Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Δεν ξέρω !!! 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι η λύση που θα επιλέξουμε πρέπει να προκύπτει ή από τον νόμο ή από τις εγκύκλιους 

 

Αυτό που λέει η Λεμπέση είναι το λογικό και το δίκαιο, το θέμα είναι ότι προς το παρόν δεν στηρίζεται από την νομολογία

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα ponireas  οταν κατι δεν προκυπτει απο τον νομο πρεπει να παμε  με τη λογικη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Και σε κάτι ακόμα τη βοήθειά σας. Μεζονέτα με υπόγειο-ισόγειο βάσει Ο.Α. Στην πραγματικότητα μεζονέτα με ισόγειο-όροφο η οποία εκτός από υπερβάσεις δόμησης έχει και τα εξής: το υπόγειο ξεμπαζώθηκε και από τις 4 πλευρές κατά 0,90 μ. και ταυτόχρονα ανυψώθηκε η στάθμη της θεμελίωσης κατά 0,50 μ. με αποτέλεσμα να έρθει το πρώην υπόγειο στο επίπεδο -0,90 βάσει αδείας για τη συγκεκριμένης κάθετη ιδιοκτησία. Στο σύνολο του οικοπέδου η στάθμη του πρώηνυπογείου είναι σε υψόμετρο +1,60 με αφετηρία το 0,00 του δρόμου καθώς πρόκειται για ιδιοκτησίες με ανωφέρεια.

 

Τα τ.μ. του πρώην υπογείου μπορώ να τα υπολογίσω με μειωτικό συντελεστή; Η οροφή τους ξεπερνά το 1,50 του διαμορφωμένου εδάφους αλλά σε επίπεδο παραμένει στο -0,90 καθώς έχω ξεμπάζωμα με ταυτόχρονη ανύψωση...

 

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Edited by sonja_k
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ξαναδιαβάζω και καταλαβαίνω ότι βαθύνε ή θεμελίωση και σε συνδυασμό με το ξεμπαζωμα προέκυψε το ισόγειο ( το οποίο λόγο ξεμπαζωματος είναι ισόγειο) άλλωστε το νόμιμο κτίσμα, λέει ότι από τις τρεις πλευρές το βλέπει σαν ισόγειο άρα η στάθμη του έχει διατηρηθεί.

Επομένως, όπως έγραψα πριν, δεν νομίζω να τίθεται θέμα ΥΥ αλλά μονό ΎΔ με μειωτικό (βάσή νόμου , περί υπογείων σταθμών)

 

Επίσης, ο έλεγχος για αυθαίρετα γίνεται κατά ΓΟΚ ή σύγκριση των αυθαίρετων μεγεθών (για την εύρεση κατηγορίας και υπερβάσεων ) γίνεται κατά ΝΟΚ όσο αφορά υψος και ενδεχομενος κάλυψη και σημερινών ορών δόμησης

 

Ακριβως αυτο εχει γινει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ponireas  οταν κατι δεν προκυπτει απο τον νομο πρεπει να παμε  με τη λογικη

 

Καλημέρα,

 

Σωστό και αυτό !!!

 

Αλλά τουλάχιστο να κρατάμε και μια πισινή γιατί δεν ξέρουμε από που θα μας έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, εχεις δικιο σ'αυτο που λες και καλα καταλαβες. (οτι δεν ειναι ξεμπαζωμα, αλλα εκσκαφη)

Αν υποθεσουμε ομως οτι βαζω Υ.Υ. (3μ στην προκειμενη περιπτωση, αφου η αδεια ελεγε οτι θα γινει 1 οροφος ενω εγιναν 2 οροφοι εκμεταλλευομενοι την κλιση του εδαφους), οταν θα παω να υπολογισω το ΠΟΣΟΣΤΟ Υ.Υ τι θα πω?

 

Κανονικα πρεπει να κανω την εξης διαιρεση:     εκατοστα Υ.Υ. / επιτρεπομενο υψος στην περιοχη * χιλιοστα(που εδω ειναι 1000/1000)

Ετσι ομως θα μου βγει οτι εχω Υ.Υ. 43%  (3μ/7μ) κατι το οποιο δεν ειναι αληθες αφου στην πραγματικοτητα δεν εχω υπερβει το ανωτατο επιτρεπομενο υψος της περιοχης...

 

 

Ακριβως αυτο εχει γινει.

 

ponireas oτι θα μας ερθει θα μας ερθει... μην αμφιβαλλεις,οσο κ να φυλαγομαστε,μολις τελειωσουν με την συγκομιδη του ρευστου θα  την πεσουν σε μας

η clemenza σημερα το αλλαξε,  :smile:  :smile:

Ας ανεβαση μια τομουλα  να το δουμε

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

@nikosantonakas

 

1) Ο Clemenza (oxi "η") :smile:

2) Το "ακριβως αυτο εχει γινει" που εγραψα πηγαινε στην ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ της περιπτωσης μου. 

Νομιζω πως δεν χρειαζεται τομη........το εξηγησα πολυ καλα :

 

- Οικοπεδο με κλιση (φυσικο εδαφος)

- Βγαινει αδεια η οποια προβλεπει ΜΟΝΟ ισογειο.  (ουτε καν υπογειο με χρηση αποθηκης...)

- Στην πραγματικοτητα η σταθμη θεμελιωσης γινεται 1 "επιπεδο" πιο κατω(=εχω εκσκαφη)  και εν συνεχεια, εκμεταλλευομενοι την κλιση του φυσικου εδαφους, ξεμπαζωνουν απο την 1 μονο πλευρα (αυτη που κοιταει θαλασσα...)

