Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Σε εκτός σχεδίου περιοχή ο πελάτης μου έχτισε με άδεια 100 τετραγωνικά και πρόσθεσε εκκλησία 26 τετραγωνικών και άλλες παραβάσεις .Την εκκλησία πως την δηλώνω???τις υπόλοιπες παραβάσεις ξέρω

 

 

βοηθητικά επισυνάπτω και την ερωτοαπάντηση 21 (μέρος Β)  που αφορούσε το ν. 4014  καθώς και το σχόλιο της κ. Λεμπέση
 
21) Αυθαίρετο εκκλησάκι εκτός σχεδίου 12,00 μ2 πρέπει να υπαχθεί στον ν. 4014/11;
 
 Ναι, πρέπει να δηλωθεί. Το πρόστιμο υπολογίζεται με βάση το εμβαδόν του και ως προς τη 
χρήση υπάγεται στην κατηγορία 13δ «υπηρεσίες». 
 
Από τις σημειώσεις της κ. Λεμπέση για το ν. 4014:
 
51. ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ (Β΄21) Αυθαίρετο εκκλησάκι εκτός σχεδίου 12,00µ2 πρέπει να δηλωθεί. Το 
πρόστιμο  υπολογίζεται  µε  βάση  το  εμβαδόν  του  και  ως  προς  τη  χρήση  υπάγεται  στην 
κατηγορία  3.δ.  «υπηρεσίες».
 Η  απάντηση  είναι  σωστή  αν  αφορά  σε  εκκλησάκι  που  ανήκει στην Εκκλησία.
Μικρά εκκλησάκια που δεν έχουν αυτοτελή λειτουργία και είναι παράρτηµα 
κατοικίας ή άλλου κτιρίου, αποτελούν λατρευτικό χώρο της κατοικίας (χώρος προσευχής)
 
Συμφωνώ με το συνάδελφο ως ΥΔΚΧ και από άποψη χρήσης 3α ή 3β
 
 
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε συνέχεια της απάντησης του Pavlos33, κατά την προσωπική μου άποψη,

εφόσον δεν έχει κύρια χρήση, και στην ουσία εκτελεί βοηθητική χρήση στην κατοικία, θα το έβαζα και με μειωτικό συντελεστή.

 

Εγκύκλιος 4
Ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται ομοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίου κτίσματος (π.χ. αποθήκες, θέσεις στάθμευσης κλπ)

 

Άρα ΥΔΚΧ με μειωτικό συντελεστή και από άποψη χρήσης 3α ή 3β.

 

Επίσης, να υπενθυμίσω ότι για αναγνωρισμένους λατρευτικους χώρους με νομική μορφή, για τον 4178 προφανώς δεν ισχύουν όσα γράφει ο Pavlos33 για τον 4014, αλλά υπάρχει ειδική ρύθμιση

στο άρθρο 16 δ, που ορίζει τακτοποίηση κατά παρέκκλιση του άρθρου 2, και δεν καταβάλλεται ούτε παράβολο, ούτε πρόστιμο,.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που γράφεις για τους επίσημους λατρευτικους χώρους (και τα προσαρτήματα τους)

 

Άλλά για τον "οικιακό ναό" διαφωνώ, γνώμη μου είναί ότι είναί κύριος χώρος. Άσέ που αν σε ακούσει παπάς να θεωρεις βοηθητικη χρήση την εκκλησία , θα σε αφορισει!!!

 

Σε κάθε περίπτωση ή χρήση που θα μπει θα ειναι η χρήση της άδειάς (δλδ κατοικία )

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

. ασε τον Παπά. Ο χώρος είναι standart Κύριος. Και χρήση Υπηρεσίες.

 

Αν αμφιβάλεις ο όποιος για τον κύριο, ας ανατρέξει ΝΟΚ να δει τον ορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω, χρήση υπηρεσίες θα βαζαμαι μονό στην περίπτωση που ο ναός ήταν ή μόνη αυθαιρεσία στο γήπεδο , αν υπάρχει ΟΑ κατοικίας τότε βάζουμε κατοικία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεκτή κάθε αντίρρηση.

Arche, δεν μπορείς να το βάλεις υπηρεσίες, και δεν υπάρχει ορισμός κυρίου χώρου και βοηθητικού κατά ΝΟΚ, ΓΟΚ, κτηριοδομικού που να υπεισέρχεται στο νόμο των αυθαιρέτων.

Το να βάλεις υπηρεσίες έναν κτισματάκι 12 τ.μ. είναι τουλ. υπερβολή.

Επίσης, να φανταστώ ότι θα το βάλουν και στο Ε9 ως κύρια χρήση εκκλησία ?

Ή θα το βάλουν στο Ε9 ως βοηθητικό χώρο κατοικίας? (τροφή για σκέψη)

 

ponireas Τι λέει ο νόμος μετράει.

ΚΑι η Εγκύκλιος 4 ορίζει:
Ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται ομοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίου κτίσματος (π.χ. αποθήκες, θέσεις στάθμευσης κλπ)

Και ο λατρευτικός χώρος είναι χώρος βοηθητικός της κατοικίας.

δηλαδή το σπίτι του αυτοκινήτου παίρνει μειωτικό, το σπίτι του σκύλου παίρνει μειωτικό και το σπίτι του θεού το παίρνει ολόκληρο?

(το επιχείρημα των επιχειρημάτων)

 

Αν έχετε κάποια αντίρρηση με χαρά να μου υποδείξετε σε ποιο σημείου νόμου/εγκυκλίου στηρίζεστε...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό και από έμενα όσο αφορά την βοηθητική χρήση

Απλός νομίζω ,μόνο και μόνο επειδή είναι εκκλησάκι ,το πιθανότερο είναι σε περίπτωση αντιδικίας η 'υπηρεσία ' να αποφασίσει ότι είναί κύριος χώρος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.