Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Με αναλυτικο συνάδελφε αν ειναι ανοιχτό απο την μια πλευρα

Ευχαριστώ πολύ αλλά από που προκύπτει αυτό συνάδελφε;

Η παρ. 5β του 18 λέει αυθαίρετοι ημιϋπαίθριοι χώροι, στέγαστρα, κιόσκια. Κιόσκι και στέγαστρο δεν είναι. Θεωρείς πως είναι Η/Χ, γίνεται αν δεν έχουμε όμορο χώρο κύριας χρήσης;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και διά της ατόπου... Χώρος (κλειστός) δεν είναι, οπότε πας με αναλυτικό. Θα μου πεις ότι έχει "επιφάνεια". Ναι αλλά ποιά η διαφορά του τότε από το να κλείσεις και την άλλη πλευρά και να το κάνεις σπίτι? Επίσης κι ο νόμος λέει για τους η/χ με αναλυτικό και ας είναι "επιφάνεια".

 

Αναλυτικός και τέλος. :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί συνάδελφε στον ΝΟΚ μήπως υπαρχει η έννοια του στέγαστρου , τι ειναι και πως ορίζεται? Εγω έχω καταλήξει χώρους ανεξάρτητου τρόπου κατασκευής που ειναι ανοιχτοί απο την μια πλευρά τουλαχιστον και δεν αποτελούν κλειστές κατασκευές θα τις τακτοποίω με αναλυτικο και θα είμαι κάλυμενος απο τις υπ. Δηλώσεις και απο τις φωτογραφίες, αν παει μετά ο ιδιοκτήτης και το κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει: Άρθρο 2 παρ. 79.

Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης.

 

Άλλο αν το κλείσει αργότερα, είναι άλλη περίπτωση. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει, σύμφωνα με το ΝΟΚ δεν μιλάμε για "στέγαστρο", αλλά δεν ξέρω εάν υπάρχει κατά ΝΟΚ το "κιόσκι"!!!

 

Προσωπικά σου είπα.... αναλυτικός 100%, φωτογραφίες και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.