Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Οχι δε συμφωνεί, έχει υπέρβαση δόμησης, εχει κ μια αυθαίρετη σκάλα που την πάω με αναλυτικό κ δεν είναι κατοικία, είναι αποθήκη. Κ στο οικόπεδο υπάρχει και άλλη αυθαίρετη κατοικία πριν το 75, με μεταγενέστερα στέγαστρα κτλ. Εχει πολλά δηλαδή.Να φανταστείς καταλήγει κατ. 5....

Edited by sdimog
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα. ΧΨΑ

Για το Δ δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δεν το θυμάμαι απ' έξω.

Εμείς εδώ δεν έχουμε τέτοιους οικισμούς και δεν τα χρησιμοποιώ αυτά τα δεδομένα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι, εχω μια περιπτωση:

σε εκτος σχεδιου, με αδεια του 1992, εχει κτιστεί κτήριο χωρις παρανομια , σε γημεδο οπως ειχε υποδειχθει απο τον ιδιοκτητη, και με τοπογραφικο που περιλαμβανεται στην αδεια. εχει αφησει κανονικα και σωστα τις τις πλαγιες αποστασεις. Καποια στιγμή , με το διπλανό του και ξαδελφο του , τροποποιησαν το ενα οριο του οικοπεδου, με αποτελεσμα πλεον το ενα πλαινο οριο να περναει στο 1 μ από το κτηριο.  Σκεφτομαι να το παω με παραβιαση πλαγιων αποστασεων .σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος συνάδερφος τι ίσχυε για την ελάχιστη απόσταση από τα όρια για εκτός σχεδίου δόμηση το 1972?

η άδεια που έχω εμπρός μου, νομίζω έχει εκδοθεί με βάση το ΒΔ του 1955 από τη χωροφυλακή. αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό .

Σήμερα ισχύει το min 15m από τα όρια του οικοπέδου. 

τότε τι  προβλέπονταν ? 

Edited by ch_mp13
Link to comment
Share on other sites

σε εντός σχεδίου οικόπεδο με δύο (2) κτίρια, προβλεπόμενα από την άδεια σε απόσταση μεταξύ τους 4 μ,

στην πραγματικότητα η απόσταση είναι 3 μ.

Την κάτσαμε τη βάρκα;

Πρέπει να βάλω όλες τις στάθμες με υπέρβαση Δ και υπέρβαση δόμησης όσο η λωρίδα;

Πείτε μου ότι υπάρχει "κόλπο" που δεν το ξέρω

(για διάφορους λόγους, μη τεχνικούς, δεν παίζει νομιμοποίηση κλπ κλπ διαδικασίες. Πάμε ντουγρού για ρύθμιση)

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση των 4 μ. αποτελούσε την υποχρεωτική απόσταση μεταξύ των δυο κτιρίων ή είχαν αφήσει παραπάνω από την υποχρεωτική απόσταση?

Στη δεύτερη περίπτωση, η εσφαλμένη θέση ανέγερσης δεν προκαλεί παραβίαση διατάξεων οπότε έχεις κατηγορία 3.

Στη πρώτη περίπτωση έχεις Υ.Κ λόγω του ότι το κτίριο (ενδεχομένως και τα δυο μαζί αν έχουν ανεγερθεί σε λάθος θέση) κατά την λανθασμένη θέση ανέγερσης του παραβιάζει πολεοδομική διάταξη (την ελάχιστη απόσταση μεταξύ των κτιρίων). Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει παραβίαση Δ, αφού αυτή αφορά τις αποστάσεις από τα όρια του οικοπέδου.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Άρα το "εσωτερικό" Δ μου λες δεν παίρνει συντελεστή Δ αλλά κάλυψης; Άρα το βάζω μόνο μία φορά, έστω του υπογείου;

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. 

(προφανώς είμαι στην περίπτωση που το 4 ήταν υποχρεωτική, και γι' αυτό το είπα και Δ. Το άλλο κτίριο είναι ΟΚ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν σχετίζεται με την παραβίαση της Δ, η οποία αναφέρεται ρητά ότι αφορά στην πλάγια απόσταση από τα όρια του οικοπέδου (περίπτωση 8 τροποποιημένου παραρτήματος).

Υπέρβαση κάλυψης θα λάβει μόνο η εδαφική λωρίδα η οποία έχει εισχωρήσει στην υποχρεωτική απόσταση των δυο κτιρίων, εκτός και αν το νέο περίγραμμα κάλυψης εξέχει και σε άλλες θέσεις και επιφάνειες, οπότε ελέγχεται και σε αυτές για συνδυασμό παράβασης (Υ.Κ με παραβίαση Δ από τα όρια του οικοπέδου).

Η αναφορά της εγκ. 4 για την υπέρβαση κάλυψης γίνεται στη σελίδα 8:

β)  Στις  περιπτώσεις  αυθαιρέτων  κατασκευών  εντός  του  περιγράµµατος  νοµίµως 
υφισταµένου  κτιρίου  δεν  εφαρµόζεται  συντελεστής  κάλυψης  (π.χ.  προσθήκη  ορόφου  ή 
υπογείου που δεν εξέχει του νοµίµου περιγράµµατος).  
Εφόσον όμως το ένα κτίριο, ανεγέρθηκε σε λανθασμένη θέση, εκτός εγκεκριμένου-επί εδάφους-νομίμου περιγράμματος κάλυψης και παραβιάζει την ελάχιστη απόσταση των δυο κτιρίων, δεν συνεχίζει να υπάρχει νόμιμο περίγραμμα στη θέση μετακίνησης.
Άρα, σύμφωνα με την ερμηνεία της εγκυκλίου 4 προκύπτει ότι στη περίπτωση αυτή θα πρέπει να χρεωθεί η Υ.Κ καθ ύψος,
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι λοιπόν στη λύση του προβλήματος

 

δέχεται το σύστημα φ/κ με υπέρβαση κάλυψης χωρίς υπέρβαση δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Το θεώρησα αυτονόητο λόγω της εμπειρίας που έχεις στα αυθαίρετα ότι το γνωρίζεις. :mrgreen:

Γιατί φωνάζουμε ότι η πλατφόρμα των αυθαιρέτων είναι για τα μπάζα....(υπάρχουν στοιχεία που θα έπρεπε να είχαν διορθωθεί με το καλημέρα, όπως μειωτικός συντελεστής λόγω παλαιότητας σε λοιπές παραβάσεις, χρέωση Δ χωρίς Υ.Δ και η δική σου περίπτωση επίσης. Ενδεχομένως και άλλα που ξεχνάω αυτή τη στιγμή).

Κατά τα άλλα μας "μοστράρισαν" και στις δυο εφαρμογές (αμοιβές και ν. 4178) τον πίνακα με τις οφειλόμενες εισφορές των μελών.

Για να αλλάξουν την εφαρμογή και να βγάζει τον πίνακα, μια χαρά τα κατάφεραν και αμέσως, για όλα τα υπόλοιπα που κοστίζουν αδίκως στους πολίτες σιγή ιχθύος.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.