Μετάβαση στο περιεχόμενο

Plotter Canon image Prograf IPF σειρά 600 (A1/24")


giannist

Recommended Posts

Γενικα οι 605, 610 κτλ εχουν θεμα με την κεφαλη τους.

Εγω προσωπικα εχω τον 605 γυρω στα 4 χρονια, εχω αλλαξει 4-5 φορες τα μελανια και δεν εχω κανενα θεμα. Ασε που τα ρημαδια τα μελανια, αν εκτυπωνεις σε "οικονομικη κατασταση" (χωρις κανενα θεμα με την ποιοτητα) δεν τελειωνει με τιποτα!!

ΒΑΣΙΚΟ, δεν τον κλεινω ποτε, κανεις μονος του ελεγχους και καθαρισμο κεφαλων.

 

Ο 650 ειναι μεγαλυτερος σε διαστασεις, τσεκαρε τον χωρο σου, και θεωρητικα ελυσαν το προβλημα με τις κεφαλες.

Αλλα με τη διαφορα στην τιμη αγοραζεις σχεδον 3 κεφαλες, αν και οταν χαλασει!!

 

 

ΥΓ Προσφατα το Πλαισιο ειχε προσφορα τον 605 με δωρο μια σειρα εξτρα μελανιων (κοστος κοντα στα 300Ε). Εγω τον επαιρνα επι τοπου!!!!

 

ΥΓ2. Αν κανεις την αγορα μην διανοηθεις να τον κρατησεις κλειστο!! Παντα ανοιχτος!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

thnx, νομίζω πως η προσφορά ακόμη ισχύει, + δωρεάν μεταφορικά. Μάλλον προς τα εκεί (605) θα πάω, είναι πολλά τα λεφτά terry  :grin:

 

Πάντα standby, το έμαθα ακριβά το μάθημα μου....

Link to comment
Share on other sites

έχω παρέα τον ipf700 εδω και κάποια χρόνια...

αν με ρωτούσε κανείς...ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑ ΞΑΝΑ CANON ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

τα μελάνια ναι μεν οικονομικά αλλά...το κόστος της κεφαλής ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ :shock: :evil: :twisted:

 

η intersys μας αρμέγει κανονικά...

αυτό που με ενόχλησε εξαιρετικά πολυ ήταν το γεγονός οτι 13-5-11 αλλαξα κεφαλή και 13-5-13 χάλασε πάλι....και η απάντηση ήταν οτι δεν εχει εγγυηση! (1 χρονο δινει η εταιρεια)....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stavrosa έχω τον ipf700 πολλά χρόνια - πάνω από έξι. Έχω αλλάξει κεφαλή δύο φορές. Η τελευταία έχει κρατήσει πάνω από 3 χρόνια και ακόμα τυπώνει. Ακολουθώ αυτό που λέει ο terry. Τον αφήνω ανοιχτό (βασικά κλείνει μόνος του και καταναλώνει ελάχιστο ρεύμα).

 

Νομίζω οτι η κεφαλή δεν είναι ακριβή αν συγκρίνεις με HP. Εκείνοι έχουν τρεις κεφαλές που είναι λίγο φτηνότερες αλλά κρατάνε λιγότερο.

 

Με τον Canon μπορεί να έχεις πρόβλημα μόνο αν κάνεις το λάθος και δεν τυπώσεις για μεγάλο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν τον κλείνω,

και πάντοτε θα τυπώσω κάτι εστω και μια σελιδα 60χ30 ανα 7 με 10 ημέρες...αλλά για κακή του τύχη το τελευταίο έτος τύπωσα αρκετά σε σχέση με τις συνθήκες αναδουλειάς...πάνω απο 5 ρολλά

 

και όμως με πρόδωσε...για 2η φορά.

 

το plotter  το έχω απο το 2007

 

μήπως λέω εγω τώρα φταίει τίποτα άλλο?? ας πούμε κάποα τάση ρεύματος ή κάτι τετοιο?

