Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Σε κτίριο εντός οικισμού έπρεπε σύμφωνα με την οικοδομική άδεια να αφεθεί σεισμικός αρμός 5εκ. στο πίσω όριο του. Κατά την κατασκευή αφέθηκε απόσταση 25εκ. από το όριο του οικοπέδου. Πως αντιμετωπίζεται η αυθαιρεσία; Γνώμη μου είναι ότι μαζί με κάποιες άλλες που αφορούν στη μη σωστή εφαρμογή της εγκεκριμένης μελέτης, πρέπει να δηλωθεί και η "απομάκρυνση" του κτιρίου από το όριο.

 

Ποιά είναι η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

Παραβίαση Δ, λόγω εσφαλμένης τοποθέτησης κτιρίου σε απόσταση από το όριο του οικοπέδου. Από την αποτύπωση του νέου τοπογραφικού τα όρια του οικοπέδου ταυτίζονται με αυτά του εγκεκριμένου τοπογραφικού της άδειας;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παραβίαση Δ, λόγω εσφαλμένης τοποθέτησης κτιρίου σε απόσταση από το όριο του οικοπέδου. Από την αποτύπωση του νέου τοπογραφικού τα όρια του οικοπέδου ταυτίζονται με αυτά του εγκεκριμένου τοπογραφικού της άδειας;

Ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα με το οικόπεδο.

 

Ανέβασα την παραπάνω ερώτηση διότι ένας συνταξιούχος πια συνάδελφος επιμένει ότι αυτά τα 25 εκατοστά πρέπει να υπολογίσω ως Υ.Δ. Εντελώς παράλογο μου φάνηκε, εμένα αλλά είπα μήπως και μια στο εκατομύριο έχει δίκιο (?).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περπτωση όπου σε Ο.Α πρό ενταξης περιοχής στο σχεδιο πόλεως όπου ίσχυε Δ 2,50μ κατασκευάστηκε

κατοικία τμήμα της οποίας κατασκευάστηκε εντός Δ με αποτέλεσμα σήμερα να βρίσκεται σε απόσταση 2.10μ αντί για τα 2,50=Δ βάσει αδείας.

Επίσης σε αλλο σημείο της κατοικίας οπου προβλέπονταν η κατασκευη σε επαφή με το γειτονικό, έγινε μετατόπιση κατα 1.00μ.

Πλεόν η κατοικία βρίσκεται εντός σχεδίου πόλεως και ισχύει Δ=4,00Μ.

Για την αντιμετώπιση των στγκεκριμένων παραβάσεων, δεδομένου οτι πρέπει να χρεωθεί παράβιαση πλαγιων αποστάσεων, με βάση την εγκ4,

θα πρέπει να συγκρίνω με τα 4μ?? δλδ στην μία να χρεώσω 1,90μ εντός Δ (ασχετα αν βάσει Ο.Α είναι 0,40μ) και στην δευτερη 3,00μ??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@gtkarch πώς το χειρίστηκες τελικά; Εκτός από παραβίαση πλάγιας απόστασης, χρέωσες δόμηση (Δ-0,25)*πλάτος*όροφοι και (Δ-0,25)*πλάτος κάλυψη;

 

@laxanos αν έχουν αλλάξει οι όροι δόμησης τότε συγκρίνεις με τους καινούργιους δηλ. 4μ (νομίζω)

 

@ilias γνώμη μου ότι κανονικά το δηλώνεις σε κάθε περίπτωση και ας είναι μόλις 5εκ η διαφορά.

[π.χ. αν Δ άδειας = 4,00μ και μετρημένο 3,95μ, προσωπικά, αν είχα κι άλλες αυθαιρεσίες, θα το δήλωνα, αν είχα μόνο αυτό μάλλον θα έδινα βεβαίωση να τελειώνω]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

η παραβίαση Δ / δ / πλαγίων αποστάσεων, αναγκαστικά δηλώνεται ως υπέρβαση δόμησης, καλώς ή κακώς.

το "χωρίς υπέρβαση" αφορά μόνο τις περιπτώσεις υπέρβασης ύψους αποκλειστικά

Link to comment
Share on other sites

η παραβίαση Δ / δ / πλαγίων αποστάσεων, αναγκαστικά δηλώνεται ως υπέρβαση δόμησης, καλώς ή κακώς.

το "χωρίς υπέρβαση" αφορά μόνο τις περιπτώσεις υπέρβασης ύψους αποκλειστικά

 

 

Καμία αντίρρηση, αλλά την υπέρβαση δόμησης την χρεώνεις μια φορά στο ισόγειο ή επί τον αριθμό των ορόφων; Χρεώνεις και κάλυψη;

 

Επιπλέον, στην περίπτωση του gtkarch, του προτάθηκε να χρεώσει τα 25εκ, ενώ θα έπρεπε να χρεώσει τα 3,75μ (αν το Δ του είναι 4μ, π.χ.). Ποια είναι η σωστή επιφάνεια δόμησης που πρέπει να χρεωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.