Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Mόνο αν γκρεμίσει τη μια πλευρά :D

Συνήθως πάντως σε εκτός αντικειμενικών περιοχές, ένας μικρός χώρος με ΥΔ ΥΚ ΚΧ βγαίνει φθηνότερα από το 500ρικο του αναλυτικού..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ! Ευχαριστω πολυ και παλι. Νομίζω με καλύπτουν οι απαντήσεις σας καθώς και εγω είμαι στο ίδιο πνεύμα.

 

Έλεγα μήπως θα μπορούσε να συμψηφιστει με τα στέγαστρα που εχω, γι αυτο και ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κανένα σπίτι παλιάς κατασκευής πχ60 και είναι της γιαγιάς σου στο χωριό που δε θα πουληθεί ποτέ και έχει όλο το οικόπεδο δικό της δεν χρειάζεται και τακτοποίηση ίσως. Σύμφωνα με το άγραφο άρθρο του 4178

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

2 ερωτησεις:

 

 

1) Περγκολα στην αδεια.

Στην πραξη στεγαζεται και εχει 100%κλειστες τις 3 απο τις 4 πλευρες της.  Η 4η πλευρα εχει το 50% της διαστασης της κλειστο. Το υπολοιπο 50% ειναι αμεσα προσβασιμο απο κοινοχρηστο χωρο (διχως να εχει πορτα. εέυθερη προσβαση).

Μπορει να θεωρηθει κατασκευη ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ και οχι ΥΔΚΧ?

Σχεδιαστικα:     

___________

I                    I

I                    I

I___          __I

 

 

2) Στεγασμενη περγκολα με ανοιχτες 2 πλευρες.  

Αρθρο 18 και αναλυτικος ή θα αρχισουμε παλι τις ιστοριες με ΓΟΚ85 αν εχουμε υπολοιπο ημιυπαιθριων κλπ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Clemenza

Ο ν. 4178/13 στο άρθρο 18.5.β δεν αναφέρει πουθενά τον ορισμό "ανοιχτός ημιυπαίθριος χώρος". Η αναφορά για υπολογισμό με αναλυτικό γίνεται για "αυθαίρετους ημιυπαίθριους χώρους" και τέτοιο ορισμό συναντάμε στο ΓΟΚ 85/2000 σύμφωνα με τον οποίο: 

32. Ημιυπαίρθιος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων". 

Τα σχετικά (ανοιχτή πλευρά και βάθος) περί προσμέτρησης του υπερβάλλοντος ποσοστού άνω του 20% του ΣΔ όταν αυτό έχει καλυφθεί από Η.Χ είναι κάτι που δεν ενδιαφέρει τον υπολογισμό προστίμου και δεν σχετίζεται με τον ορισμό του ΓΟΚ 85/2000.

Για το 1 νομίζω ότι δεν πληροί τον ορισμό του Η.Χ κατά ΓΟΚ καθώς δεν υπάρχει ελεύθερη πλευρά στο σύνολό της προς ακάλυπτο χώρο.

Για το 2 με αναλυτικό. 

Link to comment
Share on other sites

θα ήθέλα να ρωτήσω εαν έχει κανείς δηλώσει στέγαστρο αντλιών πρατηρίου υγρών καυσίμων και τι αναλυτικό προυπολογισμό έχει δηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

@Pavlos33

 

ι) Συμφωνω μαζι σου για την ορθη διατυπωση, απλα ηθελα να δωσω εμφαση στο οτι δεν αναφερομαι σε κλειστο ημιυπ.χωρο οπου πλεον ειναι ξεκαθαρο οτι μιλαμε για ΥΔΚΧ.

ιι) Διευκρινιζεται σε καποιο σημειο της νομοθεσιας (ΓΟΚ85, εγκυκλιοι κλπ.) αν πρεπει η 1 πλευρα να ειναι στο συνολο της ανοιχτη ή αν αρκει να ειναι μερος αυτης? 

Δεν νομιζω. Η κοινη λογικη λεει οτι πρεπει να ειναι στο συνολο της, αλλα θεωρω οτι μπορω να το παλεψω μιας και επι της ουσιας μιλαμε για εναν "ΙΔΙΟΧΡΗΣΤΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ (50% εξ'αδιαιρετου 2 ιδιοκτητες) ο οποιος οδηγει σε 2 ανεξαρτητες οριζοντιες ιδιοκτησιες.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου συνάδελφε είναι να μην το "παλαίψεις", αλλά να λάβεις την κοινή λογική. 

 Εξάλλου, ο νόμος έδωσε το δώρο του στη περίπτωση των Η.Χ, ενώ θυμάσαι στο 4014 τι πρόβλημα είχαμε, επειδή δεν υπήρχε η σαφής διατύπωση, όπως υπάρχει στο 18.5.β του ν. 4178 για το πως υπολογίζονται οι Η.Χ. 

Ο ορισμός του ΓΟΚ που παρέθεσα στο #387 αναφέρει "η μια πλευρά ανοιχτή".

Ακόμη και σε άδειες όταν βγάζαμε με βάση τον ΓΟΚ 85/00 δε νομίζω να θεωρούσαμε Η.Χ με τη μισή του πλευρά κλεισμένη. Μπορείς να βάλεις το ανοιχτό τμήμα ως Η.Χ και το υπόλοιπο ως Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.