Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδερφοι.Εχω περίπτωση Α)επέκτασης εξώστη εντός προκηπίου και Β) πίσω εξώστη (δεν υπήρχε καθόλου στην Ο.Α.), ο οποίος κατασκευάστηκε εντός Δ. Η Ο.Α. είναι του 2005.Βάζοντας στο σύστημα 1 λοιπή παράβαση (κ για τον νέο εξώστη και για την επέκταση), < 20% του Δ και <20% προκηπίου, μου βγάζει πρόστιμο 500 ευρώ. Κάνω κάτι λάθος? παρακαλώ για τα φώτα σας!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδερφοι.Εχω περίπτωση Α)επέκτασης εξώστη εντός προκηπίου και Β) πίσω εξώστη (δεν υπήρχε καθόλου στην Ο.Α.), ο οποίος κατασκευάστηκε εντός Δ. Η Ο.Α. είναι του 2005.Βάζοντας στο σύστημα 1 λοιπή παράβαση (κ για τον νέο εξώστη και για την επέκταση), < 20% του Δ και <20% προκηπίου, μου βγάζει πρόστιμο 500 ευρώ. Κάνω κάτι λάθος? παρακαλώ για τα φώτα σας!!!!!!!!!!!

Θα βάλεις μια λοιπή παράβαση. Οι άλλοι συντελεστές δεν μπαίνουν αφού δεν έχεις επιφάνεια στον υπολογισμό παράβασης με αναλυτικό. Ας έφτιαχναν σωστά το σύστημα το ΤΕΕ να μπορούσαν να μπουν και τέτοιοι συντελεστές.Το πεντακοσάρικο μια χαρά είναι γιατί σε ανησυχεί? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση εξώστη όπου ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει ένα κομμάτι αριστερά και ένα δεξιά, αφήνοντας μόνο ένα μικρό κομμάτι του εξώστη στη μέση. Το αριστερά και το δεξιά σκεπάσθηκαν με κεραμίδια, τα οποία πάνε ευθεία κατά μήκος όλου του εξώστη σκεπάζοντας και το μικρό κομμάτι στη μέση. Οπότε εξαιτίας των κλεισμένων τμημάτων αριστερά και δεξιά, στη μέση προέκυψε ...ημιϋπαίθριος (φαινόμενο ντόμινο θα έλεγα). Θα υπολογίσω το πρόστιμο μόνο με ΥΔΚΧ για τα κλεισμένα τμήματα ή πρέπει να προσθέσω και μία λοιπή παράβαση για τον ΗΧ που προέκυψε στη μέση?

Link to comment
Share on other sites

Nα υποθέσω 2 μονόριχτες προεξέχουσες κεραμοσκεπές, συγκλίνουσες στο ανώτατο ύψος, σκεπάζουν το κεντρικό τμήμα του εξώστη. Προσωπικά δεν θα το εξέταζα. Μόνο τους κλειστούς χώρους θα έβαζα για υπολογισμό προστίμου,διότι μαζί με τους χώρους θα είχα ρυθμίσει και τις σκεπές τους. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, παρά το "ακατάλληλο" της βραδιάς (τσικνοπέμπτη γαρ)! Και εμένα αυτό που λες μου φαίνεται το πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλά για εκείνο το μικρό "κομμάτι" στεγάστρου πρέπει να μπει και μια λοιπή παράβαση με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

"Σωστά, αλλά ...λάθος" δηλαδή ΙΑΣΟΝΑ, κατά τη γνώμη σου! :smile:

Για τους κλεισμένους εξώστες θα χρειαστώ συναίνεση? Είναι πάνω από τον κοινόχρηστο ακάλυπτο της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Όχι (για συναίνεση).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.