Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Έχουμε την παρακάτω περίπτωση, σκαρίφημα της οποία επισυνάπτεται. 

 

Έχω διαμέρισμα πρώτου ορόφου σε πολυκατοικία πριν το 75'. 

 

Το διαμέρισμα μου δεν έχει πρόβολο για μπαλκόνι αλλά κάνει εσοχή. (μπλε χρώμα)

Σκεφτείτε ότι η πολυκατοικία είναι σαν ένα κουτί που για μπαλκόνια αντί για προβόλους έχει εσοχές.

 

Όπως μπορείτε να δείτε στο σκαρίφημα ο ιδιοκτήτης μου έχει κατασκευάσει εξώστη (κόκκινο χρώμα) ο οποίος προεκτείνεται στον ακάλυπτο κοινόχρηστο χώρο. 

 

Υπάρχει όμως η ιδιαιτερότητα ότι ιδιοκτήτης του ισογείου έχει χτίσει κάτω από το μπαλκόνι μου και το έχει κάνει προέκταση του διαμερίσματος του. 

 

Ο τρόπος που έχει κατασκευαστεί αυτή η διπλή παρανομία δεν έχει διακριβωθεί. Πιθανότατα δεν έχει γίνει πρόβολος και μετά χτίσιμο του κάτω. Το πιο πιθανό είναι ότι είχαν συμφωνήσει οι 2 ιδιοκτήτες και έφτιαξαν όλη την κατασκευή μαζί. (παράνομος εξώστης του Α οροφου και προέκταση των ορίων του διαμερίσματος του ισογείου)

 

Η δημιουργία του εξώστη μου έγινε περίπου το 2008. 

 

Άρα προκύπτουν τα παρακάτω ερωτήματα: 

 

1. Μπαίνει στο ν. 4178 η παραπάνω αυθαιρεσία. 

2. Αν μπαίνει σε ποια κατηγορία μπάινει αυτή η μορφή εξώστη. 

 

'Εχουμε κάποια επιπλέον θέματα δυστυχώς. Ο ιδιοκτήτης ισογείου δεν θέλει να ρυθμίσει το δικό του χτίσιμο. 

 

3. Μπορώ να ρυθμίσω τον εξώστη που έχει δημιουργηθεί για την ιδιοκτησία το Α ορόφου και να μην ασχοληθώ με το χτίσιμο στο ισόγειο?

4. Χρειάζομαι συναίνεση του ιδιοκτήτη του ισογείου για να προχωρήσω μόνο στην δική μου ρύθμιση?

5. Χρειάζομαι συναίνεση άλλων ιδιοκτητών?

 

Θεωρώ πως δεν τροποποιείται η σύσταση Ο.Ι. λόγω της πεοέκτασης του εξώστη μου. Σωστά? 

 

Αυτά, τα εύκολα!   :)

post-57852-0-42954700-1442407310_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανονικά αν ρύθμιζε ο ιδιοκτήτης του ισογείου το χώρο θα είχε περιλάβει και την οροφή δηλαδή τη δική σου προέκταση. Από τα παράδοξα της συνιδιοκτησίας αυτά. Πρακτικά δε νομίζω να έγινε προέκταση εξώστη μετά την κατασκευή της πολυκατοικίας. Το πιθανότερο είναι η όλη κατασκευή να έγινε με φέρουσα τοιχοποιία ή με κολώνες από το ισόγειο και να σκυροδετήθηκε πλάκα σε συνέχεια του εξώστη του πελάτη σου. 

Αν είναι έτσι η δική του παρανομία, όσο και αν ακούγεται αστείο είναι τα περιμετρικά κάγκελα που έχει βάλει για τη χρήση της αυθαίρετης ανοιχτής βεράντας που προέκυψε από την κατασκευή του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες πρέπει να έχει γίνει η κατασκευή, Παύλο. 

 

Και όντως αν επιστρέψουν τα καγκελάκια στην προηγούμενη τους θέση ίσως δεν θεωρηθεί παρανομία του πελάτη μου. 

 

Το ζήτημα όμως είναι ότι θέλει να το ρυθμίσω ώστε στη συνέχεια να τοποθετήσει πέργκολα! :S

 

Οπότε πρέπει να βρω μια λύση στις παραπάνω απορίες μου. 

