Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Έχω τη γνώμη ότι δεν μπορείς μια τέτοια αυθαίρετη κατασκευή να την υπολογίσεις με αναλυτικό (παράλογο σίγουρα, αλλά δεν είναι το μοναδικό).

Δεν υπάρχει πάτημα ούτε στο νόμο, ούτε και στις εγκυκλίους, ώστε το λεβητοστάσιο στο δώμα να υπολογιστεί με αναλυτικό. Θα το υπολογίσεις με υπέρβαση δόμησης και ταυτόχρονα με υπέρβαση ύψους, διότι είναι κατασκευή άνω του επιτρεπόμενου (εγκεκριμένου) ύψους της οικοδομής. 

Καλημέρα. Την ίδια γνώμη έχω και εγώ για την υπέρβαση. Απλά το ερώτημα μου είναι αν θα πάρει μειωτικό συντελεστή(0,5 βοηθητικού χώρου) διότι πληρεί τις προυποθέσεις εκτός του ότι βρίσκεται σε στάθμη β' ορόφου και όχι ισογείου.Ποια η άποψη σου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(μέρος του αρχικού ερωτήματος)

Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται βάσει Ν.4178/2013 να βάλω μειωτικό συντελεστή(50%) σε αυθαίρετη κατασκευή(ύψος 2,10μ.) στο δώμα διώροφης οικοδομής.

 

 

Το τροποποιημένο παράρτημα του νόμου κάνει λόγο για ισόγειους βοηθητικούς χώρους έως 50 τ.μ. 

Συνεπώς δεν μπορείς χώρο στο δώμα, να το υπολογίσεις με μειωτικό συντελεστή. Ακόμη και στην εγκ. 4 αν ανατρέξεις (περίπτωση 36 παρ 6 Άρθρ.18) θα διαπιστώσεις ότι ο δικός σου αυθαίρετος χώρος δεν λαμβάνει μειωτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Πέργκολα καταστήματος η οποία έχει κλείσει με πάνελ οροφής και παράθυρα την υπολογίζετε με αναλυτικό ή ΥΔΚΧ;

 

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω στέγαστρο ή μάλλον προστέγασμα καταστήματος σε πεζόδρόμο της Αθήνας.

Τους έγραψαν για τοποθέτηση προιόντων επι του πεζόδρομου, κάτω βέβαια από το προστέγασμα.

Ένας άλλος μηχανικός ισχυρίζεται ότι υπάρχει εγκύκλιος η οποία λέει ότι αν το προστέγασμα/στέγαστρο φαίνεται σε αεροφωτογραφία του 2008-2010 τότε επιτρέπεται η χρήση του κοινόχρηστου τμήματος που βρίσκεται κάτω απο το στέγαστρο-πρόστεγμα.

 

Γνωρίζετε τίποτα επ αυτού?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πεζόδρομο εννοεις δρόμο ή πεζοδρόμιο

Όταν λες τον έγραψε εννοεις ή ΥΔΟΜ ή ο δήμος.

Αν ο χώρος ανήκει στον Δήμο και η κατασκευή ένιαι προ 28/7/11 τότε το ρυθμίζει ο δήμος (νομίζω άρθρο 18) έκτος αν έχεις ενοικιαστηριο του χώρου που να προβλέπει ότι μπορεί ο νοικαρης να κάνει και κατασκευές οπότε μπορεί να το ρυθμίσει και ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Πεζόδρομο:εννοώ δρόμο που δεν περνάνε αμάξια, πλακοστρωμένο

και όταν λέω τον έγραψε, εννοώ τον Δήμο.

 

"Αν ο χώρος ανήκει στον Δήμο και η κατασκευή ένιαι προ 28/7/11 τότε το ρυθμίζει ο δήμος (νομίζω άρθρο 18) έκτος αν έχεις ενοικιαστηριο του χώρου που να προβλέπει ότι μπορεί ο νοικαρης να κάνει και κατασκευές οπότε μπορεί να το ρυθμίσει και ο ίδιος."

Δεν το κατάλαβα αυτο...τι εννοείς ρυμίζει ο Δημός, αλλιώς ο νοικάρης;

 

Για την τοποθέτηση, κάτω από το στέγαστρο και όχι γενικά στον πεζόδρομο, των προιόντων τους έγραψαν και όχι για κάποια κατασκευή!!! και το πρόστιμο είναι τεράστιο !!!

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν είναι πολεοδομικό το πρόστιμο, που αφορά κατασκευή,  τότε τι συζητάμε ;

 

Προφανώς ο Δήμος του έριξε πρόστιμο για παράνομη κατάληψη πεζοδρομίου, δεν έχει καμία σχέση αυτό με τον νόμο των αυθαιρέτων !

Link to comment
Share on other sites

Συζητάμε γιατί ένας άλλος μηχανικός μου είπε ότι έχει βγει μια εγκύκλιος όπου αν προυπάρχει το στέγαστρο σε αεροφωτογραφία του 2008 τότε δικαιούνται να κάνουν την κατάληψη.

επειδή έψαξα τους νόμους και δεν βρήκα κάτι, είπα να ρωτήσω αν το έχει διαβάσει κανείς άλλος και απλά δεν το βρίσκω.

Αντιλαμβάνομαι ότι όντος δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ευχαριστώ για την επιβεβαίωση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.