Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Αυτό που λέει το Α18 παρ.5 για το εντός νομίμου περιγράμματος κτηρίου, λογικά πάει στην αλλαγή χρήσης που περιγράφει και όχι στα στέγαστρα, κιόσκια κλπ. Αυτά πώς θα είναι εντός περιγράμματος?

 

Αυτό το ...''εντός νομίμου περιγράμματος κτηρίου....'' να σας πω την μαύρη μου αλήθεια δεν το πολυ-καταλαβαίνω, τι θέλει να πει εδώ? 

Εννοεί, το εντός περιγράμματος της κάτοψης του κτιρίου η εντός του περιγράμματος του κτηριακού όγκου του κτιρίου? Ποιό είναι αυτό το νόμιμο περίγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι να το επαναλάβουμε; Για δύο διαφορετικού είδους παραβάσεις π.χ. ξεμπάζωμα και κατασκευή αυθαίρετης σκάλας, εφόσον ο αναλυτικός προϋπολογισμός και των δύο δεν ξεπερνά τις 15.000 €, νοούνται σαν μια παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

Στέγαστρο (κατασκευή επί υποστυλωμάτων) έχει πληρώσεις (τσιμεντόλιθους) από τις τρις πλευρές οπότε και παύει να είναι στέγαστρο. Η τέταρτη παραμένει ανοικτή.

Υπάρχει καμιά διάταξη - ελπίδα να πάει με αναλυτικό;

Δε παίζει ρόλο αλλά η κατασκευή είναι για άλογα... Έτσι για να ξέρετε.  

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι...Στην ταράτσα πολυκατοικίας,ο ιδιοκτήτης έφτιαξε αυθαίρετο στέγαστρο ( 4 υποστυλώματα-σκεπή από κεραμίδι) ,ανοιχτό από όλες τις μεριές.Απλά ένα μεγάλο ποσοστό της μιας του πλευράς ''καλύπτεται'' από νόμιμο δώμα που υπήρχε.Σε ποιά κατηγορία αυθαιρεσίας υπάγεται το στέγαστρο? κάποιοι συνάδελφοι μου είπαν ότι ανήκει στην κατηγορία πολεοδομικής παράβασης ( 500 ευρώ) ,αλλά δεν μου φαίνεται κ πολύ σωστό..Αν γνωρίζει κάποιος θα το εκτιμούσα να με βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς έχει αποκλειστική χρήση στην ταράτσα ο ιδιοκτήτης για να μπορεί να το ρυθμίσει ή είναι στο κοινόχρηστο μέρος?

Έστω ότι έχει και μπορεί,εγώ θα το έβαζα όπως σου είπαν και οι συνάδελφοι στην κατηγορία πολεοδομικής παράβασης ( 500 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπή παράβαση κατηγορίας 13, το πρόστιμο της οποίας υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.