Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

Κάθε αυθαίρετη εξωτερική σκάλα είτε είναι κύρια είτε βοηθητική μετρά σαν υπέρβαση δόμησης και, (αν παραβιάζει ) υπέρβαση κάλυψης και πλαγίων αποστάσεων??

Edited by Chris Fragkos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω πιθανή περίπτωση με αυθαίρετο β φασης τριτση, στο οποίο "προστεθηκαν 3 σειρές τούβλα" και κατασκευάστηκε ξανά η στέγη (ειχε βγει ΕΕΜΚ για επισκευή στέγης).

Άδεια θεωρώ ότι δεν έχω (ουτε η β φαση κανει, ούτε θεωρώ η ΕΕΜΚ).

Με το ύψος τι κανω που αυξήθηκε?

1η εκδοχη .- υπερβαση ύψους (παροτι δεν ειναι νομιμως υφισταμενο) με το σκεπτικο οτι σαν επιφανεια ηταν δηλωμενο. πρεπει να προσθεσω και τη στεγη?

εχω και μια επεκταση, στην οποια υπερβαση υψους  δε θα βαλω εαν ειναι κατω απο τα επιτρεπομενα (αφου δεν έχω άδεια).

 

2η εκδοχη : ολα τα παραπανω + 500 ευρω για την αντικατασταση στεγης με σχημα που διαφερει λιγο (υπερβολη??)

 

3. -υπέρβαση ύψους  και υπερβαση δομησης όλο αυστηρα και τυπικα (αφού δεν ειναι νομ. υφισταμενο)!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Διαμέρισμα που έχει επεκταθεί στο κλιμακοστάσιο έχει πυέρβαση δόμησης. 'Εχει και υπέρβαση κάλυψης??

Και επίσης αν έχει κλείσει το φωταγωγό υπολογίζουμε υπέρβαση κάλυψης? Σημειώνω ότι στο διαγραμμα κάλυψης έχει υπολογιστεί αυτός ο χώρος στην κάλυψη σε άλλο όροφο.

Edited by Ellena
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

- Κτιριο ΠΡΟ1955 = 600μ2  (δεν μπορεσε να βρεθει η αδεια, αλλα ως προ55 θεωρειται νομιμως υφισταμενο, οποτε συμφωνα με τις οδηγιες του ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ Α, βαζω ΜΕ ΑΔΕΙΑ)

- Το 1980 γινεται αυθαιρετη προσθηκη κατ'επεκταση 300μ2

- Σημερα, βασεο τωρινων ορων δομησης εχω:   ΣΔ=3,  εμβαδον οικοπεδου = 1.000μ2,   %καλυψης = 60% (ΝΟΚ)

 

1η ερωτηση:   %ΥΔ =  αυθαιρεταμ2 / σημερινα επιτρεπομενα στην περιοχη = 300/3.000 ?  

2η ερωτηση:  Εναλλακτικα, μπορω να ενταχθω στο αρθ.26, να πληρωσω παραβολο και να βγαλω αδεια εντος 3 ετων (αφου εχω υπολοιπο συντελεστη) ή οχι αφου εχω υπερβει την επιτρεπομενη καλυψη και το υπολοιπο συντελεστη δομησης θα αφορουσε προσθηκη ΚΑΘ'ΥΨΟΣ και οχι κατ'επεκταση?

 

Ευχαριστω.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ. Αν δηλαδή σε κτίσμα που έχει υπέρβαση κάλυψης και όχι συντελεστή, μπορείς για το τμήμα που δεν υπερβαίνει την κάλυψη να εκδόσεις άδεια νομιμοποίησης αν τακτοποιήσεις το καθ'υπερβαση τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

η νομιμοποίηση μπορεί να είναι και τμηματική....

 

ετσί και αλλιώς σε κάθε περίπτωση θα έχουμε με η χωρίς άδεια νομιμοποιησης Νόμιμο τμήμα και τμήμα με τακτοποιηση

Link to comment
Share on other sites

ετσί και αλλιώς σε κάθε περίπτωση θα έχουμε με η χωρίς άδεια νομιμοποιησης Νόμιμο τμήμα και τμήμα με τακτοποιηση

Άνα γεια σου.

Αυτό να βάλουν στο κεφάλι τους και σε ορισμένες ΥΔΟΜ

και να μη μας ζαλίζουν με το "τι θα γίνει μετά από 30 χρόνια"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.