Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Προφανώς λοιπόν έκανα λάθος...Άρα όπως τα λες στο #814..

νομιζω καπου στα τελευταια του  4014 ισχυε αυτο που λες,δηλ οτι εβγαινε βεβαιωση κ με το 30%

καληνυκτω 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ανοιγεις  νεα δηλωση χωρις ΦΚ ,συμπληρωνεις τον α/α της δηλωσης υπαγωγης,αναφερεις στις παρατηρησεις οτι εξοφληθηκε το 30%  κ τελος

Είναι σύννομη αυτή η διαδικασία??? Μου φαίνεται πολύ ριψοκίνδυνη αυτή η κίνηση! Τι γνώμη έχετε οι άλλοι συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σύννομη αυτή η διαδικασία??? Μου φαίνεται πολύ ριψοκίνδυνη αυτή η κίνηση! Τι γνώμη έχετε οι άλλοι συνάδελφοι?

αυτη την διαδικασια μου ειχε απαντησει το τεε για τον 4014

Link to comment
Share on other sites

Ίσχυε επί 4014 η διαδικασία αυτή!!!! Μάλλον το ίδιο θα ισχύει και για τον 4178!!!

Δηλαδή, αν έχει εξοφληθεί το 30% του συνολικού προστίμου, βγάζεις νέα βεβαίωση 4178 και επισυνάπτεις και το 5σέλιδο pdf της δήλωσης του 4178 που πιστοποιεί αυτό το ποσοστό καταβολής του προστίμου και γίνονται συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Ο 4178 δεν λέει κάτι συγκεκριμένο επ' αυτού. Τι εννοείς "εγκατάσταση καλοριφέρ"? Λέβητας κλπ που μπήκαν? Μήπως έχεις κάποια αυθαιρεσία εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Ίσχυε επί 4014 η διαδικασία αυτή!!!! Μάλλον το ίδιο θα ισχύει και για τον 4178!!!

Δηλαδή, αν έχει εξοφληθεί το 30% του συνολικού προστίμου, βγάζεις νέα βεβαίωση 4178 και επισυνάπτεις και το 5σέλιδο pdf της δήλωσης του 4178 που πιστοποιεί αυτό το ποσοστό καταβολής του προστίμου και γίνονται συμβόλαια.

διαδικασια  ΥΑ  ηλεκ.υποβολης  αρθρο2  παρ3

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ! Θα το ψάξω είτε μέσω πολεοδομίας είτε μέσω πρώην μηχανικού να πάρω αντίγραφα των σχεδίων που υποβλήθηκαν στον 3843.

Επανέρχομαι στο θέμα μου. Υπενθυμίζω ότι μου ζητήθηκε βεβαίωση για οριζ. ιδιοκτησία σε οικοδομή που έχει καταστραφεί ο φάκελος της ΟΑ αλλά έχει περαιωθεί ρύθμιση με 3843 από άλλο μηχανικό. Επικοινώνησα με τον μηχανικό που έκανε την ρύθμιση και μου είπε ότι δεν υπέβαλλε εγκεκριμένα σχέδια παρά μόνο αυτά της σύστασης. Ο υπάλληλος στην πολεοδομία του είπε να κάνει ανασύσταση, ο μηχανικός είπε θα την κάνει εν καιρώ αλλά εντωμεταξύ η δήλωση προχώρησε, μπήκαν και οι σφραγίδες και περαιώθηκε η δήλωση 3843 και ανασύσταση δεν έγινε ποτέ. Οπότε η μόνη λύση είναι να γίνει τώρα ανασύσταση και έτσι όπως τα λέει ο 4178 απαιτείται αποτύπωση όλου του κτηρίου που στην περίπτωσή μου είναι 5-όροφο με καμιά 30αριά διαμερίσματα και υπόγειες αποθήκες. Έχει κανείς υπόψη κάποια άλλη λύση που μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κακώς ο υπάλληλος της πολεοδομίας έκανε δεκτό το φάκελλο του 3843 με ό,τι αυτό συνεπάγεται......

Εσύ με συνεννόηση με την οικεία πολεοδομία φρόντισε μήπως κάνεις "μερική ανασύσταση του φακέλλου" (μόνο του ορόφου).

Και ο ιδιοκτήτης να φροντίσει να βρει τα λεφτά για να σε πληρώσει extra γι' αυτό!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.