Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ο συντελεστής πλάγια απόστασης είναι και αυτός ενιαίος, όπως δηλαδή 

ο συντελεστής δόμησης και κάλυψης οπου υπολογίζεται το συνολο υπέρβασης/επιτρεπόμενα και μπάινει ο 

ιδιος συντελεστής στα αντίστοιχα φκ?

Δηλαδή σε περίπτωση οπου εχω ο.α για κατοικία στο όριο Δ=4,0μ, επέκταση κατοικίας  πχ 20εκ εντώς Δ,  <20% Δ και προσθήκη κατ επέκταση 

αποθήκης μεχρι το όριο δλδ >20% Δ,  και στα 2 φ.κ  επιλέγω>20%Δ ή στο καθένα τον αντίστοιχο συντελεστή? 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ο συντελεστής πλάγια απόστασης είναι και αυτός ενιαίος, όπως δηλαδή 

ο συντελεστής δόμησης και κάλυψης οπου υπολογίζεται το συνολο υπέρβασης/επιτρεπόμενα και μπάινει ο 

ιδιος συντελεστής στα αντίστοιχα φκ?

Δηλαδή σε περίπτωση οπου εχω ο.α για κατοικία στο όριο Δ=4,0μ, επέκταση κατοικίας  πχ 20εκ εντώς Δ,  <20% Δ και προσθήκη κατ επέκταση 

αποθήκης μεχρι το όριο δλδ >20% Δ,  και στα 2 φ.κ  επιλέγω>20%Δ ή στο καθένα τον αντίστοιχο συντελεστή? 

στο καθένα το δικό του. 

(για τους υπόλοιπους συντελεστές γιατί είσαι τόσο απόλυτος ότι είναι ενιαίοι; )

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε με το νόμο αυτό για τίποτα δεν είσαι απόλυτος...

Απλά με βάση τα όσα εχουν γραφτεί σε αυτό το forum ,

το help desk του υπεκα και  την εγκύκλιο 4 οι συντελεστές δόμησης 5 και

κάλυψης 7 είναι ενιαίοι σε όλα τα φκ..οπου υπολογίζονται αθροίζοντας το σύνολο

των αυθαίρετων τ.μ και διαιρώντας

τα με την επιτρεπόμενη , δόμηση κάλυψη κλπ...

Προσωπικά αν και βγάζει αρκετά μεγαλύτερα πρόστιμα απο οτι να πάς με βαση την αυθαιρεσία του καθενός φ.κ

εγω το βρίσκω πιο λογικό, διότι με το ελληνική λογική σε διαφορετική περίπτωση δεν θα υπήρχε περίπτωση με υπέρβαση ανω του 50%...

Η χαρά του γυψά.....

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος δεν λέει ένας συντελεστής για όλα. Λέει ανά κατηγορία παραβάσεων.

Το helpdesk και οι εγκύκλιοι μπορούν βέβαια να λένε κι αυτοί ότι θέλουν.

Αυτό που δεν μπορούν να κάνουν είναι να αλλάξουν το νόμο.

Anyway. Ο 4178 είναι προσωπική υπόθεση. Ο καθένας έχει τον δικό του

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης και κάλυψης είναι ενιαίος για όλα τα φύλλα καταγραφής και προκύπτει αθροίζοντας τα τα συνολικά τετραγωγικά των αυθαιρέτων και διαιρώντας με την επιτρεπόμενη δόμηση/κάλυψη επί το ποσοστό που αναλογεί στην ιδιοκτησία.

Διαφορετικά θα μπορούσε ο καθένας να σπάει τις παραβάσεις σε 15 φύλλα καταγραφής και να υπολογίζει για κάθε φύλλο και να του βγαίνει πάντα

 

Η μόνη εξαίρεση είναι αν κάνεις κοινή δήλωση για παραπάνω από μία ιδιοκτησίες όπου εκεί βάσεις για την κάθε ιδιοκτησία ξεχωριστά φύλλα καταγραφής με ξεχωριστή υπέρβαση ανάλογα με το ποσοστό που της αναλογεί.

