Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.  Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια σας. Σε κτίριο με Ο.Α. υπάρχει μια εσοχή διατομής "Π", διαστάσεων 4,95 Χ 5,00 που ήταν κοινόχρηστος χώρος του κήπου (δεν μετρόυσε στην φύτευση). Η αποκλειστική χρήση του χώρου παραχωρήθηκε σε ιδιοκτήτη του ισογείου  του οποίου το διαμέρισμα συνορεύει με τον εν λόγω χώρο. Ο ιδιοκτήτης κάνει της παρακάτω αυθαιρεσίες στον χώρο του "Π".

1)κατασκευάζει στέγαστρο με πολυκαρμπονική οροφή.

2)κατεβάζει την στάθμη του χώματος κατά 0,25 εκ. , ρίχνει δάπεδο απο σκυρόδεμα το οποίο επικαλύπτει με πλακίδια, ώστε η στάθμη δαπέδου του "Π" να έρθει στην ίδια στάθμη με το δάπεδο στο εσωτερικό του διαμερίσματος του.

Απο την οικοδομική άδεια υπάρχει τοίχος ύψους 1,00 μ στην "φάτσα του "Π", και έτσι ο ιδιοκτήτης διαμόρφωσε έναν ωραίο ημιυπαίθριο χώρο (όχι με την εννοια που ορίζει ο κανονισμός).

Σκέφτομαι να δηλώσω:

1) Υπέρβαση κάλυψης λόγω στεγάστρου

2) Αναλυικός για την εκσκαφή και την κατασκευή δαπέδου

 

Υπάρχει άλλη γνώμη;

 

Εχει ξεκαθαρίσει κανείς πότε πάμε με αναλυτικό και πότε με ΣΔ και ΣΚ γιά τα στέγαστρα; Υπάρχει κάποια άποψη για το θέμα που έχω θέσει παραπάνω;

Θα υπολογίσεις στον ίδιο αναλυτικό προυπολογισμό τόσο το στέγαστρο με τα πολυκαρβονικά φύλλα όσο και την εδαφόπλακα με τα πλακίδια. 1 λοιπή παράβαση έχεις και τίποτα άλλο.

Διάβασε ν. 4178 άρθρο 18 5 β. το αναφέρει με σαφήνεια. Στέγαστρα υπολογίζονται με αναλυτικό και όχι ως ΥΔ/ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Pavlos για την αναταπόκριση. Εδώ υπάρχει ένα μεγάλο θέμα με τον ορισμό του στεγάστρου. Κατά ΝΟΚ το στέγαστρο δεν μπορεί να έχει πλαινές τοιχοπληρωσεις. Στην δική μου περίπτωση έναι κλεισμένο απο τις 3 πλευρές (απο τις νόμιμα υφιστάμενες  τοιχοποιες των όμορων διαμερισμάτων) ενώ απο την τέταρτη-ανοιχτή-πλευρά που είναι στο όριο όμορου οικοπέδου υπάρχει τοίχος-μάνδρα- ύψους 1μ.Εχω ρωτήσει διαφορετικούς ανθρώπους και έχω πάρει διαφορετικές απαντήσεις. Για την ιστορία σου λέω πως αν πάω με πρόστιμο 1 πολεοδομικής παραβασης το προστιμο είναι 500 ευρώ, ενά αν βάλω υπέρβαση ΣΔ και ΣΚ το πρόστιμο εκτινάσεται στις 5000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησε το σαν Η.Χ με ορισμό κατά ΓΟΚ 85/2000:

"32. Ημιυπαίρθιος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων". 

 

Ν4178 ΑΡ.18 παρ. 5β:

β. Στον ανωτέρω τρόπο υπολογισμού της παρ.5α του 

ενιαίου ειδικού προστίμου υπάγονται επίσης αυθαίρε−
τοι ημιϋπαίθριοι χώροι, στέγαστρα, κιόσκια, καθώς και 
αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις από βοηθητική χρήση σε 
βοηθητική και από κύρια χρήση σε κύρια που έχουν 
πραγματοποιηθεί χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδο−
μικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου και 
υπό την προϋπόθεση ότι δεν επέρχεται υπέρβαση δό−
μησης λόγω της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κατά την 
παρ.5 του άρθρου 19 του παρόντος.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορεί να θεωρηθεί ημιυπαίθριος χώρος με βάση τον ΓΟΚ διότι η μια πλευρά του είναι ανοιχτή αλλά δεν είναι  " προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου". Είναι εν επαφή και ανοιχτος επί του ορίου του οικοπέδου. Δηλαδή "μάδησα μια μαργαρίτα και την ρώτησα......"

