Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Συμφωνώ.

Η κάλυψη είναι ένα πολεοδομικό μέγεθος και αφορά το οικόπεδο. Ότι εξέχει του εγκεκριμένου περιγράμματος κάλυψης του κτιρίου φυσικά και λαμβάνει Υ.Κ., όπως πχ συμβαίνει σε κλεισμένους εξώστες. Αν όμως κλείσει ένας Η.Χ ή μια βεράντα σε εσοχή (υπαίθριος χώρος κατά ΓΟΚ), τότε οι αυθαίρετοι αυτοί χώροι υφίστανται εντός εγκεκριμένου περιγράμματος κάλυψης του κτιρίου και δεν τους επιβαρύνω με Υ.Κ.

Φυσικά και υπάρχουν οι διαφορετικές απόψεις όπως προανέφεραν οι συνάδελφοι.

.

 

Ορθότατα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή Pavlos33 και ΙΑΣΟΝΑΣ,

αν κατάλαβα καλά θεωρείτε ότι ακόμα και αν πρόκειται για ενιαίο κτίριο, ό,τι υπερβαίνει την εγκεκριμένη μέγιστη κάλυψη του κτιρίου (το εγκεριμένο περίγραμμα) πρέπει να επιβαρυνθεί με υπέρβαση κάλυψης σε κάθε όροφο? 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ.

Η μόνη περίπτωση που θεωρώ πως δεν θα μετρηθεί μια υπέρβαση εκτός περιγράμματος ως υπέρβαση κάλυψης, είναι όταν δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίων στο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια τριώροφη κατοικία σε ένα οικόπεδο, στην οποία δεν υπάρχει σύσταση Ο.Ι. Έστω, ο εξώστης του πρώτου και του δευτέρου ορόφου έκλεισαν και ενσωματώθηκαν ως χώροι κατοικίας στον υπόλοιπο όροφο. 

Το ερώτημα είναι αν ο εξώστης που έκλεισε θα μετρήσει μια φορά στην υπέρβαση κάλυψης ή 2 φορές. 

 

Κατά τη γνώμη μου στο ένα ΦΚ. θα υπάρχει ΥΔ και ΥΚ με την αντίστοιχη επιφάνεια του εξώστη και στο δεύτερο Φ.Κ θα υπάρχει μόνο Υ.Δ (του εξώστη του Β ορόφου) διότι η υπέρβαση κάλυψης αφορά στο κτίριο, συγκρίνεται με το νόμιμο περίγραμμα της κάλυψης και αυτό θα επιβαρυνθεί μια φορά, όπως όταν θα εκδίδαμε οικοδομική άδεια θα μετρούσαμε στη δόμηση τους κλειστούς χώρους και στην κάλυψη δεν θα μετρούσαμε επικαλυπτόμενους,  καθ ύψος,  χώρους. 

 

Προσωπικά έτσι το αντιλαμβάνομαι και το εφαρμόζω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοι σαν και σενα το αντιλαμβανομαστε!!!Απο τον 4014 ομως που ζηταω διευκρινησεις για αυτο το θεμα στους υπευθυνους του νομου, η απαντηση ειναι οτι η καλυψη μετραει σε καθε επίπεδο εκτος περιγραμματος.....Παρανοικο μεν, αλλα θα το ρίσκαρες?

Link to comment
Share on other sites

δεν τίθεται θέμα ρίσκου, διότι οι απαντήσεις που ενδεχομένως δίνονται είναι καθαρά προσωπικές-ανυπόγραφες απόψεις συναδέλφων της ΔΟΚΚ. Δεν έχουν καμία διαφορετική βαρύτητα από τις δικές μας απόψεις. 

Φυσικά και η επιλογή κατεύθυνσης είναι υποκειμενικό θέμα, όπως και σε πολλά άλλα ζητήματα που μας έχουν απασχολήσει στους 2 τελευταίους νόμους. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι εχω την εξης περιπτωση:


 


αυθαιρετο σε τεμαχιο εκτος σχεδιου μη αρτιο και μη οικοδομησιμο. απο πολυ παλια υπηρχε μια αποθηκη (με εξαιρεση κατεδαφισης) και ενα σπιτακι που καηκε. με δηλωση της πυροσβεστικης δοθηκε αδεια απο την πολεοδομια και το 2003 βγηκε νομιμη οικοδομικη αδεια να χτιστει ενα ιδιο στη θεση του. προφανως στη θεση του χτιστηκαν 3.5 φορες παραπανω πραγματα. η ερωτηση μου ειναι, με τι ορους δομησης συγκρινω τις υπερβασεις αφου δεν υπαρχουν στην αδεια οροι; 

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια τριώροφη κατοικία σε ένα οικόπεδο, στην οποία δεν υπάρχει σύσταση Ο.Ι. Έστω, ο εξώστης του πρώτου και του δευτέρου ορόφου έκλεισαν και ενσωματώθηκαν ως χώροι κατοικίας στον υπόλοιπο όροφο. 

Το ερώτημα είναι αν ο εξώστης που έκλεισε θα μετρήσει μια φορά στην υπέρβαση κάλυψης ή 2 φορές. 

 

Κατά τη γνώμη μου στο ένα ΦΚ. θα υπάρχει ΥΔ και ΥΚ με την αντίστοιχη επιφάνεια του εξώστη και στο δεύτερο Φ.Κ θα υπάρχει μόνο Υ.Δ (του εξώστη του Β ορόφου) διότι η υπέρβαση κάλυψης αφορά στο κτίριο, συγκρίνεται με το νόμιμο περίγραμμα της κάλυψης και αυτό θα επιβαρυνθεί μια φορά, όπως όταν θα εκδίδαμε οικοδομική άδεια θα μετρούσαμε στη δόμηση τους κλειστούς χώρους και στην κάλυψη δεν θα μετρούσαμε επικαλυπτόμενους,  καθ ύψος,  χώρους. 

 

Προσωπικά έτσι το αντιλαμβάνομαι και το εφαρμόζω.

 

Κι έτσι φίλε μου να συνεχίσεις να το εφαρμόζεις χωρίς απολύτως κανέναν ενδοιασμό!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.