Link to comment
Share on other sites

"δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα" :mrgreen:

Ο ένας έφτιαξε αυθαίρετο κλειστό χώρο στον ακάλυπτο και ο δικός σου κάνει χρήση της οροφής του. Η δόκιμη λύση είναι ρύθμιση του κλειστού χώρου αφού ληφθεί η απαραίτητη συναίνεση και με την μεταξύ τους συμφωνία για συμμετοχή στο κόστος, όταν χρειαστεί βεβαίωση νομιμότητας ο πελάτης σου να κάνει χρήση του κωδικού της δήλωσης του από κάτω για τη χρήση της οροφής ως βεράντα.

ΕΕΜΚ για πέργκολα πάνω σε αυθαίρετο χώρο δεν μπορεί να πάρει. 

Προσωπικά δεν θα συνέχιζα μια τέτοια υπόθεση αν δεν ρύθμιζε ο κάτω. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπως δύσκολο για να συνεχιστεί η υπόθεση καθώς ο από κάτω δεν το συζητάει καν στο να δώσει μια απλή συγκατάθεση για να νομιμοποιηθεί όχι να επιμεριστεί και κόστος. 

 

Αν ρυθμιζόταν όμως θα μπορούσε να βγάλει ΕΕΜΚ για την πέργκολα. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

ναι διότι επιτρέπεται η ΕΕΜΚ για κατασκευή πέργκολας με υπαγωγή και πληρωμή του 30% του προστίμου. Βασική προυπόθεση , η πέργκολα εντός ιδεατού στερεού. Δες την αντίστοιχη αποφαση περί ΕΕΜΚ του 2013 για να μη γράφουμε εδώ κάτι που είναι εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Θα το καταλάβεις

αν φαντασθείς  ακόμη πιο πολύ λοξό το ήδη λοξό δεξιό σου όριο!

 

Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω συνάδελφε για τη συμβουλή ή οποία είναι απολύτως σωστή.

Να φανταστείς ούτε στην πολεοδομία το είχαν προσέξει !!! Η εμπειρία όμως του παλιού είναι πολύ σημαντική !

Επανέρχομαι με καινούρια ερώτηση

EDAFOS.jpg

 

θα μπορούσε να κατασκευαστεί η σκάλα που οδηγεί στον ακάλυπτο ή με δεσμεύει κάποιος ύψος ? Ή θεωρείται διαμόρφωση οπότε θα έπρεπε να βρίσκεται μέσα στο 1.5μ του μπαζώματος ?

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα συνάδερφοι. Ερώτηση: Σε διαμέρισμα πραγματοποιήθηκε επέκταση -υπέρβαση δόμησης προς την πλευρά του εξώστη. Κατ' επέκταση ο εξώστης πραγματοποιήθηκε διαφορετική θέση απο την Ο.Α. (πιο έξω από το περίγραμμα του σύμφωνα με την Ο.Α. Επίσης πραγματοποιήθηκε και επέκταση αυτού και με αλλαγή του σχήματος ( γιατι....όλα τα "σπασίματα" ...εγιναν ευθεία).

Το πρόβλημα έχει ως εξής.Η ρύθμιση αυτή έγινε πριν καιρό και τωρα καταθέτω τα στοιχεία στο σύστημα. Ξαναπιάνοντας την υπόθεση είδα ότι ρύθμισα κανονικα την Υ.Δ. και σε ότι αφορά το μπαλκόνι, μόνο την επέκταση του. Δηλαδή σα να λέμε ότι μετέφερα τα "νομιμα" μ2 του εξώστη στη νέα του θέση και με το σχήμα που είχε και μέτρισα ως αυθαιρεσία μόνο ότι υπολειπόταν.....ποσο χάλια τα έκανα???έπρεπε να υπολογίσω ως αυθαίρετο όλο τον ε΄ξωστη???Παρακαλώ τα φώτα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι επιπλέον επιφάνειες εξώστη θα υπολογιστούν με αναλυτικό. Μια λοιπή παράβαση θα βγει λόγω του ότι ο προυπολογισμός βγαίνει πολύ χαμηλός (

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.  το αυθαίρετο τμημα του εξώστη βρίσκεται εντός προκηπίου, άρα όχι δεν είναι εκτός Ρ.Γ.Για τα επιπλέον τμήματα έχω ήδη υπολογίσει 1 λοιπή παράβαση.το ερώτημα είναι αν θα πρέπει να υπολογίσω και όλο τον εξώστη ως αυθαιρεσία λόγω του ότι ο θεωρητικά "νόμιμος", έχει αλλάξει θέση λόγω μεγαλώματος του διαμερίσματος.Σωστά ή εχω αρχίσει να τα χάνω??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.