Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Γεια σας, εχει τύχει σε κάποιο συνάδελφο να θέλει να δώσει βεβαίωση μεταβίβασης του ν.4178/2013 για κτιριο προ του 55 χωρίς παραβάσεις( φαίνεται στην περίπτωση μου ξεκάθαρα ότι είναι) αλλά δεν έχει στοιχεία της παλαιότητας από τον ιδιοκτήτη. Ζητάμε και σε αυτήν την περίπτωση αεροφωτογραφία ή δημόσια έγγραφα πχ συμβόλαια ώστε να τα ανεβάσουμε αργότερα στο σύστημα του ΤΕΕ ;;η για δική μας επιβεβαίωση μόνο ;; Μήπως προκύπτει αυτό και από την βεβαίωση που εκδίδει το σύστημα ότι κατόπιν αυτοψίας κτλ.... και κατά την οποία μου επιδόθηκαν 

τα παρακάτω στοιχεία: 
1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας 
2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια 
3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο 
4. Τίτλους ιδιοκτησίας 
5. Νομιμοποιητικά στοιχεία κτλ κτλ......
ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ;;
Edited by dmarkoul79
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτά που βγάζει η βεβαίωση είναι ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ. ΕΣΥ να έχεις ότι λέει ο νόμος και από κει και πέρα γράψε αναλυτικά στην ΤΕ της δήλωσης τι ακριβώς σου επιδόθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αποδεικτικό παλαιότητας ως προ του 55 πρέπει όμως να υπάρχει! Διαφορετικά πως αποδεικνύεται;;;; Και που το στηρίζει ο μηχανικός;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κουίζ. Μου ζητήθηκε βεβαίωση για ημιϋπόγειο (η/υ) σε οικοδομή του '73 της οποίας ο φάκελος έχει χαθεί (μου προσκόμισε ο ιδιοκτήτης χαρτί της πολεοδομίας που βεβαιώνει την απώλεια).

Στη διάθεσή μου έχω:

-το στέλεχος της ΟΑ με τίτλο "5-όροφη οικοδομή με ημιϋπόγειο"

-κάτοψη και τοπογραφικό της σύστασης οριζ. ιδιοκτησίας του 1973

-συμβόλαιο από 1982 αγοραπωλησίας του η/υ όπου αναγράφεται η επιφάνειά του

-περαίωση με 3843 του η/υ ως χώρος κύριας χρήσης όπου πάλι δηλώνεται η επιφάνεια

 

Βεβαίωση πιστεύω δεν μπορώ να δώσω εφόσον δεν έχω τα εγκεκριμένα σχέδια αλλά σκαλώνω στην περαίωση του 3843. Πως έγινε η δήλωση και πήρε πληρότητα ο φάκελος χωρίς εγκεκριμένο τοπογραφικό και κάτοψη?

δεν χανεις τιποτα απο το να διασταυρωσεις και μονος σου αν εχει χαθει ο συγκεκριμενος φακελος, αναζητωντας τον ακομη μια φορα στην πολεοδομια. τα αντγραφα του 3843/10 επρεπε να ειναι τα εγκεκριμενα , αλλα δεν ηταν απαραιτητο να ειναι επικυρωμενα απο την αρμοδια πολεοδομια

Link to comment
Share on other sites

Για τα αντίγραφα των φακέλλων του 3843 ισχύει ακριβώς η ίδια διαδικασία που ισχύει και για τα αντίστοιχα των φακέλλων των οικοδομικών αδειών. Δηλαδή, αίτηση στην οικεία πολεοδομία και χορηγούνται οποιαδήποτε αντίγραφα αυτών, ακόμα και επικυρωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι για αυτό "ζωγραφίζαμε" πάνω στα σχέδια με μαρκαδόρο - στυλό, τα οποία έπρεπε σε ενδεχόμενη φωτοτυπία του σχεδίου να φαίνονται.

 

Μπανανία λαίμαι και κλαίμαι!!!!!!!!!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αποδεικτικό παλαιότητας ως προ του 55 πρέπει όμως να υπάρχει! Διαφορετικά πως αποδεικνύεται;;;; Και που το στηρίζει ο μηχανικός;;;;

τι αποδεικτικο παλαιοτητας για βεβαιωση μεταβιβασης ,να ζηταμε ?περαν του τιτλου που πολλες φορες ειναι ελλειπης για λογους εφοριας .

Στην επαρχια κ ειδικα σε χωρια που ζουμε το  80% των κτιριων ειναι λιθοκτιστα διοροφα ,ειναι δυνατον για καθε μεταβιβαση να

βρισκουμε Α/Φ η δημοσια εγγραφα κλπ ?Πρακτικα πολυ δυσκολο κ το κοστος δυσαναλογο για τον κοσμο.

Οι κουστουμαρισμενοι  που νομοθετουν  δηθεν ,να πανε να πιασουν <<τσαπι>>  κ ναφησουν τις μ@@@λ@ιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα είσαι βέβαιος ότι, όντως αυτό υφίσταται προ του 55 και δεν είναι π.χ. του 60;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ασε ρε Ιασωνα !!!  απο την ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ!

Μερες προσπαθουν να φοβισουν εμας κ το κοσμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.