Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

H αυθαίρετη κατασκευή κεραμοσκεπούς στεγάστρου εξώστη σε κατοικία του 2000 με άδεια υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό νομίζω,και είναι η μοναδική παράβαση ητοι 500 ευρώ.Σαν κατηγορία τι επιλέγουμε ? 

αν ειναι η μονη παραβαση δες αν ΥΚστεγασ<40%  -------->ΚΑΤ4

αλλα κ κατ5  το προστιμο ειναι το ιδιο ομως δεν εχεις οριστικη εξαιρεση

 

αν δεχτουμε την αποψη αλλων συναδελφων, οτι για την ευρεση κατηγοριας δεν υπολογιζουμε τη δομηση κ την καλυψη που δημιουργουν αυθερεσιες   αναλυτικου ....τοτε πας ΚΑΤ5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως το ερμηνεύω εγώ.

Όσες κατασκευές έχεις που πάνε με αναλυτικό, μπορεί να μην υπολογίζονται ως παραβάσεις ΥΔ και ΥΚ στα αντίστοιχα "κουτάκια", γιατλι εχουν υπολογιστεί όυτως η άλλως ως παραβάσεις.

 

Αλλά για να δεις συνολικά που πας, θεωρώ πως υπολογίζεις ότι θα έβαζες στο διάγραμμα δόμησης και αυτά τα συγκρίνεις με βάσει τα επιτρεπόμενα.

 

Δ.Κατηγορία 4

.... αα) Στα ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα του ακινήτου καθώς και .. 

 

Εμένα μου φαίνεται ξεκάθαρο πως ότι μπαίνει ως λοιπή παράβαση, ουσιαστικά μπαίνει έτσι για να μην υπολογίζεται το πρόστιμο ίδιο με κύριο χώρο. Σαν ευνοικός όρος. Αλλά η δόμηση (αν ειναι ΗΧ και ξεπερνά το ποσοστό πχ, ή αγροτική αποθηκούλα) καθώς και η κάλυψη συνυπολογίζονται στις ολικές παραβάσεις.

 

Και αν δεν υπήρχε αυτό το "αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου" ακομα και οι αποθήκες θα πηγαίναν ασυζητητί ως αναλυτικός προυπολογισμός βάσει της παραπομπης της περ. Γ.3..

Παρακάτω, στο αρθρο 18 παρ. β εξαιρεί από τον περιορισμό της επιφάνειας χώρου ορισμένες κατασκευές (όπως οι ΗΧ) παρότι αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου.

Αν τους φωτίσει κάποιος και βάλουν και εκει σαφώς τις αποθήκες ή εστω να ξεκαθαρίσουν το συντελεστή που μπαίνουν τότε everything good!

 

Σε κάθε περίπτωση την επιφάνεια τη μετράς για να βρεις την κατηγορία, αλλά δεν τη βάζεις εκ νεου σε φύλλο καταγραφης ακόμα και αν ειχες Δ (ετσι όπως τα χουν εδώ)!

Link to comment
Share on other sites

Όπως το ερμηνεύω εγώ.

Όσες κατασκευές έχεις που πάνε με αναλυτικό, μπορεί να μην υπολογίζονται ως παραβάσεις ΥΔ και ΥΚ στα αντίστοιχα "κουτάκια", γιατλι εχουν υπολογιστεί όυτως η άλλως ως παραβάσεις.σωστα

 

 

 

 

Σε κάθε περίπτωση την επιφάνεια τη μετράς για να βρεις την κατηγορία σωστα,(αλλοι συναδελφοι διαφωνουν αλλα στη περιπτωση του φιλου πιο πανω αν δεν μετρηση για την ευερεση κατηγ.,αυτοματα παει κ5 )αλλά δεν τη βάζεις εκ νεου σε φύλλο καταγραφης ακόμα και αν ειχες Δ (ετσι όπως τα χουν εδώ)!σωστα

παντως εχω κανει ερωτημα κ αναμενουμε

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι η μονη παραβαση δες αν ΥΚστεγασ<40%  -------->ΚΑΤ4

αλλα κ κατ5  το προστιμο ειναι το ιδιο ομως δεν εχεις οριστικη εξαιρεση

 

αν δεχτουμε την αποψη αλλων συναδελφων, οτι για την ευρεση κατηγοριας δεν υπολογιζουμε τη δομηση κ την καλυψη που δημιουργουν αυθερεσιες   αναλυτικου ....τοτε πας ΚΑΤ5

απαντησε η Γαρδικη  βλεπε  στο νημα απαντησεις απο ΔΟΚΚ

Link to comment
Share on other sites

δε σου απάντησε στο β' όμως

 

Αν θελησει κάποιος να υποβάλει μια αυθαιρεσια λοιπής παράβασης θα απαιτηθεί από το σύστημα να διαλεξει κατηγορία Α-Ε.

Εγώ, με αυτά που διαβάζω για την επιλογή της κατηγορίας θα έβαζα όλα τα τμ των παραβάσεων.

 

ΥΓ μπορουμε να επικαλεστουμε τις απαντησεις της Γαρδίκη σε κάποιο ερώτημα μας για την έκθεση, ή απλά είναι μια βοηθητική συμβουλή προκειμενου να τεκμηριώσουμε κατι που θέλουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μάδησα μια ....μαργαρίτα (ή γαρδένια δεν έχει σημασία) και τη ρώτησα "...μ' αγαπάει, δεν μ' αγαπάει"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάδησα μια ....μαργαρίτα (ή γαρδένια δεν έχει σημασία) και τη ρώτησα "...μ' αγαπάει, δεν μ' αγαπάει"!!!!

ειναι ομως επισημη !!!απαντηση

Link to comment
Share on other sites

δε σου απάντησε στο β' όμως

 

Αν θελησει κάποιος να υποβάλει μια αυθαιρεσια λοιπής παράβασης θα απαιτηθεί από το σύστημα να διαλεξει κατηγορία Α-Ε.

Εγώ, με αυτά που διαβάζω για την επιλογή της κατηγορίας θα έβαζα όλα τα τμ των παραβάσεων.

 

ΥΓ μπορουμε να επικαλεστουμε τις απαντησεις της Γαρδίκη σε κάποιο ερώτημα μας για την έκθεση, ή απλά είναι μια βοηθητική συμβουλή προκειμενου να τεκμηριώσουμε κατι που θέλουμε;

μου απαντησε κατα την αποψη της(δεν λαμβανονται υποψιν),αλλα δες σε συνεχεια το παραδειγμα που της θετω κ αναμενουμε απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, για τις παραβάσεις που υπολογίζονται με αναλυτικό, εξετάζουμε αν παραβιάζουν Δ, πρασιά ή κάτι άλλο?

 

 

Όχι, το εισπράττουμε ως ...δωράκι!!!

 

Τελικά το δωράκι το έχουμε και με το γράμμα του νόμου.

 

Παράρτημα Α σελίδα 2758, που αναλύει πως υπολογίζουμε τις παραβάσεις, αναφέρει στο 13 οτι δεν λαμβάνονται υπόψιν οι συντελεστές 1-10

 

άρα οτι είναι με αναλυτικό, μπορεί να είναι όπου θέλει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.