Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Αυτο που μπορω να πω ειναι το προφανες, οτι στα Διαγραμματα Καλυψης η καλυψη του οικοπεδου υπολογιζεται μια φορα και οχι αθροιστικα ανα οροφο οπως η δομηση.

Δεν νομιζω οτι ειναι απλο το θεμα.

Η νομικη καλυψη Didonis δεν θα επρεπε να μπαινει εδω καθως τετοια περιεργα εχει πολλα ο νομος οπως σιγουρα ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως νομίζεις συνάδερφε.

 

Εγώ έτσι το ερμηνεύω με βάση όσα ξέρω και φυσικά τόνισα αν πρόσεξες το νομίζω στην απάντηση μου.

Δεν το νομίζω καν ότι είναι περίεργο, ο ορισμός της κάλυψης υπάρχει από τους ΓΟΚ.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα α οροφου ενωθηκε με παράνομα κλεισμενη πιλοτή και δημιουργηθηκε λειτουργικά ενιαία μεζονέτα.Η πιλοτή ειναι σε κοινόχρηστο χωρο αλλά υπάρχουν συναινέσεις.Προκειμένου να υπολογίσω το ποσοστό υπέρβασης δόμησης θα χρησιμοποιήσω τα χιλιοστά που αντιστοιχουν στον ά οροφο ή αυτά που αντιστοιχούν σε όλο το οικόπεδο αφου η πιλοτη ειναι ακομη κοινόχρηστη??

Επίσης αν στην παραπάνω περίπτωση η πιλοτη ηταν σε αποκλειστική χρήση του α ορόφου, με ποια χιλιοστά θα υπολόγιζα την υπέρβαση??Να σημειώσω οτι η αποκλειστική χρήση κατ ουσίαν ειναι κοινόχρηστο που εχω απλά δικαιωμα να βαζω τις γλάστρες μου....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι θα πρέπει να παρεις την αναλογία της ΟΙ και στις δυο περιπτώσεις

Ή διάφορα είναί ότι στην πρώτη περίπτωση θες συναίνεση ενώ στην δεύτερη όχι

Link to comment
Share on other sites

το εγραψα σε αλλο tread αρχικα. ειναι σχετικο σε αυτο θεωρω περισσοτερο. τα Φωτα σας συναδελφοι!

 

με μια οικοδομικη αδεια χτιστηκε μονοκατοικια κ  μικρο αυτοτελες κτιριο γκαραζ.

το γκαραζ λοιπον αλλαξε χρηση με τον 3843 σε κυριο χωρο.

στα σχεδια της ο.α ειχε υψος 3.20 ενω το υψος του ειναι 4.5 μετρα.

επισης τα ανοιγματα ειναι διαφορετικα-προφανες αφου οικια με γκαραζοπορτα δυσκολα..!

τελος εχει ενα εσωτερικο παταρι. (βασικα με εχει μπερδεψει η διαφορα με τη σοφιτα :confused: )

ειναι μικροτερο απο το 70% του υποκειμενου χωρου.

 

τωρα το 10% θα συγκριθει με τη συνολικη δομηση της ο.α , της πραγματοποιηθεισας ή με του μικρου αυτοτελους κτιριου??

Link to comment
Share on other sites

Στον 3843, ρύθμιζες χώρους εντός του εγκεκριμένου όγκου, από την στιγμή που είχες ύψος βάση ΟΑ 3.2 και στην πραγματικότητα είναι 4,5 πως το ρύθμισες ?

Link to comment
Share on other sites

Στον 3843 δεν καναμε αυτοψία στους χωρους που ρυθμίζαμε....Οι ιδιοκτήτες δήλωναν οτι ειναι νόμιμοι με υπευθυνη δήλωση.....Τώρα θ αρχίσουν τα όργανα!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά !!!! τότε η μόνη εφικτή λύση είναι να νομιμοποιήσει τον όροφο που προέκυψε πάνω από το γκαράζ με ΥΔΚΧ και ΥΥ μόνο αν το κυρίως σπίτι είναι Ισόγειο 

Link to comment
Share on other sites

Στον 3843 ρυθμίζαμε επιφάνειες εντός όγκου, με διαφορετική ερμηνεία όγκου από του ΓΟΚ. Είναι ένα άλλο θέμα ας μην το ανοίξουμε.

 

Στην περίπτωσή σου πρέπει να ρυθμίσεις και το ύψος.

Edited by jja
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.