Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Απλά να τονίσω ότι το συγκεκριμένο εδάφιο δεν αναφέρεται στον προσδιορισμό της κατηγορίας αλλά στον προσδιορισμό του ποσοστού υπέρβασης!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπολογισμός κατηγορίας:

i) Στην περίπτωση οικοπέδου/γηπέδου της περίπτωσης 1α του
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ του ν. 4178/13 (µε οικοδοµική άδεια), προκειµένου να ελεγχθεί η τήρηση
των προϋποθέσεων της Κατηγορίας 4 συνυπολογίζονται στην επιφάνεια των υπολοίπων
αυθαιρέτων κατασκευών
και η επιφάνεια αυτών οι οποίες έχουν υπαχθεί στους νόµους
3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62) και 4014/2011 (Α΄ 62), που προσαυξάνουν το
συντελεστή δόµησης του ακινήτου,
προκειµένου να διαπιστωθεί εάν παραβιάζονται σε
ποσοστό µεγαλύτερο του 40% τα πολεοδοµικά µεγέθη κάλυψης και δόµησης και σε
ποσοστό µεγαλύτερο του 20% το πολεοδοµικό µέγεθος του ύψους που προβλέπονται
από την οικοδοµική άδεια (δηλ. που αναφέρονται ως πραγµατοποιούµενα στο διάγραµµα
κάλυψης της οικοδοµικής άδειας).

 

 

Υπολογισμός ποσοστού υπέρβασης.

Για τον υπολογισµό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών
συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι(1) κύριας χρήσης(2) που προσαυξάνουν το
συντελεστή δόµησης(3) του ακινήτου.

 

 

 

Αναφέρεσαι στην επιλογή κατηγορίας υποθέτω(?)

Δηλαδή προσθήκη ορόφου με καθαρό ύψος <2,40  δεν τον προσμετράς για την εύρεση κατ4 η 5?

Το ίδιο και αυθαιρετη ισογεια αποθήκη 25τ.μ και ύψους 2,20 καθαρο??

 

 

Απλά να τονίσω ότι το συγκεκριμένο εδάφιο δεν αναφέρεται στον προσδιορισμό της κατηγορίας αλλά στον προσδιορισμό του ποσοστού υπέρβασης!!

Όπως λέει η Κατερίνα (ή Δανάη ή και τα δύο, ποτέ δεν κατάλαβα)

είναι άλλη διαδικασία για το πως υπολογίζεις την κατηγορία και άλλη πως υπολογίζεις το ποσοστό.

Στο παράδειγμα σου, προφανώς και θα μετρήσει στον υπολογισμό της κατηγορίας.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν υπάρχει το κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που νομίζω είναι το βασικό στοιχείο της διαφωνίας/αμφιβολίας

 

Λέει απλά χώροι που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης. Δηλαδή ισόγεια αποθήκη μετράει κανονικά

 

 

edit

 

Γράφαμε μάλλον μαζί και κάπου μπερδεύτηκα. Επί της ουσίας νομίζω συμφωνούμε. Το τόνισα απλά επειδή η συζήτηση ξεκίνησε από ένα λεκτικό που αφορούσε τα ποσοστά και βρεθήκαμε να μιλάμε για την κατηγορία. Θέλει προσοχή να μην μπερδεύουμε τις δύο διαδικασίες.

 

p.s.Ακούω και στα δύο. Οπότε όπως προτιμάτε  :smile:

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνούμε.

Είναι δύο διακριτές διαδικασίες με διαφορετικά κριτήρια.

 

Το δικό μου #676 ήταν λάθος.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...αυτό έγραψα και εγω παραπάνω οτ το θέμα έιναι στην αστχοχη διατύπωση περι κύριας χρήσης όταν στον ίδιο νόμο 

κλεστός χώρος ύψους 1,10 αποτελεί υπέρβαση δόμησης...

Σε ερώτηση μου παλιότερα σε συνάδερφο που δούλευε στο help desk πάντως, θέτωντας της ώς παράδειγα περίπτωση με 2  αυαθέρετες ισόγειες αποθήκες εκτός νομίμου περιγραμματος(25+35)

και επέκτασαη ορόφου κατοικίας 20τ.μπαλι εκτός νομίμου περιγράμματος πήρα την απάντηση ότι

Σ.Υ.Δ = (25+35+20)/Επιτεπόμενη δόηση

Σ.Υ.Κ=(25+35+20)/Επιτρεπόμενη κάλυψη.

Αυτό εφαρμόζω και εγώ..

Σε περίπτωση υπογείων,λόγω του γεγονότως οτι στην περιοχή δραστηριοτητας μου ΔΕΝ υπάρχουν υπόγεια, η μαλλον ειναι πολύ σπάνια

,για λογους οι οποίοι δέν είναι του παρόντος, δεν γνωρίζω τι γίνεται..Με την λογική ότι τα υπόγεια δεν μετρούν στην δόμηση (?) δεν προσμετρούν στον υπολογισμό

των παραπάνω συτελεστών...δλδ τοτοτε μια αυξηση παέι με αναλυτικο?? η με ΥΔΒΧ που αναφέρεται στα υπόγεια??Και αν το δεύτερο παίρνει τον ενιαίο ΣΥΔ??

Τώρα όσον αφορά για την κατηγορία 4 η 5..πάλι ειναι τα ίδια σύνολα 

συγκρινόμενα αυτή την φορά με τα πραγματοποιούντα μεγέθη της ο.α.

