Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Μήπως να βάλεις το εμβαδό που έχει υυ;

 

Πατεντες πάλι...

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Σύντροφοι στην τρέλα, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Τείνω να το πάω με αναλυτικό για το συμφέρον του πελάτη, αν και προσωπικά συμφωνώ με τον Ιάσονα, πως θα πρέπει να παει σαν υπέρβαση ύψους. Ειναι κρίμα όμως, να βγάλω για μια υπέρβαση ύψους 40εκ, πρόστιμο δεκαπλάσιο απο οτι αν ήταν τελείως αυθαίρετη όλη η στεγη! Κρίμα απο το θεό...

 

 

Αν και σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ σωστό κι αφού εσύ το αποφάσισες, τότε να το κάνεις ως "λοιπή παράβαση" το πρόστιμο της οποίας θα υπολογιστεί με τη διαφορά των δύο αναλυτικών προϋπολογισμών, δηλαδή, αυτό που έγινε στην πραγματικότητα (ολόκληρη η στέγη σήμερα) μείον αυτό που έπρεπε βάσει ΟΑ να γίνει (η στέγη όπως προβλέπονταν από την άδεια) και θα πληρώσεις ακόμα λιγότερα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύντροφοι στην τρέλα, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Τείνω να το πάω με αναλυτικό για το συμφέρον του πελάτη, αν και προσωπικά συμφωνώ με τον Ιάσονα, πως θα πρέπει να παει σαν υπέρβαση ύψους. Ειναι κρίμα όμως, να βγάλω για μια υπέρβαση ύψους 40εκ, πρόστιμο δεκαπλάσιο απο οτι αν ήταν τελείως αυθαίρετη όλη η στεγη! Κρίμα απο το θεό...

Απο τη στιγμη που αυτα τα 40 εκατοστα ΔΕΝ ειναι προσβασιμος χωρος και δεν χρησιμοποιειται με οποιοδηποτε τροπο απο τους χρηστες τα υπολογιζεις με αναλυτικο προυπολογισμο.ΥΥ βαζεις μονο οταν προκυπτει χωρος κυριος ή βοηθητικος.Μην μπλεκεσαι ....Για να στο πω και διαφορετικα, δες στους ορους δομησης ποιο ειναι το επιτρεπομενο υψος,Αυτοι οι 40 ποντοι ξεπερνουν σε δομηση το επιτρεπομενο υψος?Αν το υψος σου δινεται ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ της στεγης τοτε εχεις ΥΥ.Αν ομως η στεγη ειναι περαν του επιτρεπομενου υψους πας με αναλυτικο..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τραγικό να υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις αλλά να μου φαίνεται πως όλοι έχουν δίκιο. Σημαίνει πως είτε εγώ έχω χάσει τα πασχάλια, είτε αυτοί που έγραψαν το νόμο έκαναν επιεικώς προχειροδουλειά. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, λέω να το πάω με αναλυτικό (διαφορά εγκεκριμένης με υπάρχουσα).

Edited by Makiaveli
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πατριώτη

αναλαμβάνω την ψυχολογική σου υποστήριξη και τα δικαστικά έξοδα σε περίπτωση.. στραβής

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αν εχω καταλαβει καλα για να βρουμε το ποσοστο υπερβασης δομησης το συγκρινουμε με εκεινο που ισχυει σημερα. Ετσι σε οριοθετημενο οικισμο που οταν εκδοθηκε αδεια ειχε  400,00 μ2συντ. δομησης  και τωρα εχει 240,00μ2 θα το συγκρινουμε με το 240,00μ2. Επισης οταν υπολογιζουμε τηνκατηγορια το συγκρινουμε με  τον συντελεστη δομησης που εχει πραγματοποιηθει με την αδεια.Το υπογειο που δεν μετρουσε στη δομηση και τωρα εχει γινει κατοικια θα υπολογισθει και στις δυο περιπτωσεις της υπερβασης? Τοτε οι συντελεστες ανεβαινουν στα υψη. Εχει κανεις διαφορετικη γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αν εχω καταλαβει καλα για να βρουμε το ποσοστο υπερβασης δομησης το συγκρινουμε με εκεινο που ισχυει σημερα.(Σωστά)

Ετσι σε οριοθετημενο οικισμο που οταν εκδοθηκε αδεια ειχε  400,00 μ2συντ. δομησης  και τωρα εχει 240,00μ2 θα το συγκρινουμε με το 240,00μ2.(Ναι)

 Επισης οταν υπολογιζουμε την κατηγορια το συγκρινουμε με  τον συντελεστη δομησης που εχει πραγματοποιηθει με την αδεια.(Ναι)

Το υπογειο που δεν μετρουσε στη δομηση και τωρα εχει γινει κατοικια θα υπολογισθει και στις δυο περιπτωσεις της υπερβασης? (ποιες είναι οι δυο περιπτώσεις υπέρβασης?Εννοείς αν θα υπολογιστεί στη κατηγορία του ακινήτου και στο πρόστιμο? Η απάντηση είναι Ναι)

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τραγικό να υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις αλλά να μου φαίνεται πως όλοι έχουν δίκιο. Σημαίνει πως είτε εγώ έχω χάσει τα πασχάλια, είτε αυτοί που έγραψαν το νόμο έκαναν επιεικώς προχειροδουλειά. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, λέω να το πάω με αναλυτικό (διαφορά εγκεκριμένης με υπάρχουσα).

 

Πατριώτη

αναλαμβάνω την ψυχολογική σου υποστήριξη και τα δικαστικά έξοδα σε περίπτωση.. στραβής

 

Εγώ αναλαμβάνω να σου προμηθεύσω όλα τα τσιγάρα που θα χρειαστείς στη φυλακή.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απλή ερώτηση:

Στον ν. 4178 συντελεστή υπέρβασης κάλυψης βάζουμε όταν έχουμε υπερβεί τη μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη ή όταν απ' το αυθαίρετο προκείπτει νέα κάλυψη άσχετα με το αν ξεπερνάει την επιτρεπόμενη του οικοπέδου??

 

Μην βιαστείτε να απαντήσετε...

Στη δεύτερη περίπτωση με ίδιες σκέψεις πρέπει να βάλουμε όλους τους συντελεστές.... αφού δεν υπήρχε ύψος σε εκείνη τη θέση απ' την άδεια και τώρα υπάρχει να ένας συντελεστής ύψους, αφού έγινε επέκταση και άλλαξη η πλάγια απόσταση να και ένας συντελεστής πλάγιας απόστασης.

 

Προσωπική άποψη είναι πως συντελεστές μπαίνουν όταν το αυθαίρετο υπερβαίνει τα δικαιώματα του οικοπέδου, αλλιώς υπολογίζεται σαν υπέρβαση δόμησης μόνο.  Ακόμα και στο συντελεστή δόμησης εφόσον έχουμε υπέρβαση ως 50% ο συντελεστής για αυτό το λόγο είναι 1. Ως υπέρβαση δεν μπορεί να θεωρείται η διαφορά μέγεθος αυθαιρέτου - μέγεθος άδειας. Υπέρβαση πιστεύω πως είναι μέγεθος αυθαιρέτου - δικαιώμα οικοπέδου εκτός βέβαια από το μέγεθος του αυθαιρέτου το οποίο είναι συνολικά τετραγωνικά - τετραγωνικά άδειας.

 

Όλα αυτά τα θεωρούσα ξεκάθαρα μέχρι που προχθες με την εγκύκλιο ναι μεν είπαν το αυτονόητο, ότι εντός νομίμου περιγράμματος δεν υπολογίζεται συντελεστής κάλυψης, όπως δεν υπολογίζεται και σε συντελεστής ύψους για κατ' επέκταση στο ίδιο ύψος με το νόμιμο, ΑΛΛΑ ξέχασαν να που και το άλλο αυτονόητο ότι υπέρβαση είναι όταν ξεπερνάς το επιτρεπόμενο απ' τους όρους δόμησης.

 

Για να ακούσω γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

ο ελεγχος γίνεται με τα εγκεκριμένα και όχι με τα επιτρεπόμενα.

Υπέρβαση πλαγίων έχουμε μέσα στο Δ.

Υπέρβαση ύψους οταν υπερβούμε το εγκεκριμένο ύψος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.