Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

όχι αλλά  είναι σε περιοχη παραθεριστικής κατοικίας και δεν είναι ακριβώς μεγαλοιδιοκτήτης.

Ας το σκεφτόταν βέβαια πριν διπλασιάσει τα τετραγωνικα της άδειας σε κτισμένη επιφάνεια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να πεις ότι αναφερόμαστε σε κάποιον που έφτιαξε ένα επιπλέον δωμάτιο σε ένα μικρό σπίτι να τον συμμεριστείς κατά έναν τρόπο.

Άλλα να φτιάχνει μια σπιταρόνα 200 τ.μ  και μάλιστα σε εκτός σχεδίου παραθεριστική όσα και να πληρώσει λίγα θα είναι. 

Ας σκεφτεί ότι αν εφαρμοζόταν ο ν. 1337 ένα διώροφο 200 τ.μ θα έπρεπε να γκρεμιστεί και να γίνει μπάζα, αφού θα είχε πληρώσει πρώτα και τα σχετικά πρόστιμα. Οπότε ας μη πολυπαραπονιέται. Πάλι καλά να λέει που βγήκαν αυτοί οι τελευταίοι εισπρακτικοί νόμοι και θα καθαρίσει. 

 

Καλή συνέχεια συνάδελφε.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε σε τριώροφη οικοδομή με δώμα και το δώμα έχει υπέρβαση ύψους χωρισ άλλη υπερβαση.......πωσ το δηλώνω;;;;;;;;;;;;;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας στο εξής:

Κλειστός χώρος στάθμευσης σε πυλωτή 25 τμ (μαζί με το κλιμακοστάσιο <50% της κάλυψης, άρα δεν μέτρησε στο ΣΔ), έχει κάτι λίγα χιλιοστά και αποτελεί οριζόντια ιδιοκτησία.

Μεγάλωσε κατά 10 τμ, εντός της πυλωτής, σε τμήμα της οποίας είχε την αποκλειστική χρήση, χωρίς να αλλάξει χρήση.

Η λογική μου (τι ψάχνω τώρα...) λέει τα εξής:

α) Τα επιτρεπόμενα = με τα πραγματοποιούμενα της ο.α. = 25 τμ, ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ, καθώς βάση χιλιοστών και ΓΟΚ, αυτός ο χώρος δεν αντιστοιχούσε ποτέ σε Συντελεστή Δόμησης.Αν ήταν έστω και ένα τετραγωνικό παραπάνω, δεν θα υπήρχε ή θα προσμετρούνταν όλος στον συντελεστή. Άρα οι υπερβάσεις πρέπει να υπολογιστούν με τα νόμιμα για τη νόμιμη χρήση...

β) Έχω αλλαγή βοηθητικής (πυλωτή) σε βοηθητική (στάθμευση) κατά10τμ, από την οποία όμως ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ στο σύνολο του χώρου (νόμιμα 25τμ + αυθαίρετα 10τμ + κλιμακοστάσιο + ανοικτό τμήμα πυλωτής)

Τί χρεώνω;

1) ΥΔ + ΥΑΧ για τα 10 τμ ΚΑΙ ΥΔ για τα 25τμ;

2) Για τα νόμιμα 25 τμ μόνο ΥΑΧ, χωρίς ΥΔ;

3) ΥΔ όλο, χωρίς τμήμα με ΑΧ;

4) Πάω τα 25τμ με αναλυτικό (μηδενικό) και τα υπόλοιπα 10 με ΥΔ;

Και κυρίως:τί θα δείξω στο σχέδιο κάλυψης;

Link to comment
Share on other sites

Θετω γενικο ερωτημα...

 

Διαμερισμα δεκαετιας 1980 στην Περαια Θεσσαλονικης

Στα συμβολαια αναφερεται 83,10 τ.μ. καθαρο εμβαδον

 

Παιρνω σχεδια πολεοδομιας, ευτυχως για τον ελεγχο με εκοψε και πηρα και καλυψη και βλεπω οτι στη δομηση μετρησαν δυο τμηματα 3,55Χ1,10 στο πισω μερος που στην ουσια κατασκευαστηκαν ανοικτα.

