Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Αν το κτίριο δεν έχει άλλες αυθαιρεσίες, και αν η κατάτμηση είναι νόμιμη, και αφού ο σημερινός επιτρεπτός συντελεστής δεν προκαλεί έμμεση υπέρβαση,  

από που προκύπτει η ανάγκη δήλωσης; Μήπως κάτι χάνω;

 

...Το Δ!

Link to comment
Share on other sites

το Δ, δηλαδή το τοπογραφικό στην πραγματικότητα.

Μου φαίνεται τρελό να μπει ΧΑ και όλο αυθαίρετο ένα κτίριο με άδεια που τηρεί το περίγραμμα και δεν έχει έμμεση υπέρβαση από την κατάτμηση.

Δεν μου έχει τύχει, οπότε δεν μπορώ να σου πω λεπτομέρειες. Τυπικά είναι ΧΑ (λόγω τοπογραφικού)

Μήπως το εδάφιο διευκρινίζει για μη επιτρεπτή κατάτμηση ή κάτι τέτοιο; Μήπως σου αφήνει περιθώριο να μπει με άδεια; 

Link to comment
Share on other sites

Παράρτημα Α, 1β (για την περίπτωση χωρίς άδεια, στο τέλος λέει):

"Θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια αποκλειστικά για τις αυθαίρετες κατασκευές που εκτελέστηκαν καθ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης, του ύψους και της θέσης των προβλεπόμενων να κατασκευαστουν στην οικοδομική άδεια

 

Με βάση τα παραπάνω συμπεραίνω ότι μόνο η επιφάνεια που παραβιάζει το Δ θα δηλωθεί σαν υπέρβαση δόμησης, όχι όλο το κτίριο. 

Link to comment
Share on other sites

Παράρτημα Α, 1β (για την περίπτωση χωρίς άδεια, στο τέλος λέει):

"Θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια αποκλειστικά για τις αυθαίρετες κατασκευές που εκτελέστηκαν καθ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης, του ύψους και της θέσης των προβλεπόμενων να κατασκευαστουν στην οικοδομική άδεια

 

Με βάση τα παραπάνω συμπεραίνω ότι μόνο η επιφάνεια που παραβιάζει το Δ θα δηλωθεί σαν υπέρβαση δόμησης, όχι όλο το κτίριο. 

εγώ θα συμπέρανα ότι δεν έχεις παράβαση, αφού δεν έχεις αυθαίρετη κατασκευή καθ υπέρβαση της δόμησης της κάλυψης και του ύψους,

αλλά ούτε και της θέσης! Είναι το κτίριο στη θέση του; Αν ναι > νόμιμο. Το θέμα του τοπογραφικού όμως δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεται.

Νομίζω όμως ότι υπάρχει διαδικασία νομιμοποίησης

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι στην θέση του, αλλά αυτή η θέση πλέον έχει πρόβλημα. Πάντως η νομιμοποίηση δεν παίζει, διότι έχουν γίνει και κάποιες κάθετες με αποτέλεσμα να πρέπει να συναινέσουν κι άλλοι. 

 

Μου φαίνεται θα κάνω αυτό που περιέγραψα παραπάνω.

Δλδ παράβολο, θα δείξω στο ΔΚ το Δ και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως θα εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης της αυθαίρετης προσθήκης αφού παραβιάζει την υποχρεωτική πλάγια απόσταση?

Εκτός και αν κατά τον αποδεδειγμένο χρόνο κατασκευής της ήταν άλλες οι διατάξεις και η Δ ήταν μικρότερη ώστε να μην την παραβίαζε.

Μάλλον η τακτοποίηση φαντάζει μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Σε στέγαστρο για στάθμευση αυτοκινήτου, με κοινοτική άδεια, έχω παραβίαση Δ, πως τι δηλώνω; σαν βοηθητικό χώρο ή σαν κύριο;

Link to comment
Share on other sites

To στέγαστρο γενικά δηλώνεται με αναλυτικό προυπολογισμό. Παρότι παραβιάζει την Δ, συστημικά δεν μπορεί να καταχωρηθεί ένας τέτοιος συνδυασμός παράβασης. Οπότε το αγνοείς και δηλώνεις μόνο το αυθαίρετο στέγαστρο.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.