Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Καλημέρα και σε σένα, ναι θα χρειαστεί να εκδοθεί νέα ΑΠΥ με νέο α/α έργου στο σύστημα αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον μεταφέρεις από 4178 σε 4495 δεν θα προσαρμόσεις την δήλωση στις διατάξεις του 4495; Οπότε μιλάμε για νέα υπομνήματα, υπολογισμούς, τεχνική έκθεση κλπ. Όλα αυτά θα πρέπει να πληρωθούν...έτσι δεν είναι;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βγάζω απολύτως τίποτα στις περιπτώσεις αυτές... Ούτε νέα συμφωνητικά, ούτε νέες αμοιβές, ούτε νέα ΦΕΜ κ.λπ. Όλα γίνονται "χρωματιστά" και νομίμως καλύπτονται με "αναφορές" στα προηγούμενα...

Ελπίζω να καταλαβαίνετε....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι, φτιάχνω τη καρτέλα στο σύστημα του 'ΤΕΕ Αμοιβές' για μια τακτοποίηση οικίσκου γεώτρησης με το Ν4495/11 (κατ.3 & είδος αυθαιρεσίας 'αντλιοστάσια').

Έχω επιλέξει στη καρτέλα 'χώροι' το 'Άλλες κατασκευές (όψεις, πινακίδες, πέργκολες,κιόσκια κλπ)' , 

' και έχω προσθέσει την επιφάνεια του βάσει μετρήσεων μου και στο προυπολογισμό έργου ένα ποσό που έβγαλα χρησιμοποιώντας το excel που χρησιμοποιούμε στον αναλυτικό προυπολογισμό.

Στην εισαγωγή εργασιών επέλεξα 'ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/2011 & N.4178/2013'.

Επειδή δεν έχω ξανακάνει κάτι αντίστοιχο, έχω τις εξής εωτήσεις:

1)Σας ακούγονται σωστά τα παραπάνω?

2)Αναρτώ το excel με τον αναλυτικό προυπολογισμό στο σύστημα?

3)Τις μονάδες ανά ημέρες πως τις υπολογίζω?

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια..

 

Link to comment
Share on other sites

1) Όχι, 2) Όχι 3) πόσα χρόνια εμπειρίας έχεις;

Εν τάχει θα σου πω ότι τζάμπα ταλαιπωρείσαι, απλά ένα α/α έργου θες και να ανεβάσεις το συμφωνητικό, αν και αυτό πλέον δεν ξέρω πόσοι το κάνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, akis73 said:

1) Όχι, 2) Όχι 3) πόσα χρόνια εμπειρίας έχεις;

Περίπου 3

Εν τάχει θα σου πω ότι τζάμπα ταλαιπωρείσαι, απλά ένα α/α έργου θες και να ανεβάσεις το συμφωνητικό, αν και αυτό πλέον δεν ξέρω πόσοι το κάνουν.

Τι εννοείς ένα Α/Α έργου θέλω? Δεν χρειάζεται να κάνω οριστική υποβολή? Χάθηκα!

Εγώ συνήθως φτιάχνω και ένα ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ εμού και του εντολέα για την ακριβή αμοιβή μου, όχι?

 

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μόνο την εργασία υπαγωγής στον 4495 και τίποτε άλλο (από το σύστημα αμοιβών).... Το συμφωνητικό απαραίτητο!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, the_topo said:

Περίπου 3

Από εργασίες θα κάνεις ότι σου είπε ο Ιάσονας πιο πάνω, επιλέγεις μόνο τις εργασίες Ν.4178/13 (δεν έχει 4495), θα βάλεις 4,5 ημέρες εργασίας. Προϋπολογισμός δεν υπάρχει βάσει επιφανειών, βάλε ότι θες στο αντίστοιχο πεδίο. Θα δεις ότι θα σου βγάλει νόμιμη αμοιβή 1577€ + φπα (ή κάτι εκεί κοντά) αν θα πάρεις τα νόμιμα δεν κάνεις κάτι, αν θας συμφωνήσεις λιγότερα θα επέμβεις στην ομάδα έργου συμπληρώνοντας το σωστό ποσό + φπα και ακολούθως βγάζεις αναφορά. Αν θες ανεβάζεις και το συμφωνητικό ή το κρατάς σε περίπτωση που σου ζητηθεί (εγώ παλιά ανέβαζα αλλά πλέον βαριέμαι).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο.

@akis73 το 4,5 ημέρες πως προκύπτει? 

Το συμφωνηθέν ποσό που πρέπει να συμπληρώσω στην ομάδα έργου προστίθεται μετά την αρχική υποβολή? γιατί προς το παρόν δεν μπορώ να το προσθέσω..

Επίσης, όταν κάνω υποβολή στο ΤΕΕ για υπολογισμό μου βγάει το εξής μήνυμα:

image.png.1f6e14d91f86b46020e4cdf80f906409.png

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.