Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

συναδελφε προφανως και συμφωνω στο οτι αυτο που θελω να μετρησει θα φαινεται και στα φυλλα καταγραφης.

 

σε περιπτωση που θα ειχα οριζοντιες ιδιοκτησιες οπως λεει και ο ιασονας τοτε ναι θα εβαζα σε καθε οροφο ΥΚ. τωρα ομως δεν εχω. εχω ενα κτιριο διωροφο που ανηκει σε ενα ιδιοκτητη χωρις οριζοντιες. εδω λοιπον ρωταω τι θα εκανες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προσωπικά από την αρχή του 4014 ακόμα πριν έρθει ο 4178 δεν άλλαξα αντιμετώπιση στα περισσότερα εκτός απο αυτά που βγήκαν σε εγκυκλιους

 

 

σου απαντώ

ΥΚ και στους 2 ορόφους.....100% σωστός σίγουρα

 

από την άλλη είπα και στην αρχή ότι δεν διαφωνώ έντονα με το σκεπτικό οτι ήδη αρκετοί συνάδελφοι το υπολογίζουν όπως λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ και ηδη έχασα 2 περιπτώσεις σε ΕΚΤΟΣ που τοβγαζα παρπανω εξαιτίας Υ.Κ

 

και χωρίς πλάκα που ξέρω αν δεν υπάρχει σύσταση....

 

 

και βγάζει αυριο άδεια διαχωρισμού ορόφων......η δήλωση θα τον καλύπτει???

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Ναι συναδελφε stvxri για το #871. Για μενα τουλαχιστον ειναι ξεκαθαρο οτι καθε αυθαιρετη επιφανεια πρεπει να χρεωνεται με τις πολεοδομικες υπερβασεις της (ΥΔ, ΥΚ, ΥΥ Δ) ασχετα απο ιδιοκτησιακα θεματα και ασχετα απο τι χρεωσαμε στην απο κατω της η στην απο πανω της!

Οπως λεει και ο Αkius εξ αλλου, το ιδιοκτησιακο μπορει ν αλλαξει, το αυθαιρετο ομως μενει και πρεπει να ειναι σωστα πληρωμενο.....

Υ.Γ
Το γραψιμο χωρις τονους δεν ειναι επιλογη μου σε καμια περιπτωση αλλα εξ αναγκης απο το tablet λογω βλαβης του Η.Υ

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα παρακαλώ την αποψή σας στο εξής:

Έχω μια τριόροφη οικοδομή, με ισόγεια καταστήματα και κατοικίες στους ορόφους, η οποία έχει οικοδομική άδεια που εκδόθηκε με τον ΓΟΚ του 73.Για τον υπολογισμό της κάλυψης των καταστημάτων του ισογείου έχει εφαρμοστεί η 10μ λωρίδα, και επειδή το οικόπεδο έχει διαστάσεις 10,65μ*10,65μ έχει καλυφθεί όλο, εκτός από ένα μικρό τμήμα στη μια γωνία του 1,00μ*1,00μ. Για τους ορόφους, οι οποίοι είναι κατοικίες, το ποσοστό κάλυψης είναι 85% ώς γωνιακό οικόπεδο και ορίζεται Δ=3,25μ. Να σημειωθεί ότι έχει γίνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Ελέγχω την οριζόντια ιδιοκτησία Α1 του Α ορόφου, η οποία έχει αφενώς επεκταθεί προς τον κοινόχρηστο ακάλυπτο του Α ορόφου και αφετέρου έχει αλλάξει χρήση από κατοικία σε ιατρείο. Τα ερωτήματα λοιπόν είναι:

1) Για την επέκταση της ιδιοκτησίας Α1 επί του ακαλύπτου του Α ορόφου εκτός από ΥΔ και παραβίαση Δ θα βάλω και ΥΚ επειδή η κάλυψη του Α ορόφου της άδειας είναι μικρότερη ή το συγκρίνω με την κάλυψη του οικοπέδου οπότε είναι εντός κάλυψης? Δηλαδή με άλλα λόγια για να δω αν έχω ΥΚ σε εναν όροφο συγκρίνω με την κάλυψη της άδειας του συγκεκριμένου ορόφου ή με την κάλυψη του οικοπέδου?

2) Η αλλαγή χρήσης από κατοικία σε ιατρείο θα δηλωθεί με αναλυτικό ή κάπως αλλιώς?

 

Link to comment
Share on other sites

1.  Υ.Κ θα έχεις αν εκείνο το σημείο της επέκτασης βάση αδείας δεν είχε κάλυψη σε κάποιο επίπεδο...στην ουσία βλέπεις αν είσαι μέσα στο περίγραμμα της κάλυψης της άδειας

 

2.αναλυτικό για κάθε αλλαγή από κύρια χρήση σε κύρια χρήση ....και αντίστοιχα από βοηθητική χρήση σε βοηθητική χρήση.....

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

1.  Υ.Κ θα έχεις αν εκείνο το σημείο της επέκτασης βάση αδείας δεν είχε κάλυψη σε κάποιο επίπεδο...στην ουσία βλέπεις αν είσαι μέσα στο περίγραμμα της κάλυψης της άδειας

 

2.αναλυτικό για κάθε αλλαγή από κύρια χρήση σε κύρια χρήση ....και αντίστοιχα από βοηθητική χρήση σε βοηθητική χρήση.....

Κι εγω ετσι το κρινω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σε τριώροφο κτιριο με ΟΑ, χωρίς σύσταση ορΙζοντίου ιδιοκτησίας, με μεγιστη επιτρεπομενη δομηση οικοπέδου 120τμ, η ΥΔ ειναι συνολικα 80τμ. Έχω 3 φύλλα καταγραφής λόγω διαφορετικών χρονολογιών αυθαίρετης επέκτασης για κάθε όροφο. Συνολικά λοιπόν, για όλο το κτίριο, το ποσοστό υπέρβασης είναι στο 50-100%. Η ερώτηση είναι αν σε ΟΛΑ τα φύλλα καταγραφής θα βάλω επίσης 50-100% ποσοστό ΥΔ,  ή θα συγκρίνω ανα φύλλο καταγραφής, τα τμ ΥΔ,  με την μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση? Για παράδειγμα αν έχω 5, 10 και 65 τμ τα 2 φύλλα θα πάνε 0-50% και το τρίτο 50-100?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκύκλιο 4 γράφει στο άρθρο 18 ....να συγκρίνονται τα πολεοδομικά μεγέθη του αθροίσματος των επιφανειών των αυθαιρέτων κατασκευών....

 

Με βάση το παραπάνω ισχύει ότι υπολογίζεις ένα ενιαίο ποσοστό υπέρβασης και το μεταφέρεις σε όλα τα φύλλα καταγραφής.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.