Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω σε ισόγειο διώροφης οικοδομής(ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ) , παραβάσεις προ του 1975, που μπήκαν σε 3 φύλλα καταγραφής στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1.

 

Επίσης έχω έναν αυθαίρετο ημιυπαίθριο χώρο, ο οποίος κατασκευάστηκε μεταγενέστερα. 

 

1) Μπαίνει σαν λοιπή παράβαση σε κάποιο από τα προηγούμενα φύλλα καταγραφής;

 

2) Μπαίνει σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής και ανάλογα με την ημερομηνία που κατασκευάστηκε στη δική του κατηγορία;

 

3) Μήπως σύμφωνα με το άρθρο 18.παρ5β έχουμε υπέρβαση δόμησης ή η αναφορά αυτή αφορά μόνο τις αλλαγές χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση γιατί έχω μπλεχτεί:

 

Στέγαστρο, το οποίο κατασκευάστηκε νόμιμα σε εκτός σχεδίου γήπεδο, σε απόσταση > > 10 μ. από τα όρια του οικοπέδου βάσει αδείας.  Έχει μετρήσει σε κάλυψη, αλλά όχι σε δόμηση. Στην ουσία πρόκειται για στέγαστρο μεγάλου εμβαδού σε βιομηχανία α' γενούς τομέα και λειτουργεί ως χώρος ξήρανσης.

 

Κατασκευάστηκε εν τέλει ως κλειστή αποθήκη. Είναι αποθηκευτικός-βοηθητικός χώρος σε μια βιομηχανία με 3000 τ.μ. κυρίων εργοστασιακών χώρων. Τα όρια του οικοπέδου είναι πλέον μικρότερα λόγω μεταγενέστερου της αρχικής άδειας αναδασμού.

Στη νέα κατάσταση παραβιάζει μερικώς τα 10 μ. από τα τελικά όρια διότι το οικόπεδο από 100+ μέτρα βάθος έγινε 80.

Μετά τον αναδασμό εκδόθηκε νέα άδεια, στην οποία το υπόστεγο δε δείχνεται ως κλειστός χώρος και ούτε νομιμοποιείται ως κλειστός (λόγω παραβίασης Δ υποθέτω), αλλά συνεχίζει να αναφέρεται ως νομιμη κατασκευή , η οποία προσμετράται στην υπάρχουσα κάλυψη ενώ παραμένει εκτός δόμησης.

 

Κατ' αρχάς συμφωνούμε ότι ελέγχω πάντα βάσει ΓΟΚ (εγκύκλιος 3/2013).

Βάσει ΓΟΚ (άρθρο 2-παρ.31) το στέγαστρο είναι στην ουσία ένας ημιυπαίθριος. Η χρήση του είναι κατ' εξοχην βοηθητική. Η μετατροπή του σε αποθήκη, ξεχωριστή του υπόλοιπου κτιρίου είναι πάλι σε βοηθητικό χώρο.

 

α)έχω παραβίαση Δ; Κατά την έκδοση της άδειας του στεγάστρου δεν είχα αποδεδειγμένα. Με ποια άδεια πηγαίνω για το στέγαστρο και τους όρους δόμησης; την άδεια έκδοσης; Αν πηγαίνω με την παλιά άδεια, πείτε μου που το έχετε βρει ως απάντηση για να ειμαι τεκμηριωμένος.

 

β)εφόσον πρόκειται για αλλαγή από βοηθητικό σε βοηθητικό χώρο, μπορώ να πάω με αναλυτικό; Στην ουσία το μόνο που άλλαξε είναι η τοποθέτηση κατακόρυφων πλαινων πάνελ καθώς και μιας πόρτας. 