Το αρχικό μουερώτημα σε αυτό το topic αφορούσε τι γίνεται με τον συντελεστή πλάγιας απόστασης Δ.

Οπου οπως είδα στις προηγουμενες σελίδες υπάρχει γενικά διχογνωμία για το πώς εφαρμόζεται...Εμενα προσωπικά μου κάθεται πιό

λογικά ο συγκεκριμένος συντελεστής να εφαρμόζεται με βάση το κάθε φ.κ δεδομένου οτι δεν ειναι ποσοτικό μεγεθος το Δ ώστε να αθροιστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γωνιακή 7ώροφη οικοδομή χωρίς πρασιές με ΟΑ του 1966 έχει υλοποιηθεί ορθά ως προς τις ΟΓ και οι περιμετρικές διαστάσεις και το εμβαδόν συμφωνούν με της ΟΑ, πλην ομως η αναγραφόμενη στο ΤΔ πίσω πλάγια απόσταση είναι σήμερα μικρότερη. Θεωρείται υπέρβαση Δ ;

Link to comment
Share on other sites

Γωνιακή 7ώροφη οικοδομή χωρίς πρασιές με ΟΑ του 1966 έχει υλοποιηθεί ορθά ως προς τις ΟΓ και οι περιμετρικές διαστάσεις και το εμβαδόν συμφωνούν με της ΟΑ, πλην ομως η αναγραφόμενη στο ΤΔ πίσω πλάγια απόσταση είναι σήμερα μικρότερη. Θεωρείται υπέρβαση Δ ;

Η αναγραφομενη αποσταση ειναι η πραγματικη Δ και εσυ εχεις στην πραγματικοτητα μικροτερη ή στο Τοπογραφικο ειναι λαθος αναγραφωμενη μικροτερη αποσταση απο το Δ που επρεπε;

Link to comment
Share on other sites

Προβληματισμός….

Σε εντός σχεδίου οικόπεδο έχω αυθαίρετη κατοικία 100τμ (10Χ10)(οι αριθμοί είναι στο περίπου για βοήθεια)

1. Η κατοικία έχει «εξαίρεση από κατεδάφιση» το 1985.

Σημαντική παρατήρηση είναι ότι δεν κολλάει στο πλάγιο όριο κατά 1,00μ

2. Βγάζει άδεια το 1991, για «προσθήκη ορόφου» 50τ.μ. (το μισό του ισογείου) προς το πίσω μέρος και επιπλέον 5τ.μ ώστε να κολλήσει στο πλάγιο όριο. (Το υπόλοιπο μπροστινό μέρος της κατοικίας το αφήνει ως έχει από την εξαίρεση. Το υπόλοιπο έχει τετράριχτυ στέγη)

3. Βγάζει άδεια το 1993, για «αντικατάσταση στέγης δια πλακός….» (δηλαδή να βγάλει την στέγη από κεραμιδιά –στη υπόλοιπη μισή μπροστινή ισόγεια κατοικία,- και να ρίξει πλακά μπετόν, χωρίς επικάλυψη με κεραμίδια ξανά) αυτός έκανε την πλακά, την οποία έδεσε με κολώνες και δοκάρια γύρω από το παλιό σπίτι (το μισό μπροστινό) και έφτιαξε μονόριχτη στέγη….

…..και συνέχεια της άδειας «…προσθήκη κατ’ επέκταση» 5τ.μ. στο ισόγειο χώρο μέχρι το όριο το οικοπέδου (στο μισό μπροστινό σπίτι).

 

Έτσι σύμφωνα με τις άδειες, κόλλησε σε όλο το σύνορο-όριο του οικοπέδου.

Στην πραγματικότητα όμως δεν έφτιαξε τίποτα από τις προσθήκες των 5τμ (αδ.91) και 5τμ (αδ.93) ώστε να κολλήσει στο όριο και παραμένει 1 μέτρο  απόσταση από αυτό. Τα υπόλοιπα (όροφο 50τ.μ και πλάκα στέγης) τα έφτιαξε.

 

Ποιες είναι οι παραβάσεις που θα πρέπει να δηλώσω στο 4178;

Εφόσον οι προεκτάσεις, που έπρεπε να γίνουν, δεν κόλλησαν μέχρι το όριο του οικοπέδου, αλλά έμειναν μέχρι το παλιό ισόγειο κτίσμα της εξαίρεσης από κατεδάφιση σε απόσταση 1 μέρους από όριο έχουμε παράβαση Δ=2,5μ.

Αν καταλάβατε αυτά που γραφώ….

Ως παραβάσεις τι θα πρέπει να δεχτώ ισόγειο και όροφο που βρίσκονται μέσα στο Δ;

Όπως και τη στέγη την μονόριχτη ως 1 παράβαση με τις γύρω κολώνες και δοκάρια;

 

 

post-39-0-73637700-1473110682_thumb.jpg

post-39-0-93603400-1473110701_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι θες Δ και για τις 2 στάθμες και όπως γράφεις και μια παράβαση για την στέγη.

 

Ειλικρινά δε ξέρω τι στατική επάρκεια θέλει το υπουργείο να του κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι θες Δ και για τις 2 στάθμες και όπως γράφεις και μια παράβαση για την στέγη.

 

Ειλικρινά δε ξέρω τι στατική επάρκεια θέλει το υπουργείο να του κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Μηπως όμως θελει μονο για τον οροφο αποσταση Δ, μιας και το ισογειο (ολο το ισογειο) ειχε παρει εξαιρεση απο κατεδαφιση και στις αδειες δεν υπολοιησαν το κτισιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.