 
Όσον αφορά τον συντελεστή πλάγιας απόστασης όντως δεν υπάρχει στο νόμο κάτι συγκεκριμένο. Εγώ προσωπικά τον αντιμετωπίζω ως ενιαίο "ανά παραβίαση". Εξηγούμαι. Αν έχω πχ μια αποθήκη που είναι μέσα στο Δ>20% θα βάλω όλα τα τετραγωνικά της με παραβίαση >20% και όχι τα μισά πχ με >20% και τα υπόλοιπα που είναι πιο μέσα
 
Απο κει και περα όπως είπες ο καθένας αντιμετωπίζει τις ασάφειες του νόμου όπως θεωρεί καλύτερα.
Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

@danaikaterina

Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις.Κυρίως οπως εγραψα και παραπάνω με κανει πιο σιγουρο για το θέμα των συντελεστών δομησης κάλυψης, το ατοπο-παράλογο στο οποίο οδηγεί 

ο διαφορετικος τρόπος αντιμετώπισης δλδ ανα φ.κ,...Οσον αφορα το Δ σίγουρα ο κάθε χώρος αντιμετωπίζεται ως  ενιαίος...Απο κεί και πέρα, συγκλίνω και εγώ στο οτι εδω πάμε 

αναλόγα με το ποσοστό παραβίασης Δ του κάθε χώρου ξεχωριστά,κυρίως λόγω του ότι το Δ δεν είναι ποσοτική παράβαση ώστε να μπορεί να αρθροιστεί..

@apier

Δυστυχώς όντως ο νόμος αυτός είναι προσωπική υπόθεση...Προσωπικά προσπαθώ σε ασάφειες-διφορούμενα σημεία  να πηγαίνω με εκείνη την λύση που δέν με 

οδηγεί σε άτοπο σκεφτόμενος αντίστοιχες διαφορετικές περιπτώσεις.Απο κει και πέρα το ανα κατηγορία παραβάσεων με βάση την εγκύκλιο 4 που μιλάει για άθροισμα

πιθανότητα στον νόμο αναφέρονταν σε υπερβασεις δόμησης, κάλυψης, κλπ με την εννοια της κατηγορίας

και ήρθε η εγκυκλιος να το αποσαφηνίσει...

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη σας δηλαδή η υπέρβαση υπογείου εντός περιγράμματος αθροίζεται με την υπέρβαση ισογείου εκτός περιγράμματος,

και όλα μαζί τα διαιρούμε με τα δικαιούμενα για να βγάλουμε συνολικό συντελεστή προσαύξησης.

Συγνώμη αλλά εγώ θα διαφωνήσω

Ούτε βέβαια υποστηρίζω αυτό που λέτε για έναν συντελεστή ανά φ/κ. Μπορείς κάλλιστα να έχεις 5 φ/κ για την ίδια κατηγορία παραβάσεων με τον ίδιο συντελεστή

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος 4

 

"Για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης του ακινήτου"
 
Επομένως με βάση αυτό, το υπόγειο δεν προσμετράται στο άθροισμα.
 
Για να κάνω ένα παράδειγμα έστω έχω τις εξής αυθαιρεσίες:
1.Υπόγεια αποθήκη 100τ.μ.(υπέρβαση δόμησης με μειωτικό)
2. Ισόγεια προσθήκη 50τ.μ.(υπέρβαση δόμησης και κάλυψης)
3. Προσθήκη ορόφου 20τ.μ.(υπέρβαση δόμησης)
 
Και έστω επιτρεπόμενη δόμηση 100τ.μ και επιτρεπόμενη κάλυψη 80τ.μ.
 
Σε όλα τα φύλλα θα έχω υπέρβαση δόμησης (50+20) = 70/100 -> >50% της δόμησης
 
Στα φύλλα με υπέρβαση κάλυψης θα έχω 50/80 -> >20% της κάλυψης
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι συμβαίνει στην περίπτωση υπογείου ή σοφίτας, πάντως σε περίπτωση ισόγειας αποθήκης έως 50τ.μ 

που βάσει τροποποιημένου παραρτήματος Α μπαίνει ώς ΥΔΒΧ προσμετρά κανονικά για τον υπολογισμό του ποσοστού 

υπέρβασης.Νόμίζω ότι δεν προσμετρά η αποθήκη κατ.3, χώρις να είμαι απόλυτα σιγουρος.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.