Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Σε Οικοδομική άδεια καταστήματος του 1972 εμβαδού 60τμ, με πατάρι ύψους 2.50μ και εμβαδού 12τμ, έχει γίνει το εξής:

 

Επέκταση του παταριού κατά 38τμ, σύνολο 50τμ πατάρι. Η σκάλα έχει παραμένει ως είχε.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Επειδή ο ιδιοκτήτης θέλει να χρησιμοποιήσει το πατάρι ως Χώρο ΚΧ (κατ΄ αρχήν γίνεται? γίνεται δηλ, το πατάρι να το "βαφτίσουμε" ΚΧ?)

α) δηλώνω την υπέρβαση των 38τμ σαν ΥΔΚΧ (και έτσι έχω την ΚΧ που ζητάει ο ιδιοκτήτης, αν γίνεται, λόγω μετέπειτα αδειοδότησεις του καταστήματος που απαιτεί ΚΧ)

β) ή ΥΔΒΧ με μειωτικό συντελεστη (έχω την ΚΧ όμως? αν γίνεται και πάλι)

γ) Τα 12τμ της ΟΑς, αν ακολουθήσω το α) τα δηλώνω αλλαγή χρήσης (?), διαφορετικά αν πάω με το β) δεν τα συμπεριλαμβάνω

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάπου την ξαναείδα αυτή την ερώτηση!

αλλά εν ..

Σήμερα χρησιμοποιείται ως πατάρι καταστήματος και θέλει να το μετατρέψει σε γκαρσονιέρα ή να το διατηρήσει και πάλι ως πατάρι καταστήματος? 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σε Οικοδομική άδεια καταστήματος του 1972 εμβαδού 60τμ, με πατάρι ύψους 2.50μ και εμβαδού 12τμ, έχει γίνει το εξής:

 

Επέκταση του παταριού κατά 38τμ, σύνολο 50τμ πατάρι. Η σκάλα έχει παραμένει ως είχε.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Επειδή ο ιδιοκτήτης θέλει να χρησιμοποιήσει το πατάρι ως Χώρο ΚΧ (κατ΄ αρχήν γίνεται? γίνεται δηλ, το πατάρι να το "βαφτίσουμε" ΚΧ?)

α) δηλώνω την υπέρβαση των 38τμ σαν ΥΔΚΧ (και έτσι έχω την ΚΧ που ζητάει ο ιδιοκτήτης, αν γίνεται, λόγω μετέπειτα αδειοδότησεις του καταστήματος που απαιτεί ΚΧ)

β) ή ΥΔΒΧ με μειωτικό συντελεστη (έχω την ΚΧ όμως? αν γίνεται και πάλι)

γ) Τα 12τμ της ΟΑς, αν ακολουθήσω το α) τα δηλώνω αλλαγή χρήσης (?), διαφορετικά αν πάω με το β) δεν τα συμπεριλαμβάνω

 

Ευχαριστώ πολύ

Προσωπικά θα δήλωνα τα 38 τμ ως ΥΔ χώρου μειωτικού συντελεστή, δε νομίζω να χρειάζεται κάτι άλλο όσον αφορά το ν.4178/13.

 

Για τον χώρο κύριας χρήσης, υπάρχει ένα θέμα με το ύψος, αν θυμάμαι καλά ο ΝΟΚ θέλει 2,60 μ. το οποίο από ότι λες δεν το έχεις.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Την έκανα σε άλλο thread αλλά δεν απάντισε κάποιος.

 

Σήμερα χρησιμοποιείται ως πατάρι. Σαν ΚΧ όμως. Και έτσι θέλει να παραμείνει, ΚΧ. Διαφορετικά δεν του βγαίνουν τα παιτούμενα τμ.

