Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Παιδιά ερώτηση:

 

Έχω απόληξη κλιμακοστασίου με διαμέρισμα.

Το διαμέρισμα έχει επεκταθεί πάνω απ' το μισό κλιμακοστάσιο.

Εντός νομίμου περιγράμματος, εντός όγκου κτιρίου.

Το κτίριο είναι με άδεια του 70, όπου τα μεγέθη υπολογίζονταν με κάλυψη και όγκο.

 

Είναι υπέρβαση δόμησης, ή το θεωρούμε με αναλυτικό;; (ότι  ο τοίχος του διαμερίσματος

κατασκευάστηκε πιο δίπλα, εις βάρος του κλιμακοστασίου)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το διαμέρισμα έχει μεγαλώσει εις βάρος της απόληξης, τότε θα το δήλωνα ως υπέρβαση δόμησης...

 

Κάποιοι ίσως το δηλώναν και ως διαμερισμάτωση αφού έχει συμπεριλάβει κοινόχρηστο χώρο στο διαμέρισμά σου.

 

Λογικά θέλει συναίνεση για να προχωρήσει εκτός αν υπάρχει κάποιο ειδικό ιδιοκτησιακό καθεστώς, πχ. αποκλειστική χρήση, ή η υφιστάμενη κατάσταση φαίνεται έτσι εκ της συστάσεως οπότε δεν θες συναίνεση.

 

Από τις χρονολογίες που περιγράφεις λογικά είσαι κατηγορία 1 οπότε 500 ευρώ πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα! στο νόμο και στις εγκυκλίους του 4178, αναφέρει ότι το πρόστιμο προσδιορίζεται από τη σύγκριση της αυθαιρεσίας με τα ισχύοντα πολαιοδομικά μεγέθη( όχι τα εγκεκριμένα της οικ. αδείας)  Θέλω να ρωτήσω το εξής σε σχέση με τη χρήση της πλατφόρμας του ΤΕΕ.

Δηλώνω στο σύστημα  του ΤΕΕ  Υ.Δ κύριων χώρων 31m2 και υπέρβαση κάλυψης 21m2 ( δομήθηκαν σε δύο επίπεδα, παραπάνω τετραγωνικά σε σχέση με της οικοδομικής άδειας ) Στην επιλογή όπου καλούμαι  να επιλέξω το ποσοστό της υπέρβασης δόμησης και κάλυψης , π.χ <50% της επιτρεπόμενης δόμησης, συγκρίνω:

1 ) με τα εγκεκριμένα από την οικοδομική άδεια τετραγωνικά ή 

2)με τα max επιτρεπόμενα τετραγωνικά σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής?

 Δηλαδή αν ισχύει το δεύτερο , και το οικόπεδο δεν έχει εξαντλήσει ,ακόμη και με τις αυθαιρεσίες  τη δόμηση του , θα επιλέξω το ''χωρίς υπέρβαση'' αλλά από κάτω θα δηλώσω Υ.Δ κύριων ΄χώρων 31m2 όση είναι η διαφορά με την οικοδομική άδεια?

Παρακαλώ διαφωτίστε με διότι έχω μπερδευτεί.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σου απαντάω και για το άλλο νήμα που έχεις ρωτήσει το ίδιο.

 

Κάνεις ένα έλεγχο για να βρεις τον συντελεστή υπέρβασης και ένα έλεγχο για να βρεις την κατηγορία.

 

Στην περίπτωσή σου συγκρίνεις αυτά τα 31 τμ τα οποία περιγράφεις με τους σημερινούς όρους δόμησης που ισχύουν. Με τα εγκεκριμένα από την οικ. άδεια θα συγκρίνεις τα 31 τμ για να βρεις την κατηγορία.

 

Μην ασχολείσαι με μην εξάντληση του ΣΔ δεν έχει καμία σχέση αυτό με την επιλογή 'χωρίς υπέρβαση' στα φύλλα καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε ένα διώροφο κτίσμα έχουμε υπέρβαση κάλυψης σε δύο επίπεδα τότε την υπέρβαση καλυψης την βάζουμε και στα δύα επιπεδα ή μόνο στο ισόγειο;

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για διαφορετικές οριζόντιες, άποψή μου είναι ότι πρέπει να χρεωθεί υπέρβαση κάλυψης ανά επίπεδο.

 

Αν μιλάμε για την ίδια οριζόντια νομίζω ότι οι απόψεις διαφέρουν, κάποιοι συνάδελφοι χρεώνουν και κάποιοι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Στο σώμα του νόμου απ' όσο θυμάμαι δεν υπάρχει κάτι...ίσως το θέμα να έχει απαντηθεί σε κάποια ε/α από το τεε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.