Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

διαδικασια  ΥΑ  ηλεκ.υποβολης  αρθρο2  παρ3

 

Ίσχυε επί 4014 η διαδικασία αυτή!!!! Μάλλον το ίδιο θα ισχύει και για τον 4178!!!

Δηλαδή, αν έχει εξοφληθεί το 30% του συνολικού προστίμου, βγάζεις νέα βεβαίωση 4178 και επισυνάπτεις και το 5σέλιδο pdf της δήλωσης του 4178 που πιστοποιεί αυτό το ποσοστό καταβολής του προστίμου και γίνονται συμβόλαια.

Έστω οτι γίνεταια υτό και έχω την αίτηση σε προσωρινή υπαγώγη!!!Αν μετά από καιρό αλλάξει κάτι στον υπολογισμό του προστίμου ή στο είδος της παράβασεις, στο πως κποστολογειται αυτή, τότε το πρόστιμο θα αλλάξει....μαζί με αυτό θα αλλλάξει και το 30% που θα έπρεπε να πληρωσει! Τότε τα συμβόλαια θεωρούνται άκυρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα..

σε περιπτωση αυθαιρέτου που έχω κάνει ήδη την μεταφορά στο νέο συστημα και έχω δώσει βεβαίωση για συμβόλαιο, ο πελάτης μου ζητά νέα βεβαίωση διότι η παλιά έχει λήξει...

Τι κάνω? ξαναπερνάω όλα τα δεδομένα ώς νόμιμα, χωρίς κατηγορίες αυθαιρεσίας και δίνω την βεβαίωση??

ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μερικής ανασύστασης να υποθέσω ότι τυχόν αυθαιρεσίες αυτών των χώρων αυτομάτως θα "νομιμοποιηθούν"?

Πάντως ακόμα και να καταφέρω να πάρω απο πολεοδομία το ΟΚ για ανασύσταση μόνο του ορόφου θα πρέπει να εξασφαλίσώ από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες του ορόφου πρόσβαση στις ιδιοκτησίες τους, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως θα τα χρειαστούν τα σχέδια, εκτός αν όλοι μα όλοι τα δίνουν με κληρονομιά.

 

Πάντως ψάξε μήπως έχει κανένας από γείτονες τουλάχιστον κατόψεις.

 

Επίσης, πόσο ταγαροκοκκινομάγουλος είναι αυτός ο μηχανικός και πόσο γελοία ανεύθυνος ο υπάλληλος της πολεοδομίας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχω μια περίπτωση, για βεβαίωση μη υπαρξης αυθαιρέτου, σε διαμέρισμα κατασκευής 1964, όπου ο φάκελος της πολεοδομίας έχει χαθεί και η συμβολαιογράφος δεν κρατούσε αρχείο σχεδίων τότε (ο ιδιοκτήτης δεν έχει τίποτα). ο 4178/13 κατηγορία 1 μιλάει για αποτύπωση απλώς του χώρου, αν όμως πάμε για τακτοποίηση. καλύπτομαι με αποτύπωση για την βεβαίωση ελπίζοντας να συμπέσω με τα γραφόμενα του συμβολαίου? αλλιώς τι κάνω?  

Link to comment
Share on other sites

Έστω οτι γίνεταια υτό και έχω την αίτηση σε προσωρινή υπαγώγη!!!Αν μετά από καιρό αλλάξει κάτι στον υπολογισμό του προστίμου ή στο είδος της παράβασεις, στο πως κποστολογειται αυτή, τότε το πρόστιμο θα αλλάξει....μαζί με αυτό θα αλλλάξει και το 30% που θα έπρεπε να πληρωσει! Τότε τα συμβόλαια θεωρούνται άκυρα?

 

Μέχρι τότε θα έχουν πληρωθεί κι άλλες δόσεις οπότε θα έχει υπερκαλυφθεί....

 

 

καλημερα..

