Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Όχι, όπως και για κάθε αυθαίρετη κατασκευή εντός νομίμου περιγράμματος αδείας.

 

Μόνο σε αντίθετη περίπτωση δήλωσης κατασκευών εκτός περιγράμματος τότε, σε κάθε Φ.Κ # που θα συμπληρωνόταν γι΄αυτές,  ως ποσοστό Υ.Κ θα ετίθετο το αντίστοιχο από το άθροισμα Υ.Κ που θα προέκυπτε από ΟΛΕΣ τις κατασκευές ΕΚΤΟΣ περιγράμματος.  

 

Συνάδελφοι τη βοήθειά σας.

Σε ισόγεια οικοδομή με υπόγειο έχω αλλαγή χρήσης του υπογείου (90.00 τ.μ. - μειωτικό συντελεστή)

Επέκταση στο ισόγειο κατά 7 τ.μ. (ΚΧ- ΥΔ-ΥΚ)

Θα βάλω ΥΚ και στο ΦΚ του υπογείου??? 

Μου φαίνεται λίγο έως πολύ υπερβολικό......... και ζητώ την άποψή σας,

Σας ευχαριστώ.

 

δηλαδη συναδελφοι σε περιπτωση που εχω σε αδεια ισογεια κατοικια 50 τ.μ.  οπου εγινε αυθαιρετη προσθηκη κατ επεκταση 30 τ.μ.  τοτε για την προσθηκη 30 τ.μ.  εχω ΥΚ και ΥΔ. εστω οτι πανω ακριβως απο το ισογειο εχει γινει αυθαιρετος οροφος 80 τ.μ. τοτε πρεπει  να βαλω παλι ΥΚ για τα 30 τ.μ. που βρισκονται εκτος νομιμου περιγραμματος της αδειας. δηλαδη ΥΚ και ΥΔ για τα 30 τ.μ. και ΥΔ για τα 50 τ.μ. πανω απο το νομιμο ισογειο.

σωστά?

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπική άποψη εκφράζοντας δεν θα έβαζα δεύτερη φορά ΥΚ για τον όροφο της μονοκατοικίας, αφού η κάλυψη είναι μονοσήμαντο πολεοδομικό μέγεθος και αφορά στο οικόπεδο. Εφόσον υπολογίζεται η παράβαση της Υ.Κ του ισογείου, θεωρώ ότι καλύπτεται και η αυθαιρεσία του ορόφου της μονοκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να λάβεις θεσμοθετημένη απάντηση σε τέτοιο νόμο "κουρελού"?

9 στα 10 θέματα τα αντιμετωπίζουμε συνήθως με αυτενέργεια. Από κει και ύστερα υπάρχει και η λογική του δυσμενέστερου, οπότε πάλι ατομικά θα το κρίνεις αν θα επιβαρύνεις το πρόστιμο ή όχι με την ίδια ουσιαστικά παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φορά ΥΚ θα βάζαμε αν ήταν διαφορετική οριζόντια ιδιοκτησία π.χ. ο όροφος στο παράδειγμά σου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε αυτό διαφωνώ ...όχι έντονα αλλά διαφωνω

 

 

εχεις 30 τ.μ με υδ και υκ στο ισόγειο.......

στο ΙΔΙΟ σημειο στον Α όροφο  υδ και υκ 30 τ.μ

 

προσωπικά 1 φ.κ  με  60 τμ Υ.Δ και  Υ.Κ 30 τ.μ

 

 

αφού κάνουμε ομαδοποίηση έτσι πρέπει.......εχουμε 2 χωρους με τις ΙΔΙΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ

 

αν είναι του ιδιου ιδιοκτητη η αλλου μετρά για το ποσοστό Υ.Δ

Link to comment
Share on other sites

 

προσωπικά 1 φ.κ  με  60 τμ Υ.Δ και  Υ.Κ 30 τ.μ

 

 

συναδελφε  βαζεις σε ενα φυλλο ΥΔ 60 τ.μ. και ΥΚ 30 τ.μ. αρα το προστιμο υπολογιζεται για ΥΚ 60 τ.μ.

το κελι των τ.μ. στη καλυψη ειναι πληροφοριακου χαρακτηρα . τα τ.μ. στη δομηση μετρανε επι τους συντελεστες. 

μηπως σου διαφευγει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

οχι το ξερω....και ΜΗΔΕΝ Να μπει στο υπολογιζει

 

απλά έτσι η δήλωση θεωρω ότι είναι σωστή

 

υδ  = 60

υκ =30  πληροφοριακα το γραφεις επομενως καταλαβανει και ο αλλος οτι ειναι στο ιδιο σημειο

 

 

στην τεχνική έκθεση τι θα λες αν δεν μπει ΥΚ για Α όροφο...

στο ισόγειο εχουμε Υ.Δ και Υ.Κ και θα συμφωνεί με φ.κ

στον Α όροφο εχουμε  υ.δ και Υ.Κ  αλλα στο φ.κ θα ειναι ΜΟΝΟ Υ.Δ  χωρις ΥΚ?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

συναδελφε δεν εχω καταληξει οτι πρεπει να μπει ΥΚ και στον οροφο. το προβλημα μου ειναι πως θα υπολογιστει το προστιμο και οχι πως θα φανει. εσυ δηλαδη δεχεσαι οτι πρεπει να χρεωθει ΥΚ και ο οροφος?

Link to comment
Share on other sites

ναι από την στιμγή που στην τεχνική έκθεση θα αναφέρω  ότι ο Α όροφος εχει υ.δ και Υ.Κ  θα πρέπει και το αντίστοιχο .ΦΚ να ΣΥΜΦΩΝΕΙ....

 

για μένα κάθε χώρος  ότι υπερβάσεις έχει θα πρέπει να είναι ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ και στο Φ.Κ

 

 

ερωτηση ενας ιδιοκτητης εχει 1 οροφο και αυτονομη αλλη ιδιοκτησια στον 3 όροφο...

ας θεωρησουμε οτι κανεις 2 δηλωσεις 4178

στην 1 δήλωση θα εβαζες Υ.Δ ΚΑΙ Υ.Κ

στην 2 δήλωση για τον 3 όροφο θα έβαζες Υ.Κ η ΟΧΙ?

 

 

 

 

υγ εμενα το ερωτημα για Υ.Κ ηταν παλια για τα υπόγεια και μόνο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.