Link to comment
Share on other sites

τότε προκειμένου να μην έχεις αμφιβολίες στη δήλωση, θεώρησε το κλειστό χώρο και  βάλε ΥΔ, ΥΚ και ενδεχομένως παραβίαση της Δ.

Δίκιο έχεις ως προς την ενδελεχή εξέταση της αυθαιρεσίας, διότι ποτέ δεν ξέρεις από που θα σου έρθει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά, δεν ξέρω αν θα πάω με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Διαβάζοντας την απάντηση 348 του ΤΕΕ Πελλοπονήσου καταλαβαίνω ότι είναι εντελώς διαφορετικό οι πολεοδομικες διατάξεις και οι ορισμοί και άλλο ο υπολογισμός προστίμου. Δες, αν θές, την ως ανω απάντηση και αν έχεις το κουράγιο το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

η ερωτοαπάντηση 348 του ΤΕΕ Πελοποννήσου αναφέρει ότι θα υπολογίσει ένα χώρο, ο οποίος πληροί τον ορισμό του Η.Χ,  αλλά δεν έχει τις προυποθέσεις κατά ΓΟΚ να μην προσμετρήσει στο Σ.Δ δηλαδή δεν είχε άνοιγμα >2.5 μ. και βάθος <=του ανοίγματος.

Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω από την ερωτοαπάντηση.

Αυτό που με έκανε να ανασκευάσω την #353 απάντησή μου είναι το γεγονός ότι ο δικός σου Η.Χ δεν πληροί τον ορισμό κατά ΓΟΚ , γιατί δεν βλέπει ούτε σε ακάλυπτο ούτε σε κοινόχρηστο χώρο όπως ανέφερες, οπότε η πιο ασφαλής λύση είναι να τον θεωρήσεις με Υ.Δ και ΥΚ όπως ανέφερα και στο #355.

 

348.    Χώρος στάθμευσης ο οποίος είναι ανοικτός από την μια πλευρά και από τις άλλες 3 είναι 
κλειστός με τοιχοπληρώσεις και δεν χαρακτηρίζεται ημιυπαίθριος χώρος ούτε με τον ΓΟΚ ούτε 
με τον ΝΟΚ υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό ή υπέρβαση δόμησης; 
Με αναλυτικό. 
απάντηση:
Από την περιγραφή του χώρου «μοιάζει» με Η/Χ σύμφωνα με τον ΓΟΚ «Ημιυπαίθριος χώρος είναι ο 
στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η µία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο 
χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσµετρώνται στην κάλυψη και οι υπόλοιπες 
πλευρές  του  ορίζονται  από  τοίχους  ή  κατακόρυφα  φέροντα  ή  µη  στοιχεία  και  χρησιμοποιείται  για  τη 
μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων». Το αν θα μετρούσε ή όχι στον συντελεστή (σύμφωνα 
με της παράγραφο 2 του άρθρου 11) είναι ένα άλλο θέμα το οποίο δεν μας απασχολεί στον 4178
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω από την απάντηση του ΤΕΕ Πελοποννήσου είναι ότι τον νομοθέτη του 4178 δεν τον ενδιαφέρει αν ένας χώρος μετράει ή όχι στους συντελεστές κατά ΓΟΚ ή ΝΟΚ. Αυτό που ερμηνεύω ότι θέλει να πεί είναι ότι, ένας χώρος ανοικτός έστω και από μία πλέυρα (γι' αυτό το <<μοίάζει>> το βάζει σε εισαγωγικά) ο οποίος μπορεί να μην πληρεί τις προδιαγραφές Η/Χ κατά ΓΟΚ ή ΝΟΚ, δεν μπορεί να πληρώσει το ίδιο πρόστιμο με κάποιον που είναι κλειστός από όλες τις πλεύρές του.Ελαστικοποιεί, ο νομοθέτης, την έννοια του Η/Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα! 

έχω ως μοναδικές παρανομίες σε μονοκατοικία στεγασμένη θέση στάθμευσης και στεγασμένη είσοδο.

Η ερώτηση μου είναι αν πέρα από το διαγραμμα κάλυψης τα εμφανίζω και στην κάτοψη ισογείου.

Κάνω και τομές και ΔΕΔΟΤΑ?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.