Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα, να κανω κ εγω μια ερωτηση γιατι ειναι πρωτη φορα που κανω τακτοποιηση με τον 4178 για συμβολαιογραφικη πραξη. Πρεπει λοιπον  συμφωνα με το Αρθρο 3, παραγραφο 3 να παραδωσω στην συμβολαιογραφο την εγκεκριμενη κατοψη της πολεοδομια με ενα μικρο μου σχεδιακι πανω με κοκκινο στυλο για την αυθαιρεσια; (ειναι προσθηκη εξωστη σε ακινητο πριν 1975, κατηγορια 1 δλδ). Και μετα απλα υπογραφω πανω στην κατοψη και αναφερω τους μοναδικους αριθμους της τακτοποιησης; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , αντιμετωπιζω το εξης προβλημα για ολοκληρομενη δηλωση 4014 με πληρωμενα τα παντα κανω μεταβαση στον 4178. πληρωνω ανταποδοση τεε και  ολα φαινονται εξοφλημενα. Παω να δωσω βεβαιωση για να γινει η μεταβιβαση και ειναι ανενεργο το κουμπι . τι κανω? εχει αντιμετωπισει κανεις το ιδιο θεμα? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μετά την πληρωμή του ανταποδοτικού χαρατσιού, πάτα ξανα υποβολη για να πας σε άλλη κατάσταση υπαγωγής

 

 

ΥΓ. όταν αναφέρεται σε ανοχές 2% (με μέγιστο τα 20εκ) των διαστάσεων, εννοεί σε όλη την όψη πχ διαμερίσματος, έτσι δεν είναι;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Κουίζ. Μου ζητήθηκε βεβαίωση για ημιϋπόγειο (η/υ) σε οικοδομή του '73 της οποίας ο φάκελος έχει χαθεί (μου προσκόμισε ο ιδιοκτήτης χαρτί της πολεοδομίας που βεβαιώνει την απώλεια).

Στη διάθεσή μου έχω:

-το στέλεχος της ΟΑ με τίτλο "5-όροφη οικοδομή με ημιϋπόγειο"

-κάτοψη και τοπογραφικό της σύστασης οριζ. ιδιοκτησίας του 1973

-συμβόλαιο από 1982 αγοραπωλησίας του η/υ όπου αναγράφεται η επιφάνειά του

-περαίωση με 3843 του η/υ ως χώρος κύριας χρήσης όπου πάλι δηλώνεται η επιφάνεια

 

Βεβαίωση πιστεύω δεν μπορώ να δώσω εφόσον δεν έχω τα εγκεκριμένα σχέδια αλλά σκαλώνω στην περαίωση του 3843. Πως έγινε η δήλωση και πήρε πληρότητα ο φάκελος χωρίς εγκεκριμένο τοπογραφικό και κάτοψη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στον συνάδερφο?

Δεν ασχολήθηκα με τον 3843, αλλά μήπως έγινε με τα σχέδια της ΟΙ ?

Link to comment
Share on other sites

@a_d: Τηλέφωνο στον άλλο μηχανικό δεν ξέρω αν μπορώ γιατί από τη σύντομη κουβέντα που είχα με τον πελάτη μου κατάλαβα ότι παίζει τσακωμός μεταξύ τους και μάλλον δεν θέλει να μάθει ότι ήρθε σε εμένα.

 

Faethon στον 3843 δεχόντουσαν και μη εγκεκριμένα σχέδια?

 

Και τώρα σκέφτηκα ότι ακόμα και να βρω εγκεκριμένη κάτοψη στον φάκελο του 3843, θα λείπει η τομή (που δεν την ζητούσαν) για να βεβαιώσω το ύψος...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ! Θα το ψάξω είτε μέσω πολεοδομίας είτε μέσω πρώην μηχανικού να πάρω αντίγραφα των σχεδίων που υποβλήθηκαν στον 3843.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.