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν iPF750. Η κεφαλή μου κράτησε πάνω από 5 χρόνια και είμαι τυχερός γι'αυτό.

Συνήθως κρατάει 2~3 χρόνια.

 

Το κόστος δεν είναι τεράστιο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

Για παράδειγμα η HP έχει πιο οικονομικές κεφαλές επειδή τις πουλάει χωριστά και αλλάζεις μόνο αυτή που χάλασε.

 

Αν τυπώνεις μόνο ασπρόμαυρα σχέδια οι έγχρωμες κεφαλές κινδυνεύουν να μπουκώσουν επειδή μπορεί να ξεραθεί το μελάνι στα ακροφύσια, Αν τυπώνεις έγχρωμα σχέδια ή εικόνες τότε οι κεφαλές γερνάνε περίπου το ίδιο γρήγορα  και συνήθως όταν χαλάσει η μία ακολουθούν και οι υπόλοιπες σύντομα.

Κάνε τον υπολογισμό του κόστους κεφαλής επί το πλήθος των κεφαλών και θα δεις πως δεν είναι και τόσο ακριβή η κεφαλή της canon.

 

Επιπλέον η ενιαία κεφαλή έχει το πλεονέκτημα της καλύτερης ακρίβειας εκτύπωσης. Άλλο είναι να έχεις μια κεφαλή για όλα τα χρώματα έτοιμη από το εργοστάσιο και άλλο να έχεις πολλές χωριστές κεφαλές όπου γίνεται διόρθωση της ευθυγράμμισης μεταξύ τους με λογισμικό.

 

Τέλος το κόστος των αναλώσιμων είναι λίγο πιο κάτω από τον ανταγωνισμό.

Γνωστή αλυσίδα έχει το μελάνι της Canon  57.50 για την συσκευασία 120ml ενώ για plotter HP, π.χ. για τον 750 έχει 42.90€ για τα 42ml.

Κόστος Canon = 0.48€/ml

Κόστος HP = 1.02€/ml

Μισό κόστος μελανιού ο Canon.

 

Γενικά αν τυπώνεις πολλά γραμμικά σχέδια ή έστω και λίγες μεγάλες φωτογραφίες όπου φεύγει πολύ μελάνι, οι canon είναι μονόδρομος.

 

Οι όροι της εγγύησης για τις κεφαλές PF-03 και PF-04 είναι στα παρακάτω έγγραφα.

http://canonipf.wikispaces.com/file/view/PF-03_Print_Head_Warranty_Coverage_Guide.pdf/68446201/PF-03_Print_Head_Warranty_Coverage_Guide.pdf

http://www.canon-europe.com/Images/LFP%20Print%20Head%20Warranty%20Update%207%2E8_tcm13-466612.pdf

 

Η εγγύηση είναι έως έναν χρόνο ή έως 4.000ml (σύμφωνα με το 1ο pdf) ή 10^12 σταγόνες μελανιού (που λέει το δεύτερο pdf) επί 4picoliters που είναι το μέγεθος σταγόνας.

Αυτό αντιστοιχεί σε περισσότερα από 5.5 σετ των 6 μελανιών, δηλαδή σε 1897,5€

 

Αν κάνατε αντίστοιχες εκτυπώσεις με HP θα θέλατε πάνω από 3700€ για τα μελάνια οπότε το κόστος των ακριβότερων κεφαλών της canon αποσβένεται από τις οικονομικές εκτυπώσεις.

 

Την παραπάνω απλή οικονομοτεχνική μελέτη έκανα πριν πάρω plotter και κατέληξα στο Canon.

 

Ομολογώ πως και εγώ αγανάκτησα όταν άκουσα την τιμή της κεφαλής αλλά μέχρι τώρα τα έχει βγάλει τα λεφτά της.

 

Αν βέβαια δεν τυπώνετε πολλά σχέδια ίσως να μην συμφέρει ο canon.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

Για λόγους οικονομίας ΠΟΤΕ να μην κλείνετε τον canon όταν ζητήσει αναλώσιμα. Είτε είναι μελάνι, είτε είναι maintenance cartidge είτε είναι κεφαλή.

