Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Καλησπέρα κ από  μένα!
Έχω αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση η οποία φτάνει μέχρι το πλαϊνό όριο του οικοπέδου. (δηλαδή αρχικά είχε απόσταση 4μ και η προσθήκη κάλυψε όλο το κενό μέχρι το όριο του οικοπέδου πχ 4χ3).

Το ότι κολλάω στο όριο δε σημαίνει ο,τι δεν υπάρχει Δ?Ή το θεωρώ υπέρβαση 100% του Δ,δηλαδή >20%?

Ή μήπως η υπέρβαση έχει νόημα όταν παραβιάζω μόνο 1 κομμάτι της?

Σήμερα πήγα στην πολεοδομία της πόλης μου και ένας υπάλληλος (υψηλό στέλεχος) μου είπε ότι δεν υπάρχει παραβίαση Δ από τη στιγμή που μετά την αυθαίρετη προσθήκη δεν υφίσταται Δ.

Link to comment
Share on other sites

Το 3% τι είναι ? Εμβαδόν ? Διάσταση ? Πάει Κ3 δηλαδή ? 

 

Αν δεν είσαι Κ3 μάλλον με εμβαδόν πας, κάθε Ο.Ι. εντός Δ με ξεχωριστό Φ.Κ. σε μία δήλωση όλα. Έχεις Υ.Δ. - Υ.Κ. και Υ.Πλ.Απ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε, αν υπάρχουν μειώσεις για παραβάσεις πλαγίων αποστάσεων σε αδιαμόρφωτη διώροφη κατοικία, (ισόγειο σκελετός, α' όροφος τούβλα).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι αν είναι με ΟΑ 

 

Δεν σε ενδιαφέρει αν είναι χωρίς ΟΑ

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε, αν υπάρχουν μειώσεις για παραβάσεις πλαγίων αποστάσεων σε αδιαμόρφωτη διώροφη κατοικία, (ισόγειο σκελετός, α' όροφος τούβλα).

Ευχαριστώ!

Δεν προκύπτει από το νόμο κάποια μείωση. 

Μόνο αν πχ το ισόγειο είναι πυλωτή και θα παραμείνει έτσι,  μπορεί να υπολογιστεί με αναλυτικό σύμφωνα με την εγκ. 4 και ως εκ τούτου να απαλλαγεί από λοιπούς συντελεστές προσαύξησης. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μία επιβεβαίωση θα ήθελα......................

Σε περίπτωση που έχω, κατόπιν αυτοψίας, είναι οριζόντια σύσταση (διαμέρισμα τελευταίου ορόφου), βρήκα ότι όλη η πολυκατοικία (γωνιακή) παριαβιάζει το προκήπιο κατά 0.30μ (αντί 3 μ που ήταν στην άδεια τώρα είναι 2.70μ)............Το διαμέρισμά μου από την μία πλευρά είναι εν εσοχή...........Στο εμβαδόν του διαμερίσματος δεν έχω αλλάγη......Ο τρόπος που θα πρεπει να τακτοποιήσω τις παραβάσεις είναι ο εξής.

1. Στην μία όψη (αυτή της εσοχής) δεν βάζω καμία παράβαση

2. Στην άλλη όψη βάζω ΥΔ, ΥΚ, (εμβαδού όσο μπαίνει στο προκήπιο), παραβίαση προκηπίου απόστασης 0.30μ και οι συντελεστές συγκρίνονται πάντα με αυτούς που αντιστοιχούν στα χιλιοστά της ιδιοκτησίας μου, σωστα΄?

 

3.Επίσης έχω και διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση που αυτή απ`ότι έχω καταλάβει δεν αποτελεί αυθαιρεσία, σωστό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε πολυκατοικια με αδεια του 1969,

υπαρχει αποθηκη 17μ2 που κολλαει στο πισω και πλαινο οριο του ακαλυπτου της πολυκατοικιας.

πρεπει να λαβουμε υποψιν την υπερβαση ή οχι των πλάγιων αποστασεων?

Αποτελει παραβαση κατηγοριας 2

Ευχαριστω.

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

τμημα που παραβιαζει την ΟΓ κ καταλαμβανει  ρυμοτομουμενο τμημα (μη αποζημιωμενο) του οικοπεδου,μπαινει συντελεστης υπερβασης πρασιας??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.