Link to comment
Share on other sites

akis73 αυτό είναι το θέμα. Το ύψος (που δεν έχω). Από την άλλη σκέφτομαι όμως, ότι οταν υπερβαίνεις/παραβαίνεις τις διατάξεις/νόμους (για κάλυψη, δόμηση, ύψος κτλ), και ο 4178 σε "νομιμοποιεί", τότε πιστεύω και το ύψος (που δεν έχω) θα μπορει να "τακτοποιηθεί".

Αν δεν μπορεί να χρησημοποιείθει ως ΚΧ, δεν υπάρχει λόγος να τακτοποιήσει (ο συγκεκριμένος).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι αν το θεμα κολλησει θα ειναι λογω υψους και οχι λογω αυθαιρετων μετρων αφου αυτα θα τα τακτοποιησεις με το ν.4178.

 

Εδω Θεσ/νικη εχει ενα σωρο καταστηματα υγειονομικου με χαμηλα παταρια στα οποια καθεται κοσμος...μη με ρωτας πως το καναν (βαλε τη φαντασια σου να...δουλεψει). Μου εχει τυχει και περιπτωση γνωστου ομως που τον "κοψανε" λογω υψους.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι

1. το 2.40 του ΓΟΚ 85 έδωσε τη δυνατότητα Κ/Χ σε όλα τα υφιστάμενα κτίρια

(όπως το δικό σου) και δεν είναι απαραίτητο το 2.65 του ΝΟΚ

(και αυτό το στηρίζω στο κτιριοδομικό - που δεν άλλαξε στο άρθρο 8-άσχετα αν με το ΝΟΚ -μεταβατικές κλπ -καταργείται κάθε ..αντίθετη διάταξη-αλλά ρε παίδες γίνεται κτίσματα με το ΓΟΚ 85 να μήν μπορούν να λειτουργήσουν με 2.4 ΝΟΜΙΜΟ ύψος-επομένως σύντομα θα εκδοθεί κάτι αντίστοιχο με αυτό του Κ.Κ:

1.2. Τα παραπάνω επιτρεπόμενα ελάχιστα ελεύθερα ύψη των χώρων των κτιρίων μειώνονται σε 2,20 Μ, 2,00 Μ και 1,90 Μ αντίστοιχα εφόσον έχουν διαμορφωθεί πριν από τις 30.9.55 (Ημέρα δημοσίευσης του από 9.8.1955 δ/τος «περί Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού» του Κράτους).) 

 

2. Ο 4178 και οι εγκ

α.δεν συνδέουν το ύψος με τον τρόπο ένταξης στο σύστημα (ως Κ/Χ ή ως Β/Χ) 

β. τα πατάρια δηλώνονται γενικά ως Β/Χ (άσχετα με την χρήση που αυθαίρετα έχουν)

γ. δεν το απαγορεύουν ακόμη  και να δηλώσεις  και ένα κτίσμα που εξαιρείται  πόσο μάλλον το να το δηλώσεις ως Κ/Χ αντί Β/Χ

δ.ότι η δήλωση του χώρου με οποιαδήποτε δεν σε απαλλάσσει από τήρηση άλλων προϋποθέσεων  (ΕοΤ κλπ)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα.. Ειδικά με το 2.α.

Το θέμα είναι ότι αν πας στην αδειοδοτούσα αρχή τακτοποίηση με χώρο ΒΧ, είναι εμφανές ότι θα το "κόψει".

Συνεπώς, για το πατάρι πρέπει να εκδοθεί Βεβαίωση χώρου ΚΧ.. και αυτό επί της ουσίας είναι η ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση Κ/Χ  δίνεται σε κάθε περίπτωση από τον μηχανικό (άρθρο 25 4178)

Προσωπικά με 2.50μ ύψος θα την έδινα άνετα!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον ΚΑΝΑ, το 2,65 μ ισχύει για κτίρια που κατασκευάστηκαν μετά την έναρξη του ΝΟΚ, άρα σε καλύπτει το 2,50 μ.

 

Για την τακτοποίηση με ν.4178 όλα ως ΥΔ χώρου μειωτικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.