Σίγουρα στο διάγραμμα δόμησης θα τη δείξω (όπως θα έδειχνα και μια αποθήκη <15 τμ) αλλά η αλλαγή χρήσης βάσει νόμου 4178/2013, αρθρο 18,παρ 5β, δεν ειναι αλλαγή από βοηθητικό σε βοηθητικό;

 

Το χω ρωτήσει σε χιλιες μεριές (και πολεοδομία) αλλά οι απαντήσεις ειναι διφορούμενες. Το ερώτημα για κάποιους είναι αν το στέγαστρο είναι βοηθητικός χώρος. Αν είναι όντως, υπάρχει η ερώτηση αν η αποθήκη είναι και αυτή βοηθητικός χώρος. Κατά ΓΟΚ και κτηριοδομικό θεωρώ πως και τα δυο ειναι βοηθητικοί χώροι. Επομένως τυπικά το 18 παρ.5β με καλύπτει. Αλλά και πάλι ορισμένοι θεωρούν ότι εφόσον δεν ειχε μετρήσει στη δόμηση πρέπει να θεωρηθεί ΥΔΚΧ, αλλά και πάλι αυτό δεν το χω δει τεκμηριωμένα, σε αντίθεση με το σαφές "αλλαγη χρησης από βοηθ. σε βοηθ."

Edited by synergatesmihanikoi
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, για τις παραβάσεις που υπολογίζονται με αναλυτικό, εξετάζουμε αν παραβιάζουν Δ, πρασιά ή κάτι άλλο?

 

Όχι, το εισπράττουμε ως ...δωράκι!!! Δυστυχώς ή ευτυχώς και να το ήθελες δεν μπορείς να το κάνεις....

Είναι ακριβώς το ίδιο με το "οι λοιπές παραβάσεις" δεν παίρνουν μειώσεις προστίμου λόγω συντελεστών παλαιότητας"....

Αν κάνουν το ένα, πρέπει να κάνουν και το άλλο...

Γι' αυτό ...."μούγκα στη στρούγκα"!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το εισπράττουμε ως ...δωράκι!!! Δυστυχώς ή ευτυχώς και να το ήθελες δεν μπορείς να το κάνεις....

Είναι ακριβώς το ίδιο με το "οι λοιπές παραβάσεις" δεν παίρνουν μειώσεις προστίμου λόγω συντελεστών παλαιότητας"....

Αν κάνουν το ένα, πρέπει να κάνουν και το άλλο...

Γι' αυτό ...."μούγκα στη στρούγκα"!!!

Ιασονα καλημερα εχω την εντυπωση οτι οπως λες δεν μετρουν Δ,καλυψη,δομηση για τους συντελεστες,αλλα για την ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ υπολογιζονται...

εχω κανει ερωτημα κ αναμενουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ο Ν.4178/2013 δεν το αναφέρει!!!! Κι ό,τι δεν απαγορεύεται προφανώς ισχύει!!!!

Αν απαντήσουν οτιδήποτε διαφορετικό απλώς δεν θα είναι σύννομο και δεν θα στηρίζεται πουθενά!!!!

Για να γίνει σύννομο θ' απαιτηθεί νομοθετική παρέμβαση κι όχι απλώς απάντηση ΔΟΚΚ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ο Ν.4178/2013 δεν το αναφέρει!!!! Κι ό,τι δεν απαγορεύεται προφανώς ισχύει!!!!

Αν απαντήσουν οτιδήποτε διαφορετικό απλώς δεν θα είναι σύννομο και δεν θα στηρίζεται πουθενά!!!!

Για να γίνει σύννομο θ' απαιτηθεί νομοθετική παρέμβαση κι όχι απλώς απάντηση ΔΟΚΚ.

μπορει να εχεις  δικιο,αλλα ενας νομος δεν μπορει να αναφερει τα παντα   η καποια αυτονοητα η καποια που αποτελουν παγια πρακτικη (τοτε οπως το λες θαπρεπε να λεει επακριβως πχ τι εννοει υπερβαση δομησης?πολεοδομικα? με την ευρεια εννοια της λεξης?),γι αυτο ακολουθουν ερμηνειες,εγκυκλιοι κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.