Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Μπερδεύεις κάτι βασικό... Άλλο το ΠΟΤΕ έχεις αυθαιρεσία και άλλο ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ της αυθαιρεσίας σου!!!

 

Όσον αφορά το ύψος, αυθαιρεσία έχω όταν περνάω το εγκεκριμένο από την ο.α. ύψος. ΜΕΤΑ, για να βρω το < ή > του 20%, ελέγχω την αυθαιρεσία μου με τα σημερινά δεδομένα ύψους περιοχής.

 

Παράδειγμα: Έχω ο.α. για ισόγειο 50τμ με ύψος 3μ. Η περιοχή επιτρέπει να χτίσεις 200τμ με ύψος 7.5μ. Κάνω επιπλέον της ο.α., ένα όροφο άλλα 50τμ ακριβώς από επάνω, με 3. ύψος.

Έχω αυθαιρεσία???

 

ΝΑΙ !!!

 

Έχω ΥΔΚΧ + ΥΥ για 50τμ.

 

Για τους συνελεστές έχω: 50/200= 25% , άρα <50% υπέρβαση δόμησης

και 3/7.5= 40%, άρα >20% υπέρβαση ύψους

 

Για την κατηγορία έχω ΚΑΤ.5, γιατί έχω υπερβεί κατά 40% το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

duth 1) κομπλε ολα. ευχαριστω

        3)η αδεια ελεγε 50τμ ισογειο(κχ) και 50τμ υπογειο(βχ). συμφωνα με νομοθεσια επιτρεπονται 70τμ δομησης.(τα τετραγωνικα του υπογειου δεν εχουν μετρησει στον ΣΔ προφανως)

           αυτος εφτιαξε 50τμ ισογειο(βχ) και 50τμ οροφο(κχ).  αρα??? εχω υπερβαση δομησης 50τμ ή οχι??? αν ναι ο συντελεστης υπερβασης δομησης βγαινει ως εξης : 50/70 =71 % ??

 

ponireas εγω εχω καταλαβει οτι αν επιτρεπεται υψος 7,5μ , στην αδεια εχεις δηλωσει 5μ και στην πραγματικοτητα εχεις φτιαξει 7μ τοτε ο συντελεστης ΥΥ βγαινει ως εξης : (7-5) / 7,5 = 26,6 %. δλδ συγκρινεις με οικοδομικη αδεια για να βρεις την διαφορα αλλα μετα διαιρεις με το επιτρεπομενο απο ορους δομησης που ισχυουν σημερα. Συμφωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αμάν αυτά τα επιτρεπόμενα 70τμ !!!!! :P

 

Να ρωτήσω... και οι δύο όροφοι (ισόγειο - πρώτος) είναι κατοικίες ή το ισόγειο είναι αποθήκη (όπως δλδ θα ήταν το υπόγειο) ?

Link to comment
Share on other sites

εγινε αποθηκη το ισογειο δλδ οπως ειχε δηλωθει οτι θα γινει το υπογειο

αν δε ηταν αποθηκη και ηταν κατοικια τοτε τι?

εγω πιστευω οτι εφοσον ειναι σε ισογεια σταθμη συνεπαγεται οτι μετραει στη δομηση συμφωνα με ΝΟΚ. αρα θε μετρησει και εδω στον συντελεστη ΥΔ.

στα υπολοιπα που εγραψα για το πως βγαινουν οι συντελεστες, συμφωνεις?

Edited by petran2855
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το δεδομένο είναι ότι έχεις ΥΔ 50τμ. Εάν θεωρήσουμε ότι αυτή η ΥΔ είναι του ισογείου (πρώην υπόγειο), τότε επειδή είναι αποθήκη, θα βάλουμε ΥΔΒΧ.

Όμως, αυτά τα τμ έχουν και ΥΥ.

 

Για συντελεστές:

1) Για ΥΔ: 50/70= 71%

2) Για ΥΥ: αυθαίρετο ύψος / επιτρεπόμενο περιοχής

 

Το ζήτημα για εμένα είναι εάν θα θεωρήσουμε ότι η αυθαιρεσία είναι στο ισόγειο (άρα ΒΧ) ή στον όροφο (άρα ΚΧ) !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας έχω την εξής περίπτωση: είναι ένα διώροφο εκτός σχεδίου με ο.α. το οποίο λόγω κλίσης είναι ο κάτω όροφος ισόγειο από τη μία πλευρά κ υπόγειο από την άλλη σύμφωνα με την άδεια και οπότε το μισό υπόγειο που δηλωνόταν αποθήκη δε μετρούσε στο συντελεστή ενώ το άλλο μισό που ήταν ισόγειο κ κύριοι χώροι μετρούσε. Η παράβαση είναι ότι κάτω από την εσωτερική σκάλα του "υπογείου" ο πελάτης μου έκανε ένα συμπληρωματικό W.C.. Τι γνώμη έχετε?

Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με εγκύκλιο: η κατασκευή w.c. στο υπόγειο για εξυπηρέτηση συμπληρωματικών λειτουργιών, δεν προσμετράται στο Σ.Δ. (όπως εδώ που είναι το 2ο μπάνιο στην κατοικία).
Αντίστοιχα άλλη εγκύκλιος λέει: Αν αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της κατοικίας τότε κατασκευάζεται w.c. στο υπόγειο αλλά μετράει στο Σ.Δ. και το κλιμακοστάσιο και ο διάδρομος προσπέλασης αυτού.
Θεωρείται ότι πάει με αναλυτικό ή ότι είναι ΥΔΒΧ?

Link to comment
Share on other sites

 architect_duth

εχεις δικιο οτι ειναι και αυτο ενα ζητημα. κατα τη γνωμη μου η αυθαιρεσια ειναι στο ισογειο αρα εχουμε ΥΔΒΧ. 

ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση ξεμπαζωμένου (με ΟΑ), υπογείου σε νόμιμη στάθμη

Παρακαλώ πείτε μου αν συμφωνείται :

 

Το γενικό:

18/6     6. Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες,(δεν λέει αν έχουν ΟΑ ή όχι) εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%.

 

Η επεξήγηση για το τι σημαίνει υπόγεια στάθμη:

Εγκ 4   (36)      Επίσης ο µειωτικός συντελεστής εφαρµόζεται για αυθαιρεσίες σε νοµίµως υφιστάµενες υπόγειες στάθµες, δηλ. µε βάση οικοδοµική άδεια (εδώ διαφοροποιείται και το επιτρέπει μόνο για όσα είναι με ΟΑ) και µόνο στην περίπτωση που το δάπεδο του υπογείου έχει υλοποιηθεί στη στάθµη που προβλέπεται στην οικοδοµική άδεια. Στην περίπτωση αυτή όταν υπάρχουν εκσκαφές στον περιβάλλοντα χώρο της υπόγειας στάθµης εφαρµόζεται η παρ. 2 του άρθρου 19 του ν. 4178/13

 

Λύση της απορίας σχετικά με την ΥΥ:

19/2     2. Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου που αφορά στην υπέρβαση ύψους, στην περίπτωση οικοδομής με οικοδομική άδεια,(μόνο με ΟΑ) δεν προσμετράται το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί σε αυτόν.

Το ειδικό πρόστιμο για το ύψος, που έχει προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις, υπολογίζεται σύμφωνα με την παραγράφου 5 του προηγούμενου άρθρου. (δηλαδή αναλυτικό).

 

 

Συμπεράσματα, παρατηρήσεις:

 

- Αν μπορώ να αποδείξω ότι η στάθμη του υπογείου (τώρα ισογείου) έχει μπει καλώς, τότε πάω με

  1. ΥΔΒΧ για το νόμιμο περίγραμμα του υπογείου,
  2. ΔΕΝ βάζω ΥΥ
  3. 500 ευρώ με αναλυτικό για το ξεμπάζωμα ΚΑΙ για τις αλλαγές στα ανοίγματα του υπογείου (ή μήπως άλλα 500 ευρώ ?)

- Αν έχω και αυθαίρετη προσθήκη κατ’επέκταση στο υπόγειο (τώρα ισόγειο), τα τμ της προσθήκης τα βάζω σαν ΥΔΚΧ και ΥΚ

- Την σύγκριση για το % ποσοστό της ΥΔ την κάνω για το σύνολο της ΥΔ  δηλαδή αθροιστικά τα τμ του υπογείου και της προσθήκης σε σχέση με την αναλογία μου (της ΟΙ) των 200 τμ που είναι τα σημερινά επιτρεπόμενα ;

Όσο για το τελευταίο, με την επιφύλαξη της Εγκ4 τελευταίο εδάφιο του (16):

 

"Για τον υπολογισµό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το συντελεστή δόµησης του ακινήτου"

 

στην περίπτωση δηλαδή, που έχουμε νόμιμο  υπόγειο βάση ΓΟΚ και πραγματοποιήθηκε προσθήκη υπογείου ΒΧ στο αρχικό, το τμήμα αυτό δεν αθροίζεται  (με τα υπόλοιπα ΥΔ) για την σύγκριση.  

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση ξεμπαζωμένου (με ΟΑ), υπογείου σε νόμιμη στάθμη

 

 

....................

 

- Αν μπορώ να αποδείξω ότι η στάθμη του υπογείου (τώρα ισογείου) έχει μπει καλώς, τότε πάω με

  1. ΥΔΒΧ για το νόμιμο περίγραμμα του υπογείου,
  2. ΔΕΝ βάζω ΥΥ
  3. 500 ευρώ με αναλυτικό για το ξεμπάζωμα ΚΑΙ για τις αλλαγές στα ανοίγματα του υπογείου (ή μήπως άλλα 500 ευρώ ?)

- Αν έχω και αυθαίρετη προσθήκη κατ’επέκταση στο υπόγειο (τώρα ισόγειο), τα τμ της προσθήκης τα βάζω σαν ΥΔΚΧ και ΥΚ   [ΥΔΚΧ και ΥΚ εάν είναι κύριος χώρος, εάν είναι βοηθητικός όμως μέχρι 50 τ.μ. τότε μπορείς να το βάλεις ΥΔΒΧ]

- Την σύγκριση για το % ποσοστό της ΥΔ την κάνω για το σύνολο της ΥΔ  δηλαδή αθροιστικά τα τμ του υπογείου και της προσθήκης σε σχέση με την αναλογία μου (της ΟΙ) των 200 τμ που είναι τα σημερινά επιτρεπόμενα ; [σωστά ΌΛΑ τα τατραγωνικά]

 

Όσο για το τελευταίο, με την επιφύλαξη της Εγκ4 τελευταίο εδάφιο του (16):

 

"Για τον υπολογισµό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το συντελεστή δόµησης του ακινήτου"

 

στην περίπτωση δηλαδή, που έχουμε νόμιμο  υπόγειο βάση ΓΟΚ και πραγματοποιήθηκε προσθήκη υπογείου ΒΧ στο αρχικό, το τμήμα αυτό δεν αθροίζεται  (με τα υπόλοιπα ΥΔ) για την σύγκριση.  [δεν πιστεύω ότι το εννοεί έτσι, όλα τα τετραγωνικά που μετρούν στη δόμηση αθροίζουμε]

Ελπίζω να βοήθησα, αυτή πάντως είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.