 

Αφήστε τον αναμμένο όσες μέρες θα περιμένετε να έρθουν τα νέα αναλώσιμα. Καλό είναι να έχετε πάντα στοκ σε ότι είναι κάτω από το 50% (μελάνι ή maintenance cartidge). Αν τον κλείσετε στα μισά της διαδικασίας την επόμενη φορά θα σπαταλήσει μελάνι επειδή θα αρχίσει από την αρχή κάποιες διαδικασίες. 

Αυτό μόνο να έχετε υπ'όψιν και δεν θα είναι από τα πιο οικονομικά plotter

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος αντικατάστασης της κεφαλής για τον canon δεν είναι και τρελός, περίπου τόσο είναι και για τα hp, οι οποίες επίσης έχουν και ημερομηνία λήξης, συνήθως 18-24 μήνες. 

 

Αυτά τα θέματα βέβαια είναι και λίγο λαχείο, άλλος παίρνει μηχάνημα και πίνει νερό στο όνομα του και άλλος το καταριέται. Είναι να μην σου τύχει...

 

Κόστος αναλωσίμων για HP T520 : 

 

Κεφαλή : http://www.skroutz.gr/s/2849928/HP-711-Designjet-Printhead-Replacement-Kit-C1Q10A.html 125 € 

 

Μελάνη (80 ml): http://www.skroutz.gr/c/98/melania-inkjet.html?keyphrase=HP+711+Black+Ink+Cartridge+-+80ml 43 €

 

Τεχνολογία εκτύπωσης Τ520 : 
Ink drop 5.5 pl (C, M, Y); 12 pl (K)
Printheads 1 (C, M, Y, K)

 

Αρα ο Τ520 εχει σαφώς πιο φτηνή κεφαλή (σχεδόν 1/3 της τιμής!) αλλά λίγο πιο ακριβά μελάνια (0.54 €/ml) και χειρότερη τεχνολογία εκτύπωσης - σταγόνα 12pl vs 4pl του canon.   

 

Με την διαφορά τιμής όμως που έχουν (περίπου 400€), αγοράζεις και μια extra κεφαλή στον canon και είσαι καλυμμένος για 4-5 έτη. 

 

Υπάρχουν επίσης και άλλα σημαντικά θέματα που δεν είναι τόσο εμφανή, όπως π.χ. μετά από 1-2 χρόνια να σου χαλάσει κάποια πλαστική ροδέλα ή το τροφοδοτικό ή .... και να σου λένε δεν γίνεται τίποτα, πρέπει να πάρεις άλλο ! Γι αυτό και η ποιότητα κατασκευής (για μένα) παίζει τεράστιο ρόλο. 

 

Στο γραφείο το μόνο μηχάνημα που πραγματικά πίνω νερό στο όνομα του είναι ένας laser printer Kyocera (made in Japan). Τον χρυσοπλήρωσα σε σχέση με αντίστοιχους HP-Canon-Epson κλπ., αλλά είναι σκυλί μαύρο και δεν έχει βγάλει το παραμικρό ποτέ. Άρα μάλλον είναι το πιο οικονομικό μηχάνημα που αγόρασα ποτέ  :idea:

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι τα kyocera ειναι ολλανδικα. (εχεις δικιο ιαπωνικα ειναι!!)

 

Εγω ενα μεταχειρισμενο konica minolta που πηρα (εκτυπωτης, φωτοτυπικο, σκαννερ, φαξ Α3-Α4) εχει βγει διαμαντι.

Το πηρα στο 1/4 της τιμης του καινουριου!!

 

 

Γενικα με τους canon εχουν πολλοι παραπονα.

Αλλοι οι περισσοτεροι δεν τον αφηνουν ανοικτο και μενει χωρις εκτυπωση για καιρο.

Δεν το αφηνουν για να μην χαλαει μελανι.

Ας πληρωσουν τις κεφαλες.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.