Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Κολυμβητικές δεξαμενές


Recommended Posts

σε περιπτωση που εγώ είχα μονο στέγαστρο για τακτοποίηση μου ειπαν να μην κάνω ΔΕΔΟΤΑ. ισως και στις πισίνες να είναι κάτι αντίστοιχο MaZ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Αν σε ενδιαφέρει μια ανυπόγραφη ερωτοαπάντηση από το help desk δες το παρακάτω:

 

10. Αυθαίρετο   λεβητοστάσιο   που   πληρεί   τις   προϋποθέσεις   της   παρ.   ιγ   της 

Κατηγορίας Γ του άρθρου 9 του ν. 4178/13 μπορεί να υπαχθεί στη διάταξη αυτή λόγω χρήσης λεβητοστασίου ; 

 

Ναι, αυθαίρετο λεβητοστάσιο μπορεί να υπαχθεί στην παρ. ιγ της Κατηγορίας Γ 

του άρθρου 9 του ν. 4178/13, εφόσον πληρεί τις σχετικές προϋποθέσεις.  

 

οπότε με την ίδια λογική, ίσως και το μηχανοστάσιο να μπορεί να ληφθεί ως αποθήκη κατ.3. Εσύ αποφασίζεις αν θα ακολουθήσεις την ερωτοαπαντηση ή θα πας με ΥΔ..Πάντως στον κτιριοδομικό, τα μηχανοστάσια αποτελούν χώρους βοηθητικής χρήσης. 

Link to comment
Share on other sites

η δεξαμενή υπερχείλισης της πισίνας εφόσον είναι υπόγεια (προεξέχει 1μ από το έδαφος μόνο στη μία πλευρά) μπορεί να πάει ως δεξαμενή νερου (κατηγορία 3), σωστά?

 

το μηχανοστάσιο αν είναι επίσης υπόγειο (με ανθρωποθυρίδα) δεν πρέπει να μετρήσει ως ΥΔ και ΥΚ, ίσως με αναλυτικό?

Edited by vassia
Link to comment
Share on other sites

Τελικα υπαρχει καποιος που εχει καταφερει να εφαρμοσει τον μειωτικο συντελεστη στις πισινες λογω πυροσβεστικης; Μπορει να μας περιγραψει τι χρειαστηκε;

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πισίνα επιφάνειας 30τμ σε κλειστό υπόγειο ενιαίο χώρο 50τμ (30τμ η πισίνα και 20τμ περίσσευμα) με χρήση αποθηκευτικοί χώροι σύμφωνα με ΟΑ. Στη δήλωση που θα γίνει πρέπει:

1) Να τακτοποιηθεί μόνο η πισίνα και τίποτε άλλο?

2) Να τακτοποιηθεί η πισίνα και να δηλωθούν ως ΥΔ τα 30τμ (αλλαγή χρήσης απο ΒΧ σε ΚΧ)?

3) Να τακτοποιηθεί η πισίνα και να δηλωθούν ως ΥΔ τα συνολικά 50τμ (αλλαγή χρήσης απο ΒΧ σε ΚΧ)?

4) Να τακτοποιηθεί η πισίνα και να δηλωθούν ως ΥΔ τα υπόλοιπα 20τμ (αλλαγή χρήσης απο ΒΧ σε ΚΧ)?

Εγώ νομίζω πως το 1) είναι αρκετό, συμφωνείτε? Επίσης ο επιπλέον εξοπλισμός που εξυπηρετεί την πισίνα χρειάζεται να δηλωθεί με αναλυτικό ή δεν είναι απαραίτητο?

Link to comment
Share on other sites

τακτοποιείς την πισίνα....

αν ο εξοπλισμός είναι σε βοηθητικό χώρο που υπήρχε στην άδεια  τελείωσες...

αν είναι επέκταση αλλάζει η κουβέντα και πας με ΥΔ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.