωθεί το 30% στην αρχική δήλωση καθώς και την υφιστάμενη νομοθεσία περί 30%.. :shock:

φυσικά όλα αυτά με email του οποίου η νομική αξία αντιλαμβάνεστε ποιά είναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.