Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι. 

Έχω την εξής περίπτωση:

Τριώροφη πολυκατοικία του '87  με τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες συν πυλωτή (Υπάρχουν 3 συνιδιοκτήτες στο ακίνητο). Βάσει των πολεοδομικών σχεδίων οι κατόψεις έχουν κατασκευαστεί αντίθετα (σαν mirror) Πως τακτοποιείται αυτό; Πληρώνει κάθε όροφος ξεχωριστά για την παράβαση ή πάει συνολικά μια παράβαση για την πολυκατοικία; Τρεις δηλώσεις στο σύστημα ή μια δήλωση με τρια φύλλα καταγραφής;;; Επιπλέον σε ποιά κατηγορία εντάσσεται;;; Στην 3;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

διαμέρισμα β' ορόφου σε οικοδομή με σύσταση ΟΙ , οι διαφορές με τα σχέδια της πολεοδομίας είναι οτι

α)έχει χάσει 1τμ από το εμβαδόν του σε όφελος του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου (ουσιαστικά κόψανε 1*1 απο το διαμέρισμα και το δώσανε στα κοινόχρηστα)

β)δημιουργήθηκε ΑΗΧ  3,6μ2 με τράβηγμα του τοίχου του σαλονιού προς τα μέσα (το περίγραμμα της ιδιοκτησίας είναι σωστό και από κλειστό χώρο δημιουργήθηκε ημιυπαίθριος , δεν έχω υπερβαση δόμησης αλλά το αντίθετο)

γ) σε κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής (ακάλυπτος) υπάρχει αναβατόριο που συνδέεται με το διαμέρισμα για εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ.

μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση για μεταβίβαση με το σκεπτικό οτι ΥΔ-ΥΚ για την ιδιοκτησία δεν υπάρχει και η κατασκευή του αναβατορίου βρίσκεται σε ΚΧ. ευχαριστώ για τις απόψεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μία περίπτωση που δεν ξέρω τί να κάνω: Σε ένα κτίριο με ΟΑ, η στέγη έχει αλλάξει σχήμα και έχει ψηλώσει κατά 1μ σε σχέση με την άδεια. Η στέγη αυτή τη στιγμή είναι προσβάσιμη και υπολογίζω αυτό το χώρο σαν πρόστιμο Υπέρβασης Δόμησης Κύριου Χώρου. Αν όμως ο ιδιοκτήτης κλείσει το άνοιγμα (δεν υπάρχει εσωτερικό κλιμακοστάσιο παρά μία αποσπώμενη ξύλινη σκάλα που οδηγεί στη σοφίτα) τότε μπορώ να υπολογίσω όλες τις παραπάνω αυθαιρεσίες της στέγης με αναλυτικό προϋπολογισμό ΝΑΙ και την Υπέρβαση Ύψους να τη βάλω σαν παραβίαση του κτιρίου; ΥΥ ΧΩΡΙΣ ΥΔ Το κτίριο είναι μία ενιαία ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ με συνεννόηση με την οικεία πολεοδομία φρόντισε μήπως κάνεις "μερική ανασύσταση του φακέλλου" (μόνο του ορόφου).

Το πρόβλημα θα είναι με το διάγραμμα κάλυψης και το τοπογραφικό, που μάλλον θα είναι κατά ΝΟΚ.....

Ούτως ή άλλως θα τα χρειαστούν τα σχέδια, εκτός αν όλοι μα όλοι τα δίνουν με κληρονομιά.

 

Πάντως ψάξε μήπως έχει κανένας από γείτονες τουλάχιστον κατόψεις.

 

Έχω νεότερα από το μέτωπο, μετά από σημερινό τουρνέ στις πολεοδομίες:

 

-Για ανασύσταση μου είπαν δεν παίζει μερική, πρέπει υποχρεωτικά όλου του κτηρίου και θέλει και τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης με βάση τον ΓΟΚ της εποχής που βγήκε η άδεια.

-Ο υπάλληλος μου πέταξε και μια ιδέα που φαίνεται να είναι και η καλύτερη λύση: εφόσον η άδεια είναι του '73, να βρω δημόσιο έγγραφο (πχ ηλεκτροδότηση από ΔΕΗ) που να αποδεικνύει ότι το κτήριο είναι προ του '75 και να δηλώσω την ιδιοκτησία που θέλω στον 4178 κι ας μην είναι αυθαίρετη. Στην τελική δηλώνω και καλά ότι έχει υπέρβαση πχ 1 τμ. Οπότε πάω κατηγορία 1 και 500άρικο χωρίς απαίτηση σχεδίων παρά μόνο μια κάτοψη της ιδιοκτησίας που δηλώνω και έτσι αποφεύγω την ανασύσταση, περαιώνω με 4178, βγαίνει και η βεβαίωση και γίνεται η δικαιοπραξία. Κοιτώντας τι λέει ο νόμος για κατηγορία 1, πράγματι δεν ζητάει ούτε σχέδια ούτε τίποτα, μόνο κάτοψη του χώρου. Πως το βλέπετε?

Link to comment
Share on other sites

α)έχει χάσει 1τμ από το εμβαδόν του σε όφελος του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου (ουσιαστικά κόψανε 1*1 απο το διαμέρισμα και το δώσανε στα κοινόχρηστα) 

β)δημιουργήθηκε ΑΗΧ  3,6μ2 με τράβηγμα του τοίχου του σαλονιού προς τα μέσα (το περίγραμμα της ιδιοκτησίας είναι σωστό και από κλειστό χώρο δημιουργήθηκε ημιυπαίθριος , δεν έχω υπερβαση δόμησης αλλά το αντίθετο) ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ

γ) σε κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής (ακάλυπτος) υπάρχει αναβατόριο που συνδέεται με το διαμέρισμα για εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ.

μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση για μεταβίβαση με το σκεπτικό οτι ΥΔ-ΥΚ για την ιδιοκτησία δεν υπάρχει και η κατασκευή του αναβατορίου βρίσκεται σε ΚΧ. ευχαριστώ για τις απόψεις σας...

Άρθρο 9

Παράγραφος ιστ.

Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της Ο.Ι. εώς 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού 2%...

 

Άρα συγκρίνεις με +/- 2% όσο αφορά το εμβαδόν (και όταν λέμε εμβαδόν εννοούμε πως συγκρίνουμε εμβαδόν χώρων κυρίας χρήσης με χώρους κυρίας χρήσης και δεν κάνουμε σούμα με Η/Χ)

 

 
Δεν ελέγχεις αν έχεις υπέρβαση δόμησης μόνο θετική. Ελέγχεις +/-, δηλαδή μεταβολή, είτε θετική είτε αρνητική! 

 

 

 Κοιτώντας τι λέει ο νόμος για κατηγορία 1, πράγματι δεν ζητάει ούτε σχέδια ούτε τίποτα, μόνο κάτοψη του χώρου. Πως το βλέπετε?

Αν ισχύει κάτι τέτοιο 

τότε είναι μια χαρά!

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά στο ν4178 μιλάει μόνο για θετικές διάφορες-αύξηση δόμησης...

Για βοήθησε λίγο παραπάνω

γιατί ο 4178 αλλού λέει για υπερβάσεις και αλλού λέει για αλλαγή +/- 5% στις διαστάσεις και 2% στο εμβαδόν

Link to comment
Share on other sites

Αν το υπολογίζεις ως στέγη γιατί να βάλεις υπέρβαση ύψους αφού θα παει με αναλυτικο η στέγη. Υπέρβαση ύψους θα βάλεις αν το δηλώνει ως ΥΔΚΧ ή αν το κάτω σπιτι είχε ΥΥ που θα το δηλώνεις ως ΥΥ χωρίς ΥΥ

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο του 2012 που αφορά μεταβίβαση ακινήτου με τακτοποιημένους χώρους βάση του 4014.

Το συμβόλαιο αναφέρει τον ηλεκτρονικό κωδικό βάση του οποίου περαιώθηκε η διαδικασία (και εκδόθηκε η βεβαίωση περαίωσης).

 

Πως κάνουμε download από το σύστημα του ΤΕΕ τις μελέτες βάση του άνω κωδικού

ώστε να δώσουμε βεβαίωση για νέο συμβόλαιο?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.