 

Αποτελεσμα:  

- Απο 3 πλευρες (αυτες που δεν ξεμπαζωθηκαν) νομιζεις οτι εχουν εφαρμοστει ολα οπως στην αδεια)

- Απο την 1 πλευρα (αυτη που κοιταει στη θαλασσα) ανακαλυπτεις οτι εχεις πλεον ενα ΝΕΟ ΙΣΟΓΕΙΟ και το παλιο ισογειο της αδειας εχει γινει οροφος.

 

Τα ερωτηματα ειναι 2:

1) Μπορω να βασιστω ΜΟΝΟ στην διατυπωση του νομου ο οποιος δεν κανει διαχωρισμο για νομιμες ή μη υπογειες σταθμες και να βαλω ΜΕΙΩΤΙΚΟ ή πρεπει να λαβω υποψιν μου και την εγκυκλιο η οποια διευκρινιζει οτι μιλαμε για νομιμα υφισταμενες υπογειες σταθμες (οποτε παει περιπατο ο μειωτικος...)?

2) Εχω Υ.Υ. ή οχι?  (εγω ερμηνευοντας νομο+εγκυκλιους θεωρω οτι οταν δεν ξεπερνω το ανωτατο προβλεπομενο πραγματοποιηθεν υψος οικοδομης, τοτε δεν εχω Υ.Υ.)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

@nikosantonakas

 Τα ερωτηματα ειναι 2:

1) Μπορω να βασιστω ΜΟΝΟ στην διατυπωση του νομου ο οποιος δεν κανει διαχωρισμο για νομιμες ή μη υπογειες σταθμες και να βαλω ΜΕΙΩΤΙΚΟ ή πρεπει να λαβω υποψιν μου και την εγκυκλιο η οποια διευκρινιζει οτι μιλαμε για νομιμα υφισταμενες υπογειες σταθμες (οποτε παει περιπατο ο μειωτικος...)?

2) Εχω Υ.Υ. ή οχι?  

1) Ο ..... :mrgreen:

2)εγω θα βασιζομουν στο Νομο,......................αλλα η αληθεια ειναι οταν το διαβασα πρωτη φορα στο νομο ,αναρωτηθηκα 

   <<τι ειναι υπογεια σταθμη,σε σχεση με τι?,τι καθοριζει την υπογεια σταθμη>>  κ ηρθε η εγκυκλιος κ το διευκρινησε

    διοτι πχ στη περιπτωση σου κ στη αρχικη αδεια ,ενα τμημα του  <<χωμενου>> απο 3 πλευρες  ισογειου σου θα μπορουσε να χαρακτηριστει υπογεια σταθμη

 Βαζω ομως  κ το εξης ερωτημα ,σε πολλες παλιες ΟΑ κ μεχρι το 2000 δεν υπαρχουν υψομετρα...ποια ειναι τοτε Η ΝΟΜΙΜΗ υπογεια σταθμη

 3)εαν δεν ξεπερνας το   υψος βασει ΟΑ δεν εχεις ΥΥ

   Στην εγκ 4 σελ8 33β  λεει <<επισης δεν εφαρμοζεται συντελεστης υψους σε περιπτωση αυθαιρετου ΥΠΟΓΕΙΟυ>>τι εννοει αραγε?... 

 

υγ στην πισω πλευρα (οχι της θαλασσας) δεν εχεις υυ σε σχεση με την αδεια(δηλ αν το υψος πχ υπερανω του εδαφους ηταν 1μ στην ΟΑ ,παραμενει το ιδιο?ειναι τοσο μεγαλη κλιση?

 λες <<δεν ξεπερνω το ανωτατο προβλεπομενο >>,θεωρω οτι δεν πρεπει σε κανενα σημειο να  υπερβαινεις  το υψος της ΟΑ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτηματα ειναι 2:

1) Μπορω να βασιστω ΜΟΝΟ στην διατυπωση του νομου ο οποιος δεν κανει διαχωρισμο για νομιμες ή μη υπογειες σταθμες και να βαλω ΜΕΙΩΤΙΚΟ ή πρεπει να λαβω υποψιν μου και την εγκυκλιο η οποια διευκρινιζει οτι μιλαμε για νομιμα υφισταμενες υπογειες σταθμες (οποτε παει περιπατο ο μειωτικος...)?

2) Εχω Υ.Υ. ή οχι?  (εγω ερμηνευοντας νομο+εγκυκλιους θεωρω οτι οταν δεν ξεπερνω το ανωτατο προβλεπομενο πραγματοποιηθεν υψος οικοδομης, τοτε δεν εχω Υ.Υ.)

 

Η δικιά μου άποψη επί του θέματος είναι ότι χωρίς δεύτερη σκέψη θα έβαζα ΥΔ με μειωτικό, χωρίς ΥΥ 

 

Για εμένα είναι ξεκάθαρο !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ανοίγω καινούριο θέμα γιατί δεν ξέρω σε ποια κατηγορία εντάσσεται η περίπτωσή που έχω αναλάβει.

Αφορά το υπόγειο μιας πολυκατοικίας στο οποίο έχουν καταργηθεί κάποιες θέσεις στάθμευσης και έχουν γίνει αποθήκες και μία άλλη μεγάλη αποθήκη έχει ''σπάσει'' σε 3 μικρότερες προκειμένου να γίνει υπόγειο για καταστήματα που βρίσκονται στο ισόγειο, προφανώς έχουν δημιουργηθεί και εσωτερικές στρογγυλές μεταλλικές σκάλες.

Επίσης έχει μεγαλώσει συνολικά το υπόγειο σε αρκετά σημεία μέχρι τα όρια της οικοδομικής γραμμής.. 

Μου έχει ζητηθεί να τακτοποιήσω όλο το υπόγειο.. Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.