Μετάβαση στο περιεχόμενο

Plotter Canon image Prograf IPF σειρά 600 (A1/24")


giannist

Recommended Posts

Γενικα δεν νομιζω οτι εχει περασει βδομαδα χωρις να τυπωσω. Αλλα απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν να τον εχω ανοιχτο συνεχεια και κανει μονος του τον καθαρισμο και φυσικα δεν ξεραινεται το μελανι. Επισης μπορεις να τυπωνεις ενα σχεδιο Α4 μια φορα τη βδομαδα απλα για να κανει ο εκτυπωτης οτι διεργασια χρειαζεται..

 

Εγω τον εχω πανω απο 1 χρονο χωρις προβληματα. Ξερω και αλλους 2 συναδελφους που τον εχω κοντα 2.5 χρονια παλι χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το μηχάνημα κανένας δεν μου είπε να τυπώνω κάθε εβδομάδα ούτε να τον έχω on line. φυσιολογικά χάλασε η κεφαλή και την άλλαξα. Αφού λοιπόν ενημερώθηκα έκανα ακριβώς ότι δεν είχα κάνει προηγουμένως δηλαδή κάθε εβδομάδα τύπωνα ένα Α2 και πάντα on line. Επιπροσθέτως η κεφαλή που έβαλα ήταν PF-03 δηλαδή πιο αναβαθμισμένη. Αποτέλεσμα προχτές άρχισε να βγάζει το κλασικό μήνυμα περί καθαρισμού κεφαλής και να πιέζω το on line για να τυπώσω. Άρα μια από τα ίδια!!!!!!!!

Μπήκα σε ξένα sites και το πρόβλημα είναι γνωστό. Δεν ξέρω μπορεί να είμαι Άτυχος !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει τη version, πολλές φορές λύνουν κάτι τέτοια προβλήματα με αυτόν τον τρόπο.

 

http://software.canon-europe.com/products/0010342.asp δες το 7 ή το 8 για 32b ή 64b

 

v1.34 είναι η τελευταία για τον ipf700. Δες στην οθόνη του όταν τον ανοιγεις ποια έχεις εσύ και αν έχει παλαιότερη βάλε οπωσδήποτε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ο καθαρισμος κεφαλων τρωει μελανι. Αλλα που το παει???

Οσοι εχετε canon κανετε κατι διαφορετικο, απ'το να τον αφηνετε ανοιχτο???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον ανοίγω μόνο όταν είναι να εκτυπώσω.

Καμιά φορά όπως είπες αν περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα κάνω media feed ή τη δοκιμαστική σελίδα ώστε να εκτυπώσει κάτι.

Στο maintenance κάπως έτσι λέγεται το ανταλλακτικό σφουγγάρι. Μία φορά το έχω αλλάξει κάπου 60 ευρώ κάνει αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα firmupdate και το μόνο που άλλαξε ήταν ότι έφυγε το μήνυμα σχετικά με το πάτημα του κουμπιού on line. κατά τα άλλα κάνοντας μια εκτύπωση η κεφαλή αρχίζει να χαλάει. όσο αφορά το maintenance Cartridge έχει ενσωματωμένο τσιπάκι το οποίο ανάλογα πόσους καθαρισμούς κάνεις σου δείχνει πόσο της % απομένει μέχρι που μηδενίζει. σκοπός είναι να μπεις στο service mode του μηχανήματος και να το κάνεις πάλι 100%.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει και εγώ πριν 2 χρόνια τον ipf610. Το τελευταίο εξάμηνο μου παρουσιάζει προβλήματα στις έγχρωμες εκτυπώσεις. Δηλαδή γραμμές, θολά χρώματα κτλ. Έκανα και εγώ το κλασσικό λάθος και δεν εκτύπωνα συχνά, τον είχα μόνιμα κλειστό και τον άνοιγα μόνο για να εκτυπώσω(τεράστια άγνοια συντήρησης όπως αποδεικνύεται....). Του έκανα τα 2 τεστ καθαρισμού αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έχω κανονίσει για επίσκεψη τεχνικού στο γραφείο. Πολύ φοβάμαι οτι την αλλαγή κεφαλής δεν την γλυτώνω. Υπάχει κάποιος ιδιαίτερος καθαρισμός που μπορεί να κάνει ο τεχνικός για να γλιτώσει την κεφαλή ή την κάτσαμε την βάρκα....? Ισχύει τα περί 500€ κόστος αγοράς κεφαλής ?.....

Ένα επίσης πρόβλημα είναι οτι πολλές φορές μου τσαλάκωνε το ρολλο χαρτί κατά την φόρτωση του. Κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.