σε περιπτωση αυθαιρέτου που έχω κάνει ήδη την μεταφορά στο νέο συστημα και έχω δώσει βεβαίωση για συμβόλαιο, ο πελάτης μου ζητά νέα βεβαίωση διότι η παλιά έχει λήξει...

Τι κάνω? ξαναπερνάω όλα τα δεδομένα ώς νόμιμα, χωρίς κατηγορίες αυθαιρεσίας και δίνω την βεβαίωση??

ευχαριστώ πολυ

 

Βγάζεις νέα βεβαίωση, αφού σου προσκομιστεί η παλιά και την καταστρέψεις, προσοχή όμως "με ρυθμισμένες τις αυθαιρεσίες"....

 

 

Στην περίπτωση μερικής ανασύστασης να υποθέσω ότι τυχόν αυθαιρεσίες αυτών των χώρων αυτομάτως θα "νομιμοποιηθούν"?

Πάντως ακόμα και να καταφέρω να πάρω απο πολεοδομία το ΟΚ για ανασύσταση μόνο του ορόφου θα πρέπει να εξασφαλίσώ από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες του ορόφου πρόσβαση στις ιδιοκτησίες τους, έτσι δεν είναι?

 

Ίσως και να ...."εξαφανιστούν" αν είσαι τυχερός!!!!

Όχι απαραίτητα, αν μπορείς εξωτερικά να δεις κ.λπ.

Το πρόβλημα θα είναι με το διάγραμμα κάλυψης και το τοπογραφικό, που μάλλον θα είναι κατά ΝΟΚ.....

 

 

εχω μια περίπτωση, για βεβαίωση μη υπαρξης αυθαιρέτου, σε διαμέρισμα κατασκευής 1964, όπου ο φάκελος της πολεοδομίας έχει χαθεί και η συμβολαιογράφος δεν κρατούσε αρχείο σχεδίων τότε (ο ιδιοκτήτης δεν έχει τίποτα). ο 4178/13 κατηγορία 1 μιλάει για αποτύπωση απλώς του χώρου, αν όμως πάμε για τακτοποίηση. καλύπτομαι με αποτύπωση για την βεβαίωση ελπίζοντας να συμπέσω με τα γραφόμενα του συμβολαίου? αλλιώς τι κάνω?  

 

Δεν μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση 4178. Χρειάζεται ανασύσταση φακέλλου πρωτίστως.

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο σύστημα δεν μπορώ να αλλάξω την ημερομηνία αυτοψίας και να βγάλω απευθείας νέα βεβαίωση..

Αρα??ξανακάνω νέα δήλωση με ρυθμισμένες αυθαιρεσιες για το ίδιο ακίνητο??

 

 

Βγάζεις νέα βεβαίωση, αφού σου προσκομιστεί η παλιά και την καταστρέψεις, προσοχή όμως "με ρυθμισμένες τις αυθαιρεσίες"....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις νέα βεβαίωση 4178 για το ίδιο ακίνητο, χωρίς ΦΚ, αφού σου προσκομιστεί η παλιά και την καταστρέψεις, προσοχή όμως "με ρυθμισμένες τις αυθαιρεσίες"....

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις νέα βεβαίωση 4178 για το ίδιο ακίνητο, χωρίς ΦΚ, αφού σου προσκομιστεί η παλιά και την καταστρέψεις, προσοχή όμως "με ρυθμισμένες τις αυθαιρεσίες"....

Το "ρυθμισμένες τις αυθαιρεσίες" είναι κάποια επιλογή ή είναι κάτι που θα προσθέσω εγώ στην παρατηρήσεις? Γιατί δεν βλέπω κάτι τετοιο στην επιλογές του συστήματος...

Ευχαριστώ πολύ όπως και να χει για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές του συστήματος είναι 3 (όπως και στις βεβαιώσεις του 4014). Αν θυμάμαι καλά τη σειρά είναι (προσοχή να το ελέγξεις):

1. Αδόμητο

2. Χωρίς αυθαιρεσίες.

3. Με ρυθμισμένες αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.