Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να ξέρω για ποιους μιλάς(λες για πολλούς αλλά με μία καταχώρηση, οπότε υποθέτω πως είναι κάποια εταιρεία), αλλά γιατί τους μάζεψαν όποιοι τους μάζεψαν; Για να κάνουν μόνο αυτοί τέτοιες τιμές;

Δυστυχώς την σήμερον ημέρα δεν μπορώ να δω τίποτα χωρίς προεκτάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολλοί εκείνοι οι οποίοι διαφημίζουν Δήλωση 4178 με 400 ευρώ, με 500 ευρώ, με 600 ευρώ όλα μέσα....

Έχει γεμίσει ο τόπος με "πινακίδες", με αφίσες, με έντυπα, με spots στο internet κ.λπ.

Όλοι τους συμβάλλουν ποικιλοτρόπως στην ομαδικά ξεφτίλα μας......

Link to comment
Share on other sites

Τι πληρώνουμε για ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-χαρ/μο στο νέο νόμο 4178/13 για ρύθμιση αυθαιρεσιών (δεν αναφέρομαι σε βεβαιώσεις).

Ό,τι και στον 4014/11;

Γιατί νομίζω κάπου διάβασα για κατάργηση εισφορών υπέρ τρίτων.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς φυσικά, τι γίνεται στην περίπτωση δήλωσης στον 4014 που είτε ολοκληρώθηκε, είτε είναι σε δόσεις, (σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν μπήκαν σχέδια), αλλά η αμοιβή μηχανικού δεν έχει ακόμη κατατεθεί, λόγω συμφωνίας με τον πελάτη ότι θα πληρωθώ με το πέρας της διαδικασίας, ή ακόμη και δυσκολίας να συγκεντρώσει τα χρήματα της αμοιβής μου!!!!

Θα ''φανεί'' αμοιβή μόνο στον 4178 με τη μεταφορά, ή πρέπει να πληρωθεί και στον ένα και στον άλλο νόμο ανεξάρτητα?

Ελπίζω να έγινα κατανοητή. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα, δηλαδή, το πότε θα σε πληρώσει ο πελάτης σου και το πότε θα εκδώσεις την αντίστοιχη ΑΠΥ κ.λπ.,  δεν έχει σχέση με τη δήλωση του 4014 ή του 4178. Εκεί απλώς χρειάζεται ο ΑΑ του έργου από το σύστημα αμοιβών και τίποτε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθεσω πως υποχρέωση ΑΠΥ υπαρχει οταν παραδώσουμε την εργασία...

 

υγ. Είδα διαφήμηση σε εφημερίδα από 300€..... Η ξεφτίλα δεν έχει σταματημό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ προσωπικά ότι είμαι "φτηνός" σε αυτά που ζητάω.Και κρίνω πάντα και ανάλογα την περίπτωση , το που είναι , το τι μου φέρνει έτοιμο ,ακόμα και το μέγεθος του αυθαιρέτου..Αλλά υπάρχει και κάποιο όριο..Αν μου αρχίσει τα αλλού μου είπαν με 400 όλα μέσα κτλ , τους ζητάω το τηλέφωνο του μηχανικού να τον πάρουμε εκείνη την στιγμή προκειμένου να τον προσλάβω να μου κάνει όλες τις υποθέσεις μου με 400 και να εισπράξω εγώ το υπόλοιπο της αμοιβής χωρίς να κάνω τίποτα..εκεί κολλάνε μένουν κάγκελο συνήθως..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως, ρωτάω μήπως, θα έπρεπε το αγαπητό ΤΕΕ να θεσπίσει νόμιμη αμοιβή μεταπήδησης δήλωσης από 4014 σε 4178;;;;;

Παλιότερα για την κάθε "βλακεία" εργασία είχε θεσπίσει αμοιβές...

Εδώ γιατί δεν το κάνει;;;;

Τί κρύβεται;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.