 

Μετρησανε στην καλυψη, καθοτι απο κατω ειναι πυλωτη αλλα στους οροφους ειναι ανοικτοι εξωστες, κατι σαν Η/Χ (μονο που στην ακρη δεν υπαρχει υποστηλωμα η τοιχος)

Μετρησανε και στη δομηση, με αποτελεσμα εγω να μετραω καθαρο βασει σχεδιου 78,53 υπολογιζοντας ολα τα παχη των κοινοχρηστων τοιχων (κλιμακοστασια, φωταγωγοι κλπ) για μετρηση για ΠΕΑ και 77,34 τ.μ. μετρωντας μισο μισο τον τοιχο παντου, ειτε σε ομορα ειτε σε κοινοχρηστα....

 

Παρατηρειται, τωρα, υπερβαση υψους ολου του οροφου

 

Εγω θα ρυθμισω υπερβαση υψους στα καθαρα τετραγωνικα που μετραω, μη συμπεριλαμβανομενου του ανοικτου τμηματος που μετρησε στο ΣΔ η θα το συμπεριλαβω κι αυτο και θα ρυθμισω ΥΥ σε 83,10 τ.μ.?

 

Και δηλαδη, για να καταλαβω, εχει δικαιωμα η ιδιοκτητρια να κλεισει το ανοικτο τμημα που μετρησε στη δομηση χωρις να θεωρηθει παραβαση και να δοθει βεβαιωση (εφοσον δεν υφιστατο ΥΥ)?

Καλα, με αναλυτικο θα μπουν οι εξτρα κατασκευες, δεν το συζητω, αλλα δεν επηρεαζεται ουτε η δομηση ουτε η καλυψη.....

Link to comment
Share on other sites

ariane

 

αν κατάλαβα σωστά είχες κλειστή θέση 25 τ.μ από την άδεια και μεγάλωσε 10 τ.μ εντός της πυλωτής.

Η γνώμη μου είναι να την υπολογίσεις με ΥΔ.ΚΧ,,(αφού μέχρι στιγμής τουλάχιστον μειωτικό συντελεστή δεν λαμβάνει τέτοιος χώρος.)

και συντ. υπέρβασης:10/ΣΔ οικοπέδου (σε μ2).σήμεραΧχιλιοστά γκαράζ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ρυθμισω υπερβαση υψους στα καθαρα τετραγωνικα που μετραω, μη συμπεριλαμβανομενου του ανοικτου τμηματος που μετρησε στο ΣΔ η θα το συμπεριλαβω κι αυτο και θα ρυθμισω ΥΥ σε 83,10 τ.μ.?

Και δηλαδη, για να καταλαβω, εχει δικαιωμα η ιδιοκτητρια να κλεισει το ανοικτο τμημα που μετρησε στη δομηση χωρις να θεωρηθει παραβαση και να δοθει βεβαιωση (εφοσον δεν υφιστατο ΥΥ)?

Καλύτερα να μπει ΥΥ σε όλα τα τ.μ. Όσο για την ιδιοκτήτρια, ναι, μπορεί να κλείσει το ανοιχτό τμήμα και πάλι να πάρει βεβαίωση! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, ομως να τακτοποιησω παραβαση σε εμβαδον που επι της ουσιας αν και μετρησε στο ΣΔ ειναι εκτος της ΟΙ μου?

Μπαλκονι ειναι... ΟΚ εχει μεγαλυτερο υψος αλλα παραμενει μπαλκονι...

 

Αν κλεισει μετεπειτα, τοτε δε θα παρει βεβαιωση γιατι δε θα εχει δηλωθει ΥΥ και σε αυτο το κομματι...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι, ποιος ξερει οτι μετρα εκεινο το μπαλκονι στο ΣΔ για να πανε να το κλεισουν?

Για πωληση ειναι η δουλεια, αλλαζει χερια...

 

δεν ειναι τακτοποιηση απο καπριτσιο...

 

Παντως νομιζω πως πρεπει να δηλωσω με ΥΔ μονο τα καθαρα μου

 

Καλα καλα αυτα τα 83,10 τ.μ. δεν ξερω απο που προεκυψαν... Αλλα νουμερα βγαζω εγω εμβαδομετρωντας...

 

Αληθεια, τοιχοι μισοι μισοι ειτε σε ομορο ειτε σε κοινοχρηστο η τοιχους προς κοινοχρηστο τους πιανουμε ολοκληρτους στην ιδιοκτησια